Confortul la bord

cum am mai spus,catul se apropie mai mult de ideea de multibalta.....cum nu vreau la capatul pamantului, cum garajul in care o sa lucrez are usa de 2,7m,cum legea zice 2,5 m la gabarit, cum garajul are 6 m lungime, deja sunt datele de baza....cat-ul are cabina cam joasa, dar se poate rezolva....daca calculam suprafata laterala a chilei de toby cat,cred ca e cam la fel sau mai buna decat a derivorului rabatabil...rusul zice ceva de aripioarele alea,dar inca n-am tradus...
ca posesor de cat, spune daca ai renunta la spatiul de la pupa si inca vreun feet pt. a avea o bucatarioara mai completa?...
am, cred in calculatorul personal imagini cu cat cu rig de sloop tot din state, ca acolo e mama lui...mai am si cu o cabina modificata gen pioltina, deci se poate... e drept ca in final n-o sa poata participa la concurs, dar ma intereseaza liniile de apa, confortul, posibilitatea de a sta mai multe zile fara cordon ombilical...
partea electrica nu-i prea complicata dpdv-ul meu, sunt in bransa cu energetica, si teoretic solutiile sunt clare...
sunt acuma panouri fotovoltaice, generatoare pe benzina-600 w la 100 euro, basca alternator la inboard...si daca mai pun alaturi de camerele de u 650:iupi:si niste baterii de tractor:happy-banana: poti tine lumina aprinsa si ziua, sa nu te calce vreo ba...50!!!
navtable, radio si alte belerege, pe peretele multifunctional dintre cuseta prova si careu....
cam asta-i in mare!
 

Atașamente

  • Dabbler9.gif
    Dabbler9.gif
    9.5 KB · Vizualizări: 24
  • Dabbler1.jpg
    Dabbler1.jpg
    10.8 KB · Vizualizări: 30
Ultima editare:
ma bucur ca ti-au placut si te-ai inspirat din modificarile facute de Stuart Hopkins. pune-i hand-rails solide si cit mai lungi ca este destul de greu sa ajungi la prova pe vreme rea. sau poate-i gasesti un rol-foc. spor la treaba.
 
:iupi:
ma bucur ca ti-au placut si te-ai inspirat din modificarile facute de Stuart Hopkins. pune-i hand-rails solide si cit mai lungi ca este destul de greu sa ajungi la prova pe vreme rea. sau poate-i gasesti un rol-foc. spor la treaba.


cu balcoane, cu platforma la pupa,cu inboard-chiar si de lastun- si neavand oceanul prea aproape,sper sa supravietuiesc...:iupi:
n-ai raspuns la intrebarea cu spatiul pupa....
 
Dati-mi va rog si mie un link cu modificarile astea de catboat, caci arata foarte bine si cred ca are si confort ok la bord :)
 
:iupi:


cu balcoane, cu platforma la pupa,cu inboard-chiar si de lastun- si neavand oceanul prea aproape,sper sa supravietuiesc...:iupi:
n-ai raspuns la intrebarea cu spatiul pupa....

batrinetea taica, bat-o vina.
in cazul meu, nu am planuri sa gatesc prea mult pe barca. fiind aproape de mal, mai la vara voi lua cortul, ma voi duce pe vre-o insula si stau acolo peste noapte. daca ramin pe apa, un primus mic pentru supa, ceai, cafea, si restul uscaturi. nu prevad perioade indelungate pe apa deocamdata.
referitor la spatiul pupa, daca poti aranja bucataria in asa fel incit sa nu te incomodeze la cirmit si manevrat scota randei este ok. cit despre valuri, pina acum nu am primit decit dinspre prova si putin lateral dar nici n-am mers mai deloc pe vreme rea.
in configuratia gaff nici vorba sa o instalezi acolo ca ar obstructiona ghidajul scotei randei care este chiar deasupra oglinzii pupa. tot acolo se fixeaza si cirja "crutch" care sustine ghiul cind se stringe vela. si tot acolo este accesul si manevrarea outboardului.
 
salut!
am gasit planurile originale de tobby cat...:banana:
si uite si unul cu foc pe bompress. cu catargul in pozitia normala...
 

Atașamente

  • MP131.jpg
    MP131.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 28
  • MP132.jpg
    MP132.jpg
    27 KB · Vizualizări: 20
  • catboat-waving.jpg
    catboat-waving.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 30
  • untitled6 (Small) (WinCE).bmp
    31.5 KB · Vizualizări: 18
  • untitled7 (Small) (WinCE).bmp
    31.5 KB · Vizualizări: 9
  • untitled8 (Small) (WinCE).bmp
    31.5 KB · Vizualizări: 6
  • untitled9 (Small) (WinCE).bmp
    31.5 KB · Vizualizări: 8
Ultima editare:
... ca posesor de cat, spune daca ai renunta la spatiul de la pupa si inca vreun feet pt. a avea o bucatarioara mai completa?...

Salut Ibi,
am atasat 2 fotografii cu oglinda pupa - ghidajul scotei randei si cirja de sustinere a ghiului - ca sa-ti faci o idee cind pozitionezi bucataria. deasemenea, am observat in planul toby-cat ca picul este in forma de furca. In a 3-a poza, vei vedea alternativa <"saddle" - sa> care este mult mai folosita si usor de confectionat. daca te intereseaza, am sa iau masuratorile exacte si-ti trimit informatia.
 

Atașamente

  • DSC08073.jpg
    DSC08073.jpg
    71.3 KB · Vizualizări: 21
  • DSC08074.jpg
    DSC08074.jpg
    58.7 KB · Vizualizări: 21
  • DSC08077.jpg
    DSC08077.jpg
    13.1 KB · Vizualizări: 20
salut!
asta inseamna ca te-ai dat pe balta, daca ai adus poze...daca va fi vreodata, as prefera un ghiu mai scurt- am 190 de cm si-i cam greu sa ma mai schimb...
cat priveste carma asa au combinat unii cabina pupa si carma...

cat priveste suportu de ghiu, tot aici e unul altfel, dar nu-l vazusem......
 

Atașamente

  • post-324347-1222903822_thumb.jpg
    post-324347-1222903822_thumb.jpg
    5.8 KB · Vizualizări: 38
Ultima editare:
salut!
asta inseamna ca te-ai dat pe balta, daca ai adus poze...daca va fi vreodata, as prefera un ghiu mai scurt- am 190 de cm si-i cam greu sa ma mai schimb...
cat priveste carma asa au combinat unii cabina pupa si carma...

cat priveste suportu de ghiu, tot aici e unul altfel, dar nu-l vazusem......

m-am dat citeva ore ... si eu sint pe la 188cm si sa-ti spun sincer e tare strimt (mai ales in cabina). aranjamentul cu cirma si suportul ghiului pare a fi pe o barcuta ceva mai mare. eu zic sa ridici ghiul in ungi (ca rusii cu toby-cat-ul) ca daca-l scurtezi, pierzi o groaza din suprafata velica si nu stiu cit vei putea compensa cu focul. si acum citeva poze de ieri ... unde efectiv am vazut hidrobicicleta linga velier ... mai mare dragul ... (poza 1 dupa docul albastru sub pom) ... hahaha ...
 

Atașamente

  • DSC08065.jpg
    DSC08065.jpg
    51.9 KB · Vizualizări: 35
  • DSC08066.jpg
    DSC08066.jpg
    69.5 KB · Vizualizări: 45
  • DSC08067.jpg
    DSC08067.jpg
    52.4 KB · Vizualizări: 38
  • DSC08068.jpg
    DSC08068.jpg
    24.3 KB · Vizualizări: 33
  • DSC08071.jpg
    DSC08071.jpg
    42.4 KB · Vizualizări: 33
m-am dat citeva ore ... si eu sint pe la 188cm si sa-ti spun sincer e tare strimt (mai ales in cabina). aranjamentul cu cirma si suportul ghiului pare a fi pe o barcuta ceva mai mare. eu zic sa ridici ghiul in ungi (ca rusii cu toby-cat-ul) ca daca-l scurtezi, pierzi o groaza din suprafata velica si nu stiu cit vei putea compensa cu focul. si acum citeva poze de ieri ... unde efectiv am vazut hidrobicicleta linga velier ... mai mare dragul ... (poza 1 dupa docul albastru sub pom) ... hahaha ...

multumesc! sa mai zica unii ca hidrobicicletele n-au locul lor la masa barcilor...
apropo, am vazut pe pagina saitului barcaholic ca saitu e dedicat ambarcatiunilor de orice fel si posesorilor lor deci inclusiv cei cu hidrobiciclete sunt bineveniti...
cat priveste barca, lucrurile trebe adaptate....liniile de apa de la ceva stiut si inauntru custom....
by the way, nice places down there...
 
Ultima editare:
... si eu sint pe la 188cm si sa-ti spun sincer e tare strimt (mai ales in cabina). aranjamentul cu cirma si suportul ghiului pare a fi pe o barcuta ceva mai mare. ..

evident, insa eu am retinut ideea.....
si daca ar fi in main cabin, bucataria ar fi tot minuscula, oricum varianta asta ofera mai mult spatiu...practic nu-i cazul sa intri in bucatarie, ci e mai degraba loc de fiert zeama fara ploaie, fara vant....marius albu avea un aragaz absolut normal pe pheonix, si mai facea si paine la cuptor...deci vara mirosuri, caldura etc...ar mai fi de studiat varianta cu buda in spatiul respectiv, dar pana nu fac macheta e mai greu de spus...
 

Back
Sus