Ce barca gonflabila?

Salutare tuturor! As dori sa imi cumpar o barca gonflabila de 2,7- 3,5 metri cu care sa ma plimb impreuna cu prietenii pe Marea Neagra. Va rog sa ma sfatuiti ce barca sa iau, noua sau sh, undeva pana in 3500 ron. Ma tot uit la barcile din Ukraina care se gasesc de la o multitudine de firme, dar despre care nu stiu nimic. Sunt fiabile? Mai sunt si cele rusesti ( Umfika sau ceva de genul)........
Si o alta intrebare: cu o barca gonflabila de aprox 3m si un motor de 4 cp poti sa te dai pe mare? Cum merge? Este nevoie de permis?
 
Cauta pe net titlul:< Barci pneumatice.Un ghid pe scurt>.Este un articol postat pe rapitori.ro de catre mihaif99, unde este facuta o trecere in revista, pe intelesul tuturor, a pneumaticelor. La inceputul lunii mai se organizeaza in bucuresti-baneasa, cred, un targ de ambarcatiuni si ai posibilitatea sa alegi ce ti se potriveste mai bine.Succes!
 
Multumesc. Am sa merg la targul acela in mai.
Pana atunci intrebarea ramane valabila. Din PVC sunt facute o multime de barci de la diferite firme. Care se merita a fi cumparate? Eu imi facusem o parere bunicica despre Kolibri, despre care am citit pe net.
 
Eu personal o sa cumpar o pneumatica cu chila si podea gonflabila pentru ca se asambleaza rapid si este usoara in comparatie cu pneumaticele cu podea de aluminiu sau ABS.Ca material pentru pneumatice se pare ca hypalonul este no.1, dar pretul este descurajant.Barcile rusesti nu stiu din ce material sunt facute, dar ca pret am observat ca sunt ieftine.Majoritatea barcilor din PVC comercializate in Romania sunt fabricate in China, si lipituile sunt facute manual. Daca ai reusit sa studiezi ghidul postat de mihaif99, spunea ca PVC-ul elimina in timp chimicale care dezlipesc lipiturile, iar la frig PVC-ul devine casant.Totusi exista in Romania o firma care comercializeaza pneumatice cu lipituri termosudate(american-nautics, pneumaticele Quicksilver).Pentru nevoile mele eu cred ca o sa merg pe modelul Quicksilver 340 Airdeck.Are doar 43kg, transporta patru persoane fara probleme si la nevoie cred ca pot sa o manevrez singur. Momentan eu am o barca RIB de 2,7, cu chila din aluminiu, este superusoara, are 29kg daca vrei sa o vezi intra pe (hibiscus sport, ultralight RIB aluminiu), pozele din partea de jos a site-ului sunt cu barca mea, poti vedea si cum o transport pe barele transversale de la Skoda Octavia Tour. Am un motor de 9.9 Mercury si zboara pe apa. Singura problema este ca mai mult de doua persoane nu au loc.E faina o barca mare daca de obicei sunteti mai multi dar iti trebuie peridoc sau daca o transporti in portbagaj iti ia mult timp asamblarea tinind cont ca pneumaticele peste 3,5 au podeaua din aluminiu sau ABS.
 
Scuze pentru intrebare, poate totusi imi raspunde cineva cu experienta. Vreau sa-mi cumpar o barca VIB AIR 3D TENDER 280 de la :: HIBISCUS SPORT, Barci Pneumatice VIB Air :: sau din alta parte. O voi folosi in Delta, pe balti, si mai putin pe Dunare, cel putin la inceput, avand in vederea lipsa mea totala de experienta. Dar vreau sa stiu daca exista riscul ca aceste gonflabile sa se intepe, sa se sparga in vreun ciot de stuf? Adica sunt suficient de rezistente la crengi, stuf, carlige de undita, etc.?
 
Salutare tuturor! As dori sa imi cumpar o barca gonflabila de 2,7- 3,5 metri cu care sa ma plimb impreuna cu prietenii pe Marea Neagra. Va rog sa ma sfatuiti ce barca sa iau, noua sau sh, undeva pana in 3500 ron. Ma tot uit la barcile din Ukraina care se gasesc de la o multitudine de firme, dar despre care nu stiu nimic. Sunt fiabile? Mai sunt si cele rusesti ( Umfika sau ceva de genul)........
Si o alta intrebare: cu o barca gonflabila de aprox 3m si un motor de 4 cp poti sa te dai pe mare? Cum merge? Este nevoie de permis?

Ca posesor si fan de pneumatica , raportat la :

- conduita pe apa ( stabilitate + docilitate sub motor )
- accesorii ( furcheti , supape , oglinda , podina aluminiu , vasle , supapa presiune , etc )
- pret ( mediu per clasa respectiva de ambarcatiuni , si perfect justificat )
- robustete ( incontestabil )
- Protectie UV ( la fel , fara probleme ) , etc ..........

..... recomand fara nicio rezerva sau fara echivoc BARACUDA . De la 2,7 m pana la 3,5 m . Mai mult , piata SH este plina de oferte la Baracude .

Referitor la motorizarea de 4 HP am ( la navigarea pe mare ) mici rezerve . Un minim 5 HP sau chiar 6 ar fi optim pentru o barca ce transporta 2 oameni cu minim de bagaje . Asta pentru glisaj , ceea ce este si echivalentul optim intre timp/distanta/consum .
Permisul se cere de la 4,93 ... alea-alea , ca-mi scapa acum ( si ma enerveaza la maxim ! ) , si coincide TACIT cu 5 HP . Peste 5 HP este imperios nevoie de permis de conducere .
Chiar si asa , chiar si cu 4 HP , exista reglementari ferme vis-a-vis de regimul de navigare pe mare . Iar cea mai importanta este cea ce limiteaza distanta fata de mal a croazierei .

O spun a nenumarata oara pe acest forum ( si nu doar ) , eforturile depuse inspre obtinerea unui permis de navigatie nu sunt deloc gratuite .
 
Scuze pentru intrebare, poate totusi imi raspunde cineva cu experienta. Vreau sa-mi cumpar o barca VIB AIR 3D TENDER 280 de la :: HIBISCUS SPORT, Barci Pneumatice VIB Air :: sau din alta parte. O voi folosi in Delta, pe balti, si mai putin pe Dunare, cel putin la inceput, avand in vederea lipsa mea totala de experienta. Dar vreau sa stiu daca exista riscul ca aceste gonflabile sa se intepe, sa se sparga in vreun ciot de stuf? Adica sunt suficient de rezistente la crengi, stuf, carlige de undita, etc.?


E misto. RIB-urile astea pneumatice sunt foarte atragatoare. Culoarea nu imi place, dar am inteles ca vine cu 2 acoperitoare de neopren, din care una alba. La prima vedere mi se pare excelenta alegrea.

Ai vazut barca in persoana? Cum are podeaua? Se poate umfla usor? Trebuie testat si cum intra in glisare, dar cred ca podeaua prelungita in spatele oglinzii ajuta foarte mult. Ce misto daca ar fi fost o culoare deschisa, de exp. gris.
 
Vezi ca Ovidiu69 a avut un RIB 3d tender. Al lui era cu chila de AL si glisa mai greu dar odata in glisaj mergea ca un skijet.

Cred ca barca asta la care te uiti e mai misto. Trebuie incercata. Daca gliseaza curat cu un 5CP, e barca super. S-ar putea ca podeaua aceea prelungita sa ajute mult

Eu nu sunt mare fan al barcilor pneumatice foarte scurte. Experienta m-a invatat ca o pneumatica mai lunga e mai misto decat una scurta. Dar 280 e un minimum de lungime pe care l-as accepta.


Nu iti face probleme dpdv rezistenta. Am pescuit ani de zile din pneumatica, si pina acum nu a trebuit sa pun vreun petec (din vina mea). Pentru marimea lor sunt cele mai sigure barci posibile.
 
Ultima editare:
su eu folosesc la pescuit inclusiv o pneumatica de 260 (allroundmarine airstar). Foarte ok la spining, nu stiu cum e la stationar. Am spart=o in 2 locuri (din vina mea :) ) dar cred ca una peste alta pneumatica e o alternativa buna si mult mai facila dpdv logistic decat una rigida. Ca dimensiune minima tot in zona 260-280 asi zice ca trebuie, sau minim 3-3,2 m daca se merge cu partener.
 
Salut,
Am un Zodiac de 4,7m de vanzare , doar ca este foarte greu de transportat, are 170kg fara motor. Este foarte buna pentru mare, este din hypalon si a fost barca de salvare pentru 11 persoane si omologata pentru agrement 6 persoane. Este in garaj si nu am curatat-o pe toata. Am solutia si am curatat doar prova.
 

Atașamente

  • photo 4.JPG
    photo 4.JPG
    42.7 KB · Vizualizări: 57
  • photo 1.JPG
    photo 1.JPG
    43.2 KB · Vizualizări: 54
Salut, daca nu te grabesti, in jurul datei de 15 iunie voi avea eu de vanzare 3 pneumatice, chila gonflabila, noi, cu preturi cuprinse intre 2900 lei si 3170 lei. Curierat rapid inafara Bucurestiului inclus (in limita ariei curierului). Au in dotare: o pereche vasle din aluminiu din 2 bucati, pompa picior, banchete din lemn, kit reparatie, podina aluminiu, husa pentru stationare, geanta transport. Barca se numeste Danubius si este un model nou facut special pentru piata romaneasca. Poze cu barca si prelata:



Eugen Fetes 0745578278
 
Salut, daca nu te grabesti, in jurul datei de 15 iunie voi avea eu de vanzare 3 pneumatice, chila gonflabila, noi, cu preturi cuprinse intre 2900 lei si 3170 lei. Curierat rapid inafara Bucurestiului inclus (in limita ariei curierului). Au in dotare: o pereche vasle din aluminiu din 2 bucati, pompa picior, banchete din lemn, kit reparatie, podina aluminiu, husa pentru stationare, geanta transport. Barca se numeste Danubius si este un model nou facut special pentru piata romaneasca. Poze cu barca si prelata:


Eugen Fetes 0745578278

Cam cat cantareste barca asta Danubius?
 
Barcile au lungimi de 2,7m 3m si 3,3m. Greutatile lor sunt de la cca 45Kg pana la 55Kg
Niste poze reale facute in fabrica cu barcile (cele de 2,7m si 3m sunt gri deschis cu ornamente gri inchis, iar cea de 3,3m este alba cu ornamentele gri deschis) :


 

Back
Sus