Pareri Starcraft SL 350

Buna ziua,
As dori sa aflu mai multe pareri despre aceasta barca http://www.motomarine.ro/model.php?id=195, de la avizati, proprietari sau fosti proprietari :). Mentionez ca sunt fericitul proprietar al unui motoras (4cai in 4 timpi) pe care il tin in delta(barca imprumutam de la proprietari, ce se nimerea). Momentan locuiesc la Galati si as intentiona sa ies un pic si pe dunare..Ar fi potrivita combinatia motor-barcuta? Astept cu interes pareri, comentarii si mai ales sfaturi!!!
 
E OK, usoara, pescaj mic, stabila la balans..insa la intalnirile cu navele de transport pasageri( mai ales catamaranele sau rapidele) trebuie sa ai grija- e un pic scurta.
In rest barcile de aluminiu sunt super OK _ Te rog retine ca ridic la fileu unui concurent de-al meu practic.
 
barca e OK.am un cu care am mers anul trecut cu un 6cp. e prfecta pt 2 persoane.
aveam 21 km/h in amonte si 28 in aval pe dunare.acum vreu sa o vand pt ca dau de permis si vreau ceva mai mare.
 
8540 de ani sa stea acolo.E scumpa rau pentru ceea ce face.Ma plimba pescarii prin delta de banii astia,vreo 20 de ani.O sa-mi cumpar una gonflabila,cu chila din fibra pe care sa o pot echipa cu un motor de 2,5 cp. si am rezolvat problema.
 
8540 de ani sa stea acolo.E scumpa rau pentru ceea ce face.Ma plimba pescarii prin delta de banii astia,vreo 20 de ani.O sa-mi cumpar una gonflabila,cu chila din fibra pe care sa o pot echipa cu un motor de 2,5 cp. si am rezolvat problema.

Eu am o pneumatica 3DTender ULTRA LIGHT RIB, cu chila din aluminiu, are 29 kg si o manevrez singur.Am pentru ea un Mercury de 9.9cp si zbor pe apa, cred ca merg cu peste 50km pe ora.Daca vrei mai multe detalii intra pe www.hibiscussport.ro si la sectiunea barci pentru pescuit intra pe ultra light rib.O sa vezi si un film de prezentare cu rib-ul de 240 cu motor de 2.5cp.In partea de jos a sectiunii o sa vezi trei poze cu rib-ul de 270, cu motorul de 9,9cp, este barca mea si o transport pe barele transversale de la Octavia Tour.Pozele le-am facut anul trecut in octombrie la prima iesire pe apa. Daca iti place viteza vezi ca au si modelul de 290, pe care merge motor de 15cp. Eu as fi cumparat modelul de 290, dar anul trecut nu aveau decat 270 si fiind dornic sa ies pe apa l-am cumparat.Intre motorul de 9.9cp si cel de 15cp de la Mercury nu este diferenta decat de 100 euro.Avantajul la 9.9cp este greutatea ,are doar 38kg fata de 52kg cel de 15cp.Pentru o singura persoana este suficient 9.9cp, barca intra imediat in planaj(eu am 95kg), cu doua persoane planeaza mai greu.Daca tot iti doresti un rib avantajul la astea cu chila din aluminiu este ca sunt foarte usoare fata de cele cu chila din fibra. Eu daca ar fi sa cumpar un rib as cumpara in momentul asta 290-ul cu motor de 15cp, chiar daca ma cocoseaza putin motorul(merita distractia).Daca nu vrei planaj, merge pe oricare dintre modele si 2,5cp.Un rib fain de 290 au si American Nautics ,are chila din fibra, este misto barca, este lucrata fain dar are 64kg.(www.american-nautics.ro). Am si un film cu rib-ul meu dar sunt pe dinafara cu postarile pe net.
 
ULTRA LIGHT RIB 290-ul e numai bun.Barca mea are 3m latime si RIB-ul ar sta foarte bune in partea din spate.Mai trebuie sa-mi convig si nevasta sa urce in ia,insa cu vreo 3 veste si putin munca de lamurire voi reusi :).Motorizarea de 2,5cp este potrivita din toate punctele de vedere:greutate,consum si fiabilitate.Multumesc pentru informatii.Dau o cafea cand trec prin deva.
 
RIB-urile sunt barci foarte sigure, doamna sa nu isi faca probleme.Producatorul ,pentru RIB-ul de 290, autorizeaza motor de 15cp, nu cred ca si-ar permite puterea asta daca nu ar fi o barca sigura.Eu cand merg cu barca mea stau pe o camera de cauciuc ce o asez direct pe podea. Ma asez ca in fotoliu, perpendicular pe lungimea barcii, cu picioarele deasupra flotorului, este o pozitie foarte comoda, asa cum stau americanii la birou, cu picioarele pe masa.Cel mai mult o sa fi impresionat de greutatea barcii, are doar 32kg, cel mai usor RIB de pe piata.Daca ai posibilitatea sa o testezi cu 15cp nu o sa mai vrei skijet, senzatia este tare.Sa te asezi pe podea(camera cauciuc,perna gonflabila etc.)si greutatea corpului sa o lasi spre fata(prova).Barca are sudate pe chila interior-exterior trei inele de remorcare(ridicare?).Pe inelul interior din fata(prova) sa prinzi o chinga sau o cordelina de care sa te tii bine cu o mana, pentru ca barca inainte sa intre in planaj se ridica destul de tare si sa poti muta centrul de greutate inspre fata(prova).Oricum barca intra repede in planaj, iar la viteza maxima trebuie sa te tii de cordelina pentru ca inertia este destul de mare, senzatia este ca zbori deasupra apei.Barca merge usor si la vasle(directia la vasle nu este foarte buna probabil din cauza lungimii barcii, nu prea ma pricep, dar cu motor merge super). Cu motorul de 2.5cp confortul cred ca este maxim, pui barca pe umar cu un flotor, in cealalta mana motorul si o duci de la masina la apa.Numai bine!
 
ultralight RIB-270, prima lansare la apa.
P1010207.jpg
P1010209.jpg
P1010210.jpg
P1010213.jpg
P1010228.jpg
P1010231.jpg
P1010239.jpg
P1010235.jpg
P1010242.jpg
P1010244.jpg
caruciorul este pentru caiac, dar il folosesc pentru barca, rotile originale sunt scumpe
 

Back
Sus