Team Russia - chinese gybe

aha...

Imediat dupa ce l-am cumparat pe Lup, chiar in aceeasi zi, am iesit cu el pe ape.

Ia uite cum ii spunea la manevra asta pe care cu mare succes o executam!!!

:D

Tot in aceeasi zi am inteles de ce anglofonii ii spun la ghiu, BOOM!!!
 
Smokey, dupa definitie, Chinese Gybe este o volta sub vint accidentala (datorata schimbarii bruste a vintului sau a unui val de travers) care forteaza ghiul dintr-un bord in celalalt (in cazul rusilor – de la babord la tribord). Acest Chinese Gybe se intimpla cind ghiul este blocat in miscare de o scota de control a pataratinei (backstay), unuia din sarturi (checkstay), palancul ghiului (vang) sau prevenitorul de Gybe (preventer) si il forteaza sa ramina aproape de axa longitudinala a navei (in cazul rusilor se pare ca a fost blocat cursorul de pe sina de ghidaj a scotei). Randa ramine sub vint pe toata durata manevrei iar pozitia ghiului face ca forta aerodinamica sa devina excesiva comparativ cu cea hidrodinamica si sa bandeze puternic ambarcatiunea sau chiar sa produca rasturnarea (capsize). O modalitatile de a iesi din aceasta situatie este folosirea cirmei pentru a readuce ambarcatiunea pe cursul initial (cam greu de realizat in acea pozitie desi am vazut pe rusi incercind s-o foloseasca pentru o preveni). Cealalta este deblocarea ghiului, ceea ce au si facut deoarece s-a auzit clar cum unul dintre ei cerea un cutit (probabil ca sa taie scota cu pricina).
Impresionant este cit de calmi au ramas cu totii in acea situatie dificila, precum si conditiile de voiaj pe si sub punte precum si echilibrarea excelenta a ambarcatiunii.
Astept ca cei experimentati sa ma corecteze.
 
din Wikipedia citire

In sailing, a gybe is when the stern of the boat moves through the wind. Chinese Gybe is a type of gybe where the upper section of the main sail moves across the boat , filling from the opposite side, whilst the lower section and boom remain on the original side of the vessel. This is usually induced by too little vang, or kicking strap, tension, allowing the boom to rise up and the leach of the sail to twist excessively.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_gybe
 
mai pe romaneste

orice manevra de gybing fara succes poate fi considerata o manevra de gybing chinezesc cu deosebirea ca riscul de a fi pocnit de ghiu(la impactul cu capul scoate un fel de BOOM infundat) este (in mare parte eliminat) tocmai de nepriceperea de a executa corect manevra de gybing!!!

:D:D:D
 
variante

Cine stie, poate ca sint mai multe variante de chinese gybe. Inca nu am vazut videoclipul.


"si stii ca nu vorbesc din experienta proprie ..."


Daca este vorba de un gybe accidental vazut la altul unde s-a lasat cu pocneala mai merge sau daca venit cu bicicleta si in mare graba sa te dai cu barca pe apa uti sa-ti dai jos casca de pe cap care mai tirziu dovedeste cit de utila poate sa fie...totusi este bine sa-si aminteasca omul...

:D
 
Smokey, dupa definitie, Chinese Gybe este o volta sub vint accidentala
Multam fain pentru explicatia detaliata, priceput! :noroc:

orice manevra de gybing fara succes poate fi considerata o manevra de gybing chinezesc
Deci un "gybe made in china" e un gybe proiectat bine dar care a iesit prost, ca majoritatea lucrurilor "made in china" :D:D


PS: Se vede ca nu avem traditie in sailing, daca aveam ii ziceau "romanian gybe" ... parafrazand bancul cu "ce-i un cub mare verde? o bila mica rosie made in romania" :D
 
Cred ca intr-adevar s-a blocat scota randei, dar n-am putut sa-mi dau seama de alura exacta, oricum era un vant portant. Daca se putea larga ghiul dupa volta (intentionata sau nu), nu se mai inclinau asa, si puteau strange apoi vantul din nou.
 
"ce-i un cub mare verde? o bila mica rosie made in romania"


:D:D

Asta da scorneala! Daca-i spunea ca mai are si motz in frunte era ceva de prabuseala.


:D:D:D
 
Se mai intampla astfel de situatii si pe la noi...o ampanare cu complicatii este , intr-adevar o situatie neplacuta mai ales pe vant tare si mare montata .Este rara , dar de obicei se incurca scota randei in diverse chestii de pe punte sau in copertine , diverse structuri metalice ,alte manevre , in functie de pozitia ei.
Interesant de remarcat ca barca rusilor NU s-a rasturnat ...pentru ca presiunea vantului pe vele scade direct proportional cu gradul de inclinare sub vant al catargului ...
 
Citind mesajul lui Simon Fisher, navigator pe Telefonica Blue, am gasit citeva detalii care ar putea explica mai bine ce sa-ntimplat pe ambarcatiune. Au intrat in acel gybe datorita unui val de travers la o viteza de 30nd. Desi nu da detalii exacte, Simon spune ca in timpul cind barca era bandata la 57 grade, prioritatea era sa aduca jos spinnaker-ul si sa-l scoata din apa. Deduc din asta ca de fapt ghiul care nu a trecut cu mult de axa longitudinala a fost blocat de scota babord a spinakerului. La acea inclinare, spinnaker-ul era mai mult sub apa impiedicind ambarcatiunea sa se redreseze si de aceea au trebuit sa taie scota babord. Dupa redresare, spinakerul se vede fluturind cu doar doua puncte de prindere. Aici am o intrebare, in cazul unui spinnaker, laturile si colturile velei au aceleasi denumiri ca si focul?
 
de trista amintire...

"Aici am o intrebare, in cazul unui spinnaker, laturile si colturile velei au aceleasi denumiri ca si focul? "

din Wikipedia citire:


A spinnaker is a special type of sail that is designed specifically for sailing off the wind from a reaching course to a downwind, i.e. with the wind 90°–180° off the bow. The spinnaker fills with wind and balloons out in front of the boat when it is deployed, called flying. It is constructed of very lightweight, usually nylon, fabric, and is often brightly colored. It may be optimised for a particular range of wind angles, as either a reaching or a running spinnaker, by the shaping of the panels and seams. The spinnaker is often called a kite, or a chute (as in cruising chute) because it somewhat resembles a parachute in both construction and appearance. This should not be confused with the spinnaker chute which is a hull fitting sometimes used for launching and recovering the spinnaker...

Contents [hide]
1 Operation
2 Types of spinnakers
2.1 Symmetric spinnakers
2.2 Asymmetric spinnakers
3 Flying the spinnaker
3.1 Rigging the symmetric spinnaker
3.2 Rigging the asymmetric spinnaker
3.3 Dousing socks
4 Spinnaker chute
5 Etymology of the Word
6 References
7 External links



http://en.wikipedia.org/wiki/Spinnaker


Pe romaneste si mai pe scurt:

Spinnaker-urile sint de doua categorii:

asimetrice si simetrice;

asimetrice, folosite aproape in totalitate pe velierele de croaziera datorita usurintei in manevrare; se aseamana cu vela mica(focul?) atat in termeni (head -coltul superior unde este legat halyard-ul, tack-coltul inferior prova care se leaga la baza fore stay-ului sau furler-ului, coltul inferior pupa unde se leaga scotele, babord-tribord) cit si in functionare.

simetrice, intilnite pe velierele de intrecere se deosebesc mai mult in accesorii extra, manevrare, intrebuintare, la fel si in denumirea si locul acestora.

accesoriu extra, spinnaker pole, un fel de ghiu special pentru spinnaker;

manevrare, mai complicata.

intrebuintare, in toate directiile cu vintul din pupa.

denumirea si locul scotelor; scota din vint se leaga la coltul inferior dinspre prova, scota de sub vint se leaga la coltul inferior dinspre pupa; evident, coltul superior al spinnaker-ului, head de care se leaga halyard-ul.

Petru mine, spinnaker-ul este singura vela de care nu-mi place sa-mi amintesc...

:(

L-am cumparat pe Lup cu 5 vele plus spinnaker(asimetric). Nici nu am apucat sa-l folosesc ca unul m-a usurat de el. Nu stiu exact care, dar am doi suspecti.

Unul, pe care de fiecare data cind se dau si se scot velierele din apa daca sint de servici, il platesc sa-l scoata sau sa-l dea pe Lup la apa.

Altul care ma ajuta(contra cost) sa ridic si sa cobor catargul.

Ambii canadieini, veleisti. Am pus si am sa mai pun niste "momeli" :D pina cind unul din ei va musca din ele.



Experienta de trista amintire...
 

Back
Sus