Un fel de "pantofar" in navigatie

Bun gasit tuturor
Sper sa nu va plictisesc prea tare cu postul meu.
Va intrebati probabil ce cauta un cabanier pe forumul asta......Lururile stau cam in felul urmator, nu am avut prea multe tangente cu marea, intraga viata am preferat muntele, poate si din cauza scarbei fata de litoralul din RO. Lucrurile sau schimbat in momentul in care am fost in Croatia si am vazut totul din alta perspectiva, si belea, o noua dragoste la prima vedere sa infiripat intre mine si cataraman. Am inceput sa visez cu ochii deschisi cum ar si sa am un cataraman, sa fac croaziere de coasta, am simt ca este cel mai potrivit lucru pentru mine, am intrat in al patrulea deceniu de viata si parca imi pare mai rational sa imi petrec timpul mai aproape de civilizatie si nu in creierul muntilor. Am ramas impresionat de jurnalul de bord o echipajului de pe Phoenix care a refacut traseul corabiei Speranta si poate asta a stirnit in mine microbul ambarcatiunilor si croazierelor.
Nu din lene de a da search pe goagal ci viteza mica la net( aici la 1500 altitudine am in cel mai bun caz 50 kbps) ma determina a va ruga sa imi dati rasunsuri directe si mai putin link-uri spre alte pagini.
Dupa acest into cam lung si superficial ca motivatie (nu vrau sa plictisec cu alte povesti) va intreb si va cer sfatul ce ar fi mai potrivit pentru mine si cateva raspunsuri.
Datele ar fi urmatoarele:
1 imi doresc sa construiesc o ambarcatiune cu care sa fac croaziere de coasta in limita brevetului (6 mile) ce ambarcatiune ar fi mai potrivita?
2 ce imi recomandati, un velier clasic sau un cataraman (in adincul sufletului am o retinere cind aud de valuri de 3 metri) precizez ca am loc de parcare:)
3 am optata pentru construire home made din cauza bugetului si a putea etapza cheltuielile, este corect?
4 in limita a sapte metri cate cabine/persoane poti "indesa"?
5 ce este mai usor de construit un velier cu motor sau un cataraman cu motor?
6 placaj+fibara de sticla este o solutie pentru o barcuta de sapte metri?
Va multumesc
Respect
 
Ultima editare:
Eu zic sa plecam de la cea mai restrictiva problema: ce buget ai disponibil initial, cat vrei sa bagi in barca, pe cat timp vrei sa te intinzi? Aici vom baga: planurile (daca va fi nevoie), materiale pentru constructie, scule (daca va fi nevoie), echipamente de bord si amenajari interioare, peridoc (poate este nevoie). Ce inseamna loc de parcare: ancoraj sau loc in hala?
 
salut!uitate in jur,vezi de ce materiale dispui si dupa aia iei o hotarire......restul e munca,plus ce ti-a sugerat si vicentiu.
 
1 imi doresc sa construiesc o ambarcatiune cu care sa fac croaziere de coasta in limita brevetului (6 mile) ce ambarcatiune ar fi mai potrivita?

Una care pluteste.

2 ce imi recomandati, un velier clasic sau un cataraman (in adincul sufletului am o retinere cind aud de valuri de 3 metri) precizez ca am loc de parcare

Proa.

3 am optata pentru construire home made din cauza bugetului si a putea etapza cheltuielile, este corect?

Da. Nu.

4 in limita a sapte metri cate cabine/persoane poti "indesa"?

Minimum una.

5 ce este mai usor de construit un velier cu motor sau un cataraman cu motor?

Velier si motor nu se impaca. Velier sau motor.

6 placaj+fibara de sticla este o solutie pentru o barcuta de sapte metri?

Da.

PS: am dormit intr-un septembrie la vreo 100 de m de virful Negoiu. Dimineata aveam pe sfoara de la cort turturi de un metru, perfect orizontali.
 
Salutari si succes in initiativa!
Sa inteleg ca demersul tau exclude sailing-ul ? Am citit ca vrei sa construiesti un "velier cu motor" sau un catamaran cu motor.
Catamaranele motorizate au mai fost discutate pe site, si ofera destul spatiu pentru 6-8 persoane. Sunt de fapt pontoane plutitoare, care folosesc doua flotoare a caror forma depinde de viteza cu care doresti sa se deplaseze.
Cu cat iti formulezi mai bine dorintele, cu atat mai la obiect vei primi raspunsurile.
Constructia unui astfel de catamaran este destul de facila, trebuie doar sa definesti o idee de buget, asa cum spuneau Vincentiu si Nicu. Astfel vei vedea si marimea proiectului si varianta constructiva, ca materialele .
Daca tot esti prins de pasiune si ai deja un buget alocat, parerea mea este ca ar fi pacat ca proiectul sa se intinda pe ani.
Cu cat iesi mai repede pe ape, cu atat vei gusta mai bine bucuriile acestei pasiuni. :)
Bafta multa !
 
Eu zic sa plecam de la cea mai restrictiva problema: ce buget ai disponibil initial, cat vrei sa bagi in barca, pe cat timp vrei sa te intinzi? Aici vom baga: planurile (daca va fi nevoie), materiale pentru constructie, scule (daca va fi nevoie), echipamente de bord si amenajari interioare, peridoc (poate este nevoie). Ce inseamna loc de parcare: ancoraj sau loc in hala?

Buget 3500-4000 Euro, poate suna ciudat ca vreau un home made exeutat de mine in detrimentul unei barcute de serie targuita din Olanda sau Suedia
Timp de executie, nu am idee, sper un an.
Loc de parare, adica hala
 
1 imi doresc sa construiesc o ambarcatiune cu care sa fac croaziere de coasta in limita brevetului (6 mile) ce ambarcatiune ar fi mai potrivita?

Una care pluteste.

2 ce imi recomandati, un velier clasic sau un cataraman (in adincul sufletului am o retinere cind aud de valuri de 3 metri) precizez ca am loc de parcare

Proa.

3 am optata pentru construire home made din cauza bugetului si a putea etapza cheltuielile, este corect?

Da. Nu.

4 in limita a sapte metri cate cabine/persoane poti "indesa"?

Minimum una.

5 ce este mai usor de construit un velier cu motor sau un cataraman cu motor?

Velier si motor nu se impaca. Velier sau motor.

6 placaj+fibara de sticla este o solutie pentru o barcuta de sapte metri?

Da.

PS: am dormit intr-un septembrie la vreo 100 de m de virful Negoiu. Dimineata aveam pe sfoara de la cort turturi de un metru, perfect orizontali.

1 Merci pentru "una care pluteste" este ca si cum as raspunde eu ce fel de baocanci sa folosesc pe munte, -cu sireturi.....
2 ce ai vrut sa spui cu proa? pro varianta a (velier) sau proa, prau sau perahu tip de mai multe corpuri de navigatie, adica cataraman.....
4 minim una maxim........

PS Eu am inbatrinit prefer o cabana cu sauna si dus :))
 
Ultima editare:
Salut,

in bugetul tau se incadreaza barca mea: http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1013-Rocky-....-de-vanzare
E de vanzare si o poti "viziona" langa Mangalia.

1 imi doresc sa construiesc o ambarcatiune cu care sa fac croaziere de coasta in limita brevetului (6 mile) ce ambarcatiune ar fi mai potrivita?
- orice ambarcatiune te atrage (velier, catamaran, catamaran gonflabil de la barciinbagaje.ro , etc etc )

2 ce imi recomandati, un velier clasic sau un cataraman (in adincul sufletului am o retinere cind aud de valuri de 3 metri) precizez ca am loc de parcare
- valul de 3 metri nu e o pb. Pe marea Neagra catamaranele existente se numara pe degetele unei maini.

3 am optata pentru construire home made din cauza bugetului si a putea etapza cheltuielile, este corect?
- buget de 3500 - 4000 de Euro o sa iti permita sa cumperi planurile si materialele. Gandeste-te ca barca, oricare ar fi ea, trebuie echipata, iti trebuie vele, ceva aparatura etc etc.
4 in limita a sapte metri cate cabine/persoane poti "indesa"?
- barca mea are 6.06 metri iar in cabina sunt 4 paturi. In limita a 7 metri banuiesc ca poti indesa cam 4-5 pers. Mai mult e deja inconfortabil.

5 ce este mai usor de construit un velier cu motor sau un cataraman cu motor?
- idem cu cei de mai sus. Intrebarea e destul de ambigua asa ca fii mai explicit.

6 placaj+fibara de sticla este o solutie pentru o barcuta de sapte metri?
- da
 
Salutari si succes in initiativa!
Sa inteleg ca demersul tau exclude sailing-ul ? Am citit ca vrei sa construiesti un "velier cu motor" sau un catamaran cu motor.
Catamaranele motorizate au mai fost discutate pe site, si ofera destul spatiu pentru 6-8 persoane. Sunt de fapt pontoane plutitoare, care folosesc doua flotoare a caror forma depinde de viteza cu care doresti sa se deplaseze.
Cu cat iti formulezi mai bine dorintele, cu atat mai la obiect vei primi raspunsurile.
Constructia unui astfel de catamaran este destul de facila, trebuie doar sa definesti o idee de buget, asa cum spuneau Vincentiu si Nicu. Astfel vei vedea si marimea proiectului si varianta constructiva, ca materialele .
Daca tot esti prins de pasiune si ai deja un buget alocat, parerea mea este ca ar fi pacat ca proiectul sa se intinda pe ani.
Cu cat iesi mai repede pe ape, cu atat vei gusta mai bine bucuriile acestei pasiuni. :)
Bafta multa !

Nu, nu exclude navigatia. In ce priveste terminologia mea inexacta "velier cu motor" adica barca cu vele si motor(pentru situati in care nu am vint prielnic), am vazut citeva modele reusite.
Ca sa fiu poate mai exact cu ce doresc, o ambarcatiune "domestica" adica nu de mare performanta la viteza, care sa ierte greselile de incepator si sa pot lua cu mine inca 5 persoane. Am facut ochii mari la cataraman deoarece erau foarte comode si ancorau in cele mai diverse locuri dar habar nu am cum se comporta pe o mare mai agitata.
Bugetul? Am scris ceva mai sus, sper sa ma incadrez in pretul unei barci SH din Olanda sau Suedia.
 
Ultima editare:
Sa vedem ce raspunde bibicule. La un moment dat eram si eu tentat de oferta ta :) si am urmarit-o mult timp. Acum, la bugetul de sus, nu stiu ce sa zic. O varianta pentru catamaran ar fi http://jarcatmarine.com/ cu specificatiile urmatoare: planurile 400E si numai materialele pentru corpul șesicului: 2000 E, fara arborada, motor, electronice si amenajări interioare. Alte barci pana in 7m is multe, dar depinde ce vrei: repede pe apa sau constructie.
 
Salut,

in bugetul tau se incadreaza barca mea: http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1013-Rocky-....-de-vanzare
E de vanzare si o poti "viziona" langa Mangalia.

1 imi doresc sa construiesc o ambarcatiune cu care sa fac croaziere de coasta in limita brevetului (6 mile) ce ambarcatiune ar fi mai potrivita?
- orice ambarcatiune te atrage (velier, catamaran, catamaran gonflabil de la barciinbagaje.ro , etc etc )

2 ce imi recomandati, un velier clasic sau un cataraman (in adincul sufletului am o retinere cind aud de valuri de 3 metri) precizez ca am loc de parcare
- valul de 3 metri nu e o pb. Pe marea Neagra catamaranele existente se numara pe degetele unei maini.

3 am optata pentru construire home made din cauza bugetului si a putea etapza cheltuielile, este corect?
- buget de 3500 - 4000 de Euro o sa iti permita sa cumperi planurile si materialele. Gandeste-te ca barca, oricare ar fi ea, trebuie echipata, iti trebuie vele, ceva aparatura etc etc.
4 in limita a sapte metri cate cabine/persoane poti "indesa"?
- barca mea are 6.06 metri iar in cabina sunt 4 paturi. In limita a 7 metri banuiesc ca poti indesa cam 4-5 pers. Mai mult e deja inconfortabil.

5 ce este mai usor de construit un velier cu motor sau un cataraman cu motor?
- idem cu cei de mai sus. Intrebarea e destul de ambigua asa ca fii mai explicit.

6 placaj+fibara de sticla este o solutie pentru o barcuta de sapte metri?
- da

Merci pentru oferta, inca nu am luat in calcul o barca "de gata" , poate dupa ce lansez la apa si se scufunda "opera" mea :)
 
Sa vedem ce raspunde bibicule. La un moment dat eram si eu tentat de oferta ta :) si am urmarit-o mult timp. Acum, la bugetul de sus, nu stiu ce sa zic. O varianta pentru catamaran ar fi http://jarcatmarine.com/ cu specificatiile urmatoare: planurile 400E si numai materialele pentru corpul șesicului: 2000 E, fara arborada, motor, electronice si amenajări interioare. Alte barci pana in 7m is multe, dar depinde ce vrei: repede pe apa sau constructie.

Multumesc pentru link, peste doua saptamini cind ajung in "civilzatie" cu net mai rapid am sa ma uit pe pagina, dupa cum spuneam aici la cabana am o viteza de imi creste barba pina incarca o amarita de imagine
 
@cabaniernegoiu. Sa o luam cu binisorul. De construit nu cred ca se pune problema. Ai cunostinte despre constructii ambarcatiuni? Nu cred,asa ca orienteaza-te spre o barca de cumparat la mana a doua. La 3000 euro gasesti ceva bunicel ptr incepator, pana te obisnuiesti cat de cat. In nici un caz nu iesi cu familia din prima singur pe mare. Cauti un barcaholic mai cu experienta mai ales la prima iesire. Mai departe inca nu visa prea mult.
 
@cabaniernegoiu. Sa o luam cu binisorul. De construit nu cred ca se pune problema. Ai cunostinte despre constructii ambarcatiuni? Nu cred,asa ca orienteaza-te spre o barca de cumparat la mana a doua. La 3000 euro gasesti ceva bunicel ptr incepator, pana te obisnuiesti cat de cat. In nici un caz nu iesi cu familia din prima singur pe mare. Cauti un barcaholic mai cu experienta mai ales la prima iesire. Mai departe inca nu visa prea mult.

In primul rind va multumesc tuturor pentru sfaturi.
In alta ordine de idei, a fost un moment in cere nu stiam nimic despre constructia unei motociclete (chopper), triciclu, sau buggy am devorat carti, specificati, planuri, nu am sudat un suport de motor pina nu am fost sigur 100% ca este corect ce fac si nu in ultimul rind am cerut sfaturi si asistenta in stinga si in dreapta de la cei care au costruit asemene lucruri, cu alte cuvinte am fost o belea pe capul lor, este drept m-am revansat fata de ei si am ramas amici:) Nu sunt miezu din dodoasca dar imii plac mai mult lucrurule facute de mina mea, cu mici exceptii :)
Este drept, am gasit barcute la 3000 euro dar au un design de pe vremea bunici mele, imi plac lucrurile clasice mai putin la ambarcatiuni, a nu se intelege gresit ca sunt un fitos dar multe chiar erau jale.
In ce priveste navigatia, am un instinct de conservare ridicat si nu as indrazni sa ies pe mare neinsotit, nu sunt genul care dupa un sezon se considera tata pilotilor/navigatorilor. Am o gramada de ani cu A si B la masina nu am mers mai mult de 254 km/h desi drumul si masina erau permisive la moto am avut o scula mai tare decit o masina de formula 1 1,9 cai/kg si nu am avut fite de ridicat pe o roata sau alte acobatii ce vezi pe la Mamaia sau Neptun, iar la viteza eram codas 200 km/h (puteam prinde peste 280 vezi filmulete pe youtube cu Ghost Rider - Fuck Police, am avut o motocicleta similara)
Nu veau sa intrepretezi postul asta ca un lucru incisiv sau agresiv dar nu imi sta in fire sa stau la colt ( "De construit nu cred ca se pune problema. Ai cunostinte despre constructii ambarcatiuni? Nu cred,asa ca orienteaza-te spre o barca de cumparat la mana a doua") ce nadajduiesc sa culeg de la comunitatea voastra sunt sfaturi si impartasirea experintelor, lucru pe care eu le-am oferit, in domeniul in care ma simt stapin pe situatie, cu placere novicilor trecind cu indulgenta peste ignoranta lor.
Respect
 
Ultima editare:
Diferenta intre sosea si mare este, in principal, aceea ca marea este un mediu ostil: daca motocicleta se strica, te dai jos, mergi pina-n primul sat si o rezolvi ceva. Pe mare, daca se strica, te duci la fund. Punct. Datorita acestui mic amanunt trebuie sa-ti faci temele singur. Daca esti hotarit, muta-te la mare.
 
Diferenta intre sosea si mare este, in principal, aceea ca marea este un mediu ostil: daca motocicleta se strica, te dai jos, mergi pina-n primul sat si o rezolvi ceva. Pe mare, daca se strica, te duci la fund. Punct. Datorita acestui mic amanunt trebuie sa-ti faci temele singur. Daca esti hotarit, muta-te la mare.

Este adevarat si totusi simplist
Daca nu ai sudat bine cadrul se rupe cazi in cap, mori.
Daca nu ai fixat bine centrul de greutate cazi in cap, mori.
Daca nu ai dimenisionat corect furca intri in voblaj cazi in cap, mori.
Daca nu ai o "bicicleta" buna in prima curba cazi in cap, mori.
Daca nu pui etrierul in pozitia corecta la prima frina cazi in cap, mori. Enumerarea poate continua, dar nu vreau sa plictisec cu detalii tehnice off topic forum.
Un mic detaliu, casca este extraordinara pentru cei de la medico legal, te pot identifica mai usor in rest este apa de ploaie.
La o motocicleta custom facuta de "meseriasi" in cel mai fericit caz: "te dai jos, mergi pina-n primul sat si o rezolvi ceva." vezi OCC pe Discovery.
Nu vreau sa minimalizez, dar o ora in traficul din Bucuresti pe moto incercind sa fentezi moartea din cauza blodutelor care foloses oginda doar pentru machiaj, iti da suficenta adrenalina cit pentru o furtuna de grad maxim pe mare.
"Daca esti hotarit, muta-te la mare. " Ai atins un punct sensibil, in visele mele frumoase intra o barcuta si o casuta in Orebic.(toate sunt cu diminutive pentru ca nu sunt un megaloman :) )
 
Neata,

Hai sa despicam firul in 4 un pic:

Ce vrei sa faci? Croaziere costiere, asta e clar. Deci nu vrei pe mare larga, asta inseamna ca o barca in categoria "C" e suficienta pentru ce vrei. Asta iti largeste posibilitatile, multe planuri sunt gandite pt. zona asta.
Cata autonomie vrei sa ai pe barca? In functie de asta bugetul variaza +/- 1000%. Adica vrei buda marina, buda portabila sau galeata? Vrei sistem de apa dulce cu presiune, pompa, sau direct din bidoane. Vrei apa calda? Vrei buda privata? Vrei dus pe barca? etc...

Cu ce barca? Cred ca ideea ta este undeva la un velier (propulstat de vant) + motoras (mic) pt. manevre. Cand nu ai vant ... astepti vantul sau nu iesi pe mare. La catamaran e ca la monococa dar costurile, confortul si cheltuielile duble.
Discutie suplimentara: tractabila sau nu? Daca tractabila, cu ce masina? In functie de asta ajungi la restrictii de greutate si dimensiune (latime maxima 250 cm, etc).

De unde iei barca?

Constructia unei barci e o solutie, poti face din placaj&epoxy sau din lemn (care probabil crezi ca ti-e aproape, dar cand vei cauta o anumita estenta fara noduri taiata la sfert ... vei avea surprize). Ambele constructii implica un plan cumparat (se gasesc pe net din belsug) + materiale + scule + foarte mult timp si nervi. Si cel mai important, implica un loc de constructie, protejat de intemperii, de unde sa poti duce barca la apa. Nu e usor de construit o barca mare, cu cabine, implica mult timp, nervi, tenacitate, acte. Daca scopul tau este marea, ti-as sugera sa cauti una second-hand, iar daca nu-ti place, dupa ce te dai cu ea cateva sezoane o mai bibilesti, mai repari, etc.

La constructie trebuie sa te gandesti nu numai la coca, ci si la echipamente, care dau pretul "final". Nu vreau sa te descurajez, dar daca vei cumpara echipamentele de noi bugetul iti va ajunge pentru ancora, scote si probabil cabestane doar ... fara a socoti materialele de constructie. (spre exemplu, o barcuta de 3m, m-a costat la gata aproape 1000 euro, cu toate materialele de constructie, finisajele, accesoriile).

Second hand e o varianta viabila, mai ales ca poti cumpara barca gata dotata (cu echipamente vechi, dar dotata), cu peridoc chiar, si daca ai timp si te plictisesti iarna o mai poti bibili si reconditiona. Dar pentru start ai ceva pe care pune mana fara sa pierzi timpul.
 
Sa-ti dau un exemplu de bugetare, luam in calcul celebrul model Vagabond 20", care are 6m:
- planul costa 125 Euro
- kitul de fibra+rasina costa aprox 1400 Euro
- placajul pentru ea costa 2800 Euro
- kitul pentru arborada costa 1000 Euro

Preturile sunt aproximative, m-am uitat pe bateau.com la ce vand ei, dar iti poti face o idee despre ce inseamna o constructie noua, in regim stich&glue cel putin.

La preturile de mai sus adaugi:
- vele ... inca 1000 euro aprox
- hardware de punte ... cateva mii de euro
- echipamente de navigatie ... cateva mii de euro

VG20_300.jpg


In general o barca construita iti ajunge la aprox 50% din costul unei barci de productie cu caracteristici similare.
 
Cata autonomie vrei sa ai pe barca? In functie de asta bugetul variaza +/- 1000%. Adica vrei buda marina, buda portabila sau galeata? Vrei sistem de apa dulce cu presiune, pompa, sau direct din bidoane. Vrei apa calda? Vrei buda privata? Vrei dus pe barca? etc...
pentu o plimbareala de W.E prelungit 3-4 zile, la buda ma gindeam varianta portabila evident cu sifon. In Croatia am avut apa de baut prin cadere libera sau bidoane la mini frigider, baie in mare clatit cu apa dulce din bidon de 10 litri+dus, bidonul era incalzit la soare.

Cu ce barca? Cred ca ideea ta este undeva la un velier (propulstat de vant) + motoras (mic) pt. manevre. Cand nu ai vant ... astepti vantul sau nu iesi pe mare. La catamaran e ca la monococa dar costurile, confortul si cheltuielile duble.
Discutie suplimentara: tractabila sau nu? Daca tractabila, cu ce masina? In functie de asta ajungi la restrictii de greutate si dimensiune (latime maxima 250 cm, etc).

Ce am vazut eu era cu motor onbord adica nu cu cizma ,sper ca asta este denumirea, si nu avea probleme de vant. Am adus vorba de catamaran pentru ca am impresia ca are nevoie de mai putine resurse de delpasare fie ca este vorba de vant sau moto si la aceasi lungime cu o barca poti amenaja mai multe cabine

Discutie suplimentara: tractabila sau nu? Daca tractabila, cu ce masina? In functie de asta ajungi la restrictii de greutate si dimensiune (latime maxima 250 cm, etc).
Nu am nevoie de peridoc construiesc barca in Tulcea, iar pentru prima iarna ma gazduieste o amica (a doua iarna sper sa ma prinda in HR :) )care are o hal in care adaposteste un mic ponton pe linga care ma strecor si eu, nu vreau o ambarcatiune mai mare de 7 metri

La constructie trebuie sa te gandesti nu numai la coca, ci si la echipamente, care dau pretul "final". Nu vreau sa te descurajez, dar daca vei cumpara echipamentele de noi bugetul iti va ajunge pentru ancora, scote si probabil cabestane doar ... fara a socoti materialele de constructie. (spre exemplu, o barcuta de 3m, m-a costat la gata aproape 1000 euro, cu toate materialele de constructie, finisajele, accesoriile).
Am vazut multe echipamente de navigatie pe e-buy la jumatate de pret si nu foarte uzate moral

Second hand e o varianta viabila, mai ales ca poti cumpara barca gata dotata (cu echipamente vechi, dar dotata), cu peridoc chiar, si daca ai timp si te plictisesti iarna o mai poti bibili si reconditiona. Dar pentru start ai ceva pe care pune mana fara sa pierzi timpul.

Probabil cind ma lasa nervi si ma resemnez o sa iau in calcul si varianta asta :)

Multumesc pentru sfaturi
 
Ultima editare:
"Am vazut multe echipamente de navigatie pe e-buy la jumatate de pret si nu foarte uzate moral"

What you pay is what you get.

Ce-ar fi sa construiesti, ca mai toata lumea, un D5 ca sa-ti faci mina? O gramada de experienta vine din barcuta asta.
 

Atașamente

  • DSCF0291.jpg
    DSCF0291.jpg
    27.3 KB · Vizualizări: 85
Ultima editare:

Back
Sus