NOU !!! -for sale - de vanzare - MacGregor26M - fabricat 2011 - full options

Insa am verificat si nu-i asa . Pe site-ul producatorului este data puterea maxima : 90 cp Oricum foarte mult ! O barca usoara si cu forme bune poate sa fuga cu 35 noduri cu un astfel de motor! Odin , mare si grea probabil ca devine greu de stapanit la peste 20 noduri ... , deci consum si cost inutil de mari...

Ca sa nu mai vorbim de pretul barcii care este in standard , fara nici un optional , de 39.500 Euro...

Vezi de ce iubesc eu Macgregorul ?
 
Ha,ha,ha cica iubitor de sailing.D-nu Ambrozie cred ca vreti sa ma luati cu traiasca clasa muncitoare.Tin sa va reamintesc ca am trait 34 de ani in comunism si la mine nu mai tine.
TVA-ul statului si asta cine-l plateste nu tot clientul?E usor sa scrii 25 de mii si e greu sa mai adaugi 6 mii ca pretul sare cu cifra 3 inainte.D-voastra faceti afaceri din romantism sau sa castigati ceva bani?.Vedeti de ce nu va agreeaza multe persoane de pe forum pentru ca nu santeti sincer si va pace sa va acundeti dupa deget.Eu va urez totusi succes in afaceri in continuare.
Dar nu ma las totusi sa nu scriu pretul final:D
Mac Gregor 26 -31.100 €
Odin 820 -39.500€
Asta asa pentru comparatie generala.
 
Levy, chiar daca nu suna etic, in Romania majoritatea preturilor produselor scumpe importate sunt date la pret de baza (CIP), la care se adauga TVA si eventual vama ajungandu-se in final la pretul DDP. Asta e valabil si la masini sau la alte utilaje.

De obicei produsele astea nu se cumpara pe persoana fizica (ca e scump, si statul nu ne ajuta cu nimic) ci pe o firma, astfel TVA-ul respectiv nu se plateste efectiv, se deduce sau se recupereaza. In plus, ambarcatiunea (sau masina) fiind inregistrata pe firma se mai pot deduce diverse cheltuieli si reparatii.

Mai mult, daca faci alte inginerii financiare, gen leasing sau credit, din nou ai nevoie de preturile defalcate (baza/TVA/vama).

Cei care vor sa cumpere "pe persoana fizica" cu banii jos, intr-adevar vor plati pretul calculat de tine, cu toate taxele. Dar cred ca oferta se adreseaza unui "upper middle class", oameni care-si obtin veniturile (si) dintr-o (mica) afacere care merge bine. In orice caz, afisarea preturilor defalcat e uzuala. Daca e normal sau nu, e discutabil, dar si la ambarcatiuni toti dealerii folosesc acelasi stil ca si dealerii auto, cu preturi defalcate, optionalele separat, etc. Oricum, cine a ajuns sa aiba banii astia e suficient de abil si destupat la minte, sa stie cum functioneaza ingineriile financiare :)
 
M-am razgandit si sterg acum raspunsul acid.

Voi intoarce obrazul celalalt si suporta cu stoicism atitudinea arogant-condescendenta si mistocaria ieftina a lui Robert Ambrozie

O voi pastra mica remarca doar:

In alata ordine de idei , te felicit pentru ca vrei sa iti cumperi un Macgregor ! 19 este un mini-model , dar e o barca foarte frumoasa si buna si iti doresc sa te bucuri de ea , cand ti-o vei cumpara . E un inceput bun !
Daca e un inceput bun de ce nu ti-o cumperi tu, cred ca ti s-ar potrivi de minune. Poate ar mai rezolva un pic atitudinea asta aroganta-condescendenta, sau din contra, mai stiu eu daca Mac26 ti se pare a fi Audi A3, Mac 19 ti se va nazari ca masina de formula 1. Succes...
 
Ultima editare:
Dl. Levy , faptul ca ati trait 34 ani in comunism este evident . Eu va urez totusi succes in viata si va rog mult de tot sa nu mai continuati sa faceti judecati de valoare .

Am incercat sa reduc cat mai mult polemicile cu dvs. pentru ca nu au decat iz de scandal si nu sunt inetrsat de asta . Apoi cred ca exagerati foarte mult si asta tinde sa devina un mod foarte nepoliticos de a trata problema . Drept pentru care va invit fie la o abrodare politicoasa , de gentleman , fie la o renuntare .

Mac Gregor costa 31.100 de Euro cu toape optionale posibile , cu transport , cu taxe vamale , cu punere la apa , cu curs RYA oferit gratuit si cu tot cu TVA -ul romanesc . Care TVA se poate deduce daca cel care o cumpara are o firma . Sau are vreo ruda cu vreo firma sau vreun prieten , ceeas ce e cazul multora .

Odin 820 costa 39.500 Euro in standard , in Germania , fara nici un optional , ne-adus in Romania , si nici nu stiu daca cu sau fara TVA ( nu am apucat sa verific cert ) .

Diferenta finala intre cele 2 tinde sa fie de peste 60 - 70 % . Adica de peste 20.000 Euro ( asta doar daca pretul de 39.500 este cu TVA , caci daca nu , Odin 820 costa dublu fata de un Macgregor )

Iar insistenta dvs. de a demonstra ceva ce nu are miez si esenta m-a convins ca nu sunteti deloc un iubitor al sailingului , ci mai degraba a samantei de scandal nejustificat , nepoliticos si ne-barbatesc .

Asta asa , pentru comparatia generala . Eu va urez , totusi , succes in viata .
 
Daca e un inceput bun de ce nu ti-o cumperi tu, cred ca ti s-ar potrivi de minune.

Stii de ce nu o cumpar eu ? Pentru ca eu am cumparat deja 11 bucati modelul 26M ....ce sa fac , daca imi place mai mult 26 ?
In plus , 19 nici nu se mai fabrica de multi ani...si mie imi plac barcile noi...

Dealtfel , nici nu mai sunt la inceput , de prea multi ani .

Dar mi-ai dat o idee . Am un amic care are un 19 in Romania . O sa il rog sa mi-o dea intr-un weekend pentru ca sunt sigur ca e o jucarie senzationala ... apoi o sa iti spun si tie cum e...

poate vei avea sansa sa te bucuri si tu de un 19..
 
Si eu m-am plictisit total de stilul asta .

Pacatul cel mai mare este ca unii oameni au ajuns sa se bucure mai mult de scandal decat de datul pe apa . Sau macar de visat frumos la datul pe apa . Sau de vorbit frumos cu pasionati de aceeasi pasiune .
 
Multumesc de urari D-nu Ambrozie voi vedea cum va fi mai departe.M-ati lamurit bustean cu tva-ul.
Rog Admin-ul sa-mi stearga thread-urile care le considera scandaloase si aduc prejudicii forumului
Totusi pentru comparatie 5800 de euro reprezinta 70% din 31.000.:D

Preise
 
Ultima editare:
De obicei produsele astea nu se cumpara pe persoana fizica (ca e scump, si statul nu ne ajuta cu nimic) ci pe o firma, astfel TVA-ul respectiv nu se plateste efectiv, se deduce sau se recupereaza. In plus, ambarcatiunea (sau masina) fiind inregistrata pe firma se mai pot deduce diverse cheltuieli si reparatii.

Mai mult, daca faci alte inginerii financiare, gen leasing sau credit, din nou ai nevoie de preturile defalcate (baza/TVA/vama).

Cei care vor sa cumpere "pe persoana fizica" cu banii jos, intr-adevar vor plati pretul calculat de tine, cu toate taxele. Dar cred ca oferta se adreseaza unui "upper middle class", oameni care-si obtin veniturile (si) dintr-o (mica) afacere care merge bine. In orice caz, afisarea preturilor defalcat e uzuala. Daca e normal sau nu, e discutabil, dar si la ambarcatiuni toti dealerii folosesc acelasi stil ca si dealerii auto, cu preturi defalcate, optionalele separat, etc. Oricum, cine a ajuns sa aiba banii astia e suficient de abil si destupat la minte, sa stie cum functioneaza ingineriile financiare :)

Usor off topic, dar in cadrul celor de mai sus :)
Am cochetat si eu cu ideea de a cumpara barca pe firma, insa n-am putut gasi o justificare plauzibila, contabila, ce nevoie are o companie de proiectare, de un velier . Evident, puteam face lucrul asta pur si simplu, dar riscam ca peste 5-7 ani, la un control, sa dau banii+penalitati, statului roman. Fiscalitatea aici este un dinozaur cu care nu te poti lupta fatis. Daca nu te doboara din prima, cand zici ca l-ai rapus, te striveste in cadere :) .

Cu privire la barca, lucrurile sunt foarte simple si nu au a starni polemici mari : barca e buna pentru unii si mai putin buna pentru altii, in functie de scopurile lor. Si atat.
 
Cu privire la barca, lucrurile sunt foarte simple si nu au a starni polemici mari : barca e buna pentru unii si mai putin buna pentru altii, in functie de scopurile lor. Si atat.

Iata un poseseor de Macgregor realist , obiectiv si multumit . Intelegem ca pentru domnia sa , barca e buna . Si ii genereaza satisfactii , ceea ce stiu sigur ca in adancul sufletului lui , doreste acelasi lucru si altora .
 
D-nu Ambrozie mie mi-a placut tot timpul transparenta la un comerciant.Ceea ce la d-voastra lipseste.Si sant multi prosti imbogatiti peste noapte care pun botul la o asemenea oferta.V-a explicat si Florio cum e cu TVA-ul.Daca am o brutarie nu pot sa cumpar un yacht sa fac cozonac in el.Daca am o firma de charter atunci da insa cate sant in ro si cine cumpara mac gregor ca sa il inchirieze.
Acesta a fost ultimul meu post,va urez succes in continuare in netransparenta.
 
Usor off topic, dar in cadrul celor de mai sus :)
Am cochetat si eu cu ideea de a cumpara barca pe firma, insa n-am putut gasi o justificare plauzibila, contabila, ce nevoie are o companie de proiectare, de un velier . Evident, puteam face lucrul asta pur si simplu, dar riscam ca peste 5-7 ani, la un control, sa dau banii+penalitati, statului roman. Fiscalitatea aici este un dinozaur cu care nu te poti lupta fatis. Daca nu te doboara din prima, cand zici ca l-ai rapus, te striveste in cadere :) .

Cu privire la barca, lucrurile sunt foarte simple si nu au a starni polemici mari : barca e buna pentru unii si mai putin buna pentru altii, in functie de scopurile lor. Si atat.

Nici vorba de polemica Florio, Din contra, cu totii suntem de acord ca Mac 26 e o barca buna pentru ceea ce este, adica motosailer. Daca mai adaug si preturile excelente la care se pot gasi (aici, peste ocean) MacGregor X la mana a doua in stare buna, barca este afacere superba.
Polemica a fost generata de indrazneala noastra care, unul s-a mirat ca o barca NOUA de dimensiunea si pretentiile unui Macgregor NU include standard o toaleta cu holding tank, altul a comis o blasfemie si a afirmat ca pot exista si alte optiuni in materie de motosailere noi (Odin 820) si in fine un al treilea a pacatuit intreband cat e pretul cu TVA. Am fost insa bine scuturati si adusi pe calea cea dreapta. Noi si multi altii inaintea noastra.

Sa stapanesti barca cu placere :skip:! Si un sfat personal, am vazut in poze ca o tragi cu un sedan, un MB E series parca. Grija mare, mai ales la viteza. Sper ca ai macar frane pe peridoc. In INFOMERCIALURILE MacGregor barca e trasa de un sedan, dar e un mamut Ford Crown Victoria cu sasiu, ca fel ca SUV-urile serioase.
 
Nici vorba de polemica Florio, Din contra, cu totii suntem de acord ca Mac 26 e o barca buna pentru ceea ce este, adica motosailer. Daca mai adaug si preturile excelente la care se pot gasi (aici, peste ocean) MacGregor X la mana a doua in stare buna, barca este afacere superba.
Polemica a fost generata de indrazneala noastra care, unul s-a mirat ca o barca NOUA de dimensiunea si pretentiile unui Macgregor NU include standard o toaleta cu holding tank, altul a comis o blasfemie si a afirmat ca pot exista si alte optiuni in materie de motosailere noi (Odin 820) si in fine un al treilea a pacatuit intreband cat e pretul cu TVA. Am fost insa bine scuturati si adusi pe calea cea dreapta. Noi si multi altii inaintea noastra.

Sa stapanesti barca cu placere :skip:! Si un sfat personal, am vazut in poze ca o tragi cu un sedan, un MB E series parca. Grija mare, mai ales la viteza. Sper ca ai macar frane pe peridoc. In INFOMERCIALURILE MacGregor barca e trasa de un sedan, dar e un mamut Ford Crown Victoria cu sasiu, ca fel ca SUV-urile serioase.

Multumesc, Mihai.
Cu tractarea nu am probleme, E-ul e suficient de greu si puternic, cat sa faca fata cu brio. Am adus barca asta 3000 km prin toate conditiile posibile (inclusiv torentiala si grindina ), dar nu am depasit 110 km/h in conditii bune de drum . La viteze intre 90 si 110, pe drumuri decente, chiar si cu situatii care cereau franari mai bruste, masina nu a simtit ca duce un peridoc . Am fost surprins de usurinta cu care tracteaza, si mai ales, franeaza. Aici in tara insa, nu as vrea sa depasesc 90 km/h :)
Faptul ca sunt multumit de barca, este evident, atat timp cat nu am pus-o la vanzare :)
Cand o sa vreau sa fac traversade in barca proprie, o sa vedeti si oferta mea de Mac-X :) . Pana atunci va doresc multe bucurii pe apa si sa ne intalnim cat mai des !
 

Back
Sus