Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 33

Topic: Un loc din Romania

Default Un loc din Romania

Iti place peisajul? (www.cabana-oasa.ro)
    Last edited by ovidiu66; 6 Apr 2011 at 04:33 PM.

Deci prima parte a concediului cred ca stiu unde o voi face. Ne da voie cu caiacul pe lac?
    Last edited by gvincentiu; 6 Apr 2011 at 07:02 PM.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Zona este salbatica si nu foarte cunoscuta. Cred ca vei fi stapanul lacului. Eu inca nu am ajuns dar mi-a povestit un prieten ca peisajul este de poveste.Cazare gasesti doar la Cabana Oasa, singura din zona, sau daca ai cort muntele iti apartine. O sa ajung si eu cand se mai incalzeste, apa este foarte rece, tinand cont ca este lacul de acumulare la cea mai mare altitudine din Romania.Saptamana trecuta am iesit cu caiacul pe Lacul Cincis de langa Hunedoara si m-am rasturnat exact in mijlocul lacului.Senzatia nu a fost prea placuta, in trei secunde am fost din nou in caiac si pana la mal am padelat cu viteza luminii. Am facut si o foarte mare greseala pe care o sa o povestesc pentru a nu li se intampla si altora. M-am echipat cu un un costum pe care il folosesc alergatorii, pantalon si bluza supraelastic cu izolatie termica.Marea greseala a fost ca m-am incaltat cu niste cizme din cauciuc cu neopren pe interior, din alea pescaresti pina la brau.Cand m-am rasturnat cizmele s-au umplut cu apa si ma trageau la fundul apei, norocul a fost ca am avut vesta de salvare si cizmele fiind largi mi-au iesit de pe picioare si s-au dus pe fundul lacului. Apa rece ca gheata, iti dai seama prin ce senzatie am trecut. Tot timpul mi-a fost teama sa nu ma rastorn in apa rece si uite ca s-a intamplat.Invatatura de minte, in sezonul rece obligatoriu echipament neopren si vesta de salvare, inclusiv incaltaminte neopren si FARA CIZME PESCARESTI PE APA.

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

... ce tara avem.
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Quote Originally Posted by stavride View Post
    ... ce tara avem.
    Asa este.
    S-a mai discutat si aici. Asa cum am spus si acolo, trebuie sa treci macar odata in viata prin acele locuri si, cu siguranta, odata vazute te vor atrage ca un magnet.
    Poate suna a utopie, dar de ce nu o tabara de caiac la Oasa? Cabana este, corturi se gasesc, drum de acces berechet si apa indeajuns pentru toti. Fie ei si pescari!

6.  

Senior Member zaad's Avatar
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    348

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Asa este.
    S-a mai discutat si aici. Asa cum am spus si acolo, trebuie sa treci macar odata in viata prin acele locuri si, cu siguranta, odata vazute te vor atrage ca un magnet.
    Poate suna a utopie, dar de ce nu o tabara de caiac la Oasa? Cabana este, corturi se gasesc, drum de acces berechet si apa indeajuns pentru toti. Fie ei si pescari!
    nu se vede daca din cabana ai acces la lac....

Quote Originally Posted by zaad View Post
    nu se vede daca din cabana ai acces la lac....
    Am discutat cu prietenul care a fost la Oasa. Accesul pe lac se face prin zona manastirii, te indruma localnicii. In rest avem apa cristalina si padure de brad in jur.

Senior Member hoinar's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    268

Excluzand perioada 1- 10 aug care este concediul oficial ala familiei -la vreo mare- venim si noi oricand reusim sa organizam ceva ....
    Daca e posibila/probabila intalnirea cu prietenul Mos Martin atunci eu vreau la cabana altfel este OK cu cortul.
    Deci cand si cine mergem?

Senior Member zaad's Avatar
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    348

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Am discutat cu prietenul care a fost la Oasa. Accesul pe lac se face prin zona manastirii, te indruma localnicii. In rest avem apa cristalina si padure de brad in jur.
    si zici sa nu stam la cort, mai bine la motel.....

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=16083020070219 aici se pare ca e pe malul lacului
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Nou In Romania
    de Haralamb în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 9 Mar 2011, 10:17 PM
  2. Premii castigatori Volvo Ocean Race Romania acordate de Yacht Club Romania
    de Yacht Club Romania în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10 Jul 2009, 10:58 AM

Tags for this Thread