tip asigurare

Buna ziua!

Ce fel de asigurari trebuie/poate sa aiba o barca? E ceva echivalent RCA/CASCO de la autoturisme? Adica daca dau cu barca mea in alta, poate fi si cazul in care turcul (asigurarea) plateste tot?
 
Buna ziua!

Ce fel de asigurari trebuie/poate sa aiba o barca? E ceva echivalent RCA/CASCO de la autoturisme? Adica daca dau cu barca mea in alta, poate fi si cazul in care turcul (asigurarea) plateste tot?

eu de trei ani lucrez cu Groupama (au o divizie speciala pentru vase/ambarcatiuni)
am raspundere civila, si full casco : pentru avarii ale barcii, avarii masina/transmisie stern/elice, furturi deteriorari in marina/parcaj inclusiv riscurile induse de transportul pe peridoc (uscat).
 
Salut,

Vad ca e postat mai demult dar informatia o gasesc utila.

Sunt asiguratori consacrati pt ambarcatiuni, e.g. Pantaenius sau Yachtpool. Cotatiile le primiti pentru 3 categorii de "claims" (situatii):

1. hull insurance (include si outboard daca e ambarcatiunie cu motor outboard) - un fel de casco fara daune la pasageri
2. third party liability insurance - adica RCA pe romaneste
3. accidents / death claims - pt oamenii de la bord (skipper, pasageri etc)

In mod obligatoriu polita trebuie sa contina toate componentele astea.

De regula asigurarea se incheie AFV (agreed fixed value) adica ei va intreaba la cat evaluati ambarcatiunea.
Se poate incheia si in rate (4 rate de ex) dar in situatia asta platit un procent de majorare (4-5%).

Trebuie verificat daca polita (oferta) contine si zona de navigatie in care utilizati ambarcatiunea. Sunt regiuni exceptate.

O zi buna.
 
Salut marineri,

Subscriu si eu pentru Pantaenius - sunt specializati in asigurari pentru barci si ambarcatiuni - si nimic altceva.
Ca idee, Pantaenius are o cota de piata 80% din piata ambarcatiunilor Croatia( unde sunt barci slava Domnului ) .. deci
 

Back
Sus