Un loc din Romania

Deci prima parte a concediului cred ca stiu unde o voi face. Ne da voie cu caiacul pe lac?
 
Ultima editare:
Zona este salbatica si nu foarte cunoscuta. Cred ca vei fi stapanul lacului. Eu inca nu am ajuns dar mi-a povestit un prieten ca peisajul este de poveste.Cazare gasesti doar la Cabana Oasa, singura din zona, sau daca ai cort muntele iti apartine. O sa ajung si eu cand se mai incalzeste, apa este foarte rece, tinand cont ca este lacul de acumulare la cea mai mare altitudine din Romania.Saptamana trecuta am iesit cu caiacul pe Lacul Cincis de langa Hunedoara si m-am rasturnat exact in mijlocul lacului.Senzatia nu a fost prea placuta, in trei secunde am fost din nou in caiac si pana la mal am padelat cu viteza luminii. Am facut si o foarte mare greseala pe care o sa o povestesc pentru a nu li se intampla si altora. M-am echipat cu un un costum pe care il folosesc alergatorii, pantalon si bluza supraelastic cu izolatie termica.Marea greseala a fost ca m-am incaltat cu niste cizme din cauciuc cu neopren pe interior, din alea pescaresti pina la brau.Cand m-am rasturnat cizmele s-au umplut cu apa si ma trageau la fundul apei, norocul a fost ca am avut vesta de salvare si cizmele fiind largi mi-au iesit de pe picioare si s-au dus pe fundul lacului. Apa rece ca gheata, iti dai seama prin ce senzatie am trecut. Tot timpul mi-a fost teama sa nu ma rastorn in apa rece si uite ca s-a intamplat.Invatatura de minte, in sezonul rece obligatoriu echipament neopren si vesta de salvare, inclusiv incaltaminte neopren si FARA CIZME PESCARESTI PE APA.
 
... ce tara avem.
Asa este.
S-a mai discutat si aici. Asa cum am spus si acolo, trebuie sa treci macar odata in viata prin acele locuri si, cu siguranta, odata vazute te vor atrage ca un magnet.
Poate suna a utopie, dar de ce nu o tabara de caiac la Oasa? Cabana este, corturi se gasesc, drum de acces berechet si apa indeajuns pentru toti. Fie ei si pescari!
 
Asa este.
S-a mai discutat si aici. Asa cum am spus si acolo, trebuie sa treci macar odata in viata prin acele locuri si, cu siguranta, odata vazute te vor atrage ca un magnet.
Poate suna a utopie, dar de ce nu o tabara de caiac la Oasa? Cabana este, corturi se gasesc, drum de acces berechet si apa indeajuns pentru toti. Fie ei si pescari!

nu se vede daca din cabana ai acces la lac....
 
Excluzand perioada 1- 10 aug care este concediul oficial ala familiei -la vreo mare- venim si noi oricand reusim sa organizam ceva ....
Daca e posibila/probabila intalnirea cu prietenul Mos Martin atunci eu vreau la cabana :) altfel este OK cu cortul.
Deci cand si cine mergem?
 
Da, din pacate unul din ultimele locuri "ascunse" ale Romaniei.
Insa pentru ca Transalpina - www.transalpina.biz s-a reparat de curand ... afluxul de turisti o sa fie pe masura.

Drum construit de romani, considerat "coridorul IV strategic roman" si asfaltat ultima oara de nemti din motive strategice in timpul celui de-al doilea razboi mondial Transalpina era cunoscuta pana acum 1-2 ani doar de un grup de oameni. Acum "secretul" ei fiind dezvaluit depinde doar de noi ca zona sa nu ajunga o a doua valea Prahovei ...
 
Dupa ce am vazut peisajele, (cele de pe site-ul cabanei) m-am hotarat ca vom sta in jur de 5 zile acolo si luam si bicicletele ....
:) :banana:
 
Am vorbit la cabana, deja aveau rezervari pentru iulie ....eu ma gandesc pentru 7-15 aug
Se poate intra in apa si undeva mai apropae de cabana ...cel putin asa spun ei ...

O zi buna si senina,
Radu
 
si zici sa nu stam la cort, mai bine la motel.....
Mie personal imi place cu cortul, ma simt liber.Daca ai nevoie de conditii mai speciale, baie,TV, intimitate, nu are rost sa te chinui la cort. Eu nu prea dorm noaptea, imi place sa stau la povesti si la hotel inebunesc cand dupa orele 22 toti fug la somn.In schimb imi place sa dorm dimineata intre 5-11.
 
Da, din pacate unul din ultimele locuri "ascunse" ale Romaniei.
Insa pentru ca Transalpina - www.transalpina.biz s-a reparat de curand ... afluxul de turisti o sa fie pe masura.

Drum construit de romani, considerat "coridorul IV strategic roman" si asfaltat ultima oara de nemti din motive strategice in timpul celui de-al doilea razboi mondial Transalpina era cunoscuta pana acum 1-2 ani doar de un grup de oameni. Acum "secretul" ei fiind dezvaluit depinde doar de noi ca zona sa nu ajunga o a doua valea Prahovei ...
Cred ca va mai ramane mult timp un loc "ascuns" pentru ca nu este in "drumul carutelor".Cum investitii nu s-au prea facut in zona, cum romanii sunt lenesi si prefera confortul, ne mai ajuta si criza, s-ar putea ca zona sa nu fie dezvirginata total.
 
Una peste alta, noi (Eu, Anca si Raducu -9ani-) vom fi acolo -la cabana- intre 7 si 15 ale lui august cu caiac(e) si bicle :)
O seara senina,
Radu
 
Eu locuiesc in Deva, iar in jur sunt urmatoarele posibilitati: lacul Cincis-30km, bine in timpul saptamanii, aglomerat week-end, lacul Surduc-80km,la fel cu Cincisul, lacul Rau-Mare-Retezat-80km,liniste si pace in timpul saptamanii, putina lume in week-end, multe case de vacanta si posibilitati de cazare in aval de baraj, lacul Oasa-110km, l-am vazut doar in poze, dar din discutii este no.1, iar la 5km de Deva, raul Mures cu baraj in zona Mintia, se poate urca in amonte de baraj cu caiacul sau barca cu motor, zona poluata, apa infecta.
 
Eu locuiesc in Deva, iar in jur sunt urmatoarele posibilitati: lacul Cincis-30km, bine in timpul saptamanii, aglomerat week-end, lacul Surduc-80km,la fel cu Cincisul, lacul Rau-Mare-Retezat-80km,liniste si pace in timpul saptamanii, putina lume in week-end, multe case de vacanta si posibilitati de cazare in aval de baraj, lacul Oasa-110km, l-am vazut doar in poze, dar din discutii este no.1, iar la 5km de Deva, raul Mures cu baraj in zona Mintia, se poate urca in amonte de baraj cu caiacul sau barca cu motor, zona poluata, apa infecta.

Nu de Cincis sunt legate niste povesti cu niste blesteme cu un vicecampion de caiac care s-a inecat langa mal?
Parca am citit ceva de genul asta pe net dar nu mai stiu sigur ....

Sa ne vedem cu bine,
O seara blanda si senina
Radu
 

Back
Sus