Salutare tuturor, dupa cum am promis, am pus online un nou forum nautic, la aceasta adresa:
http://forum.capcompas.ro/index.php
Am adresat si un mesaj de bun venit aici:
http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=3.0

Primul subiect "fierbinte", pe care cativa dintre noi il cunoastem bine si la care am pus deja umarul, este participarea inedita a lui Guzi la TID 2011 pe tot traseul turneului, de la Ingolstadt la Sf. Gheorghe. Ii las lui Guzi onoarea de a deschide respectivul topic, acum sa vedem cand va avea si acces la net .
Printre alte subiecte interesante se vor numara tabara de creatie de la Jurilovca, traversada transatlantica a vechiului meu prieten din copilarie Andrei, caruia ii urez succes maxim, plus diverse alte activitati pe parte de constructii de barci sau expeditii nautice.

As vrea sa subliniez ca prima si cea mai importanta caracteristica a noului forum va fi atmosfera sanatoasa si bazata pe respect si calitatea continutului. Nu voi face compromisuri cand e vorba de echilibrul dialogului, de dragul vreunei persoane anume. Cine va gresi odata va fi iertat, cine va persista in comportament neadecvat e mai bine sa nu intre pe noul forum, fiindca nu va avea vreodata loc de manevra.

Structura noului forum pune un mare accent pe chestiunile practice, iar dezideratul meu personal este sa ajunga cat mai multa lume sa-si faca sau sa-si procure propria ambarcatiune, cu care sa-si indeplineasca cat mai mult din visele nautice. Cel putin din partea mea voi asigura tuturor tot sprijinul de care sunt capabil, din cauza ca aceasta comunicare ma stimuleaza si imi lanseaza in permanenta noi provocari.

E posibil ca la inceput sa mai fie cateva mici probleme tehnice, pana vom ajunge sa stapanim bine forumul, insa ele vor fi depasite. In acelasi timp, doresc in continuare forumului Barcaholic mult succes, fiind o buna vreme singura cale de comunicare virtuala din bransa. Din pacate, nu pot sa nu constat modul in care s-a degradat comunicarea pe Barcaholic, si sper ca poate atmosfera de aici isi va reveni. Eu voi continua sa fiu fairplay, ceea ce sper si din partea Barcaholic. Daca se va considera ca acest topic al meu este inacceptabil pe Barcaholic, cred ca ar fi de bun simt sa mi se comunice motivele, avand in vedere ca nu am incalcat vreo regula a acestui forum.

Asa ca daca aveti placerea, va astept oricand sa discutam netulburati despre ceea ce ne intereseaza atat de mult - barci si navigatie . Va salut cu respect, Vali braconieru', Galati .

PS: sunt inca foarte multe de discutat vizavi de acest nou site, dar prefer sa le discutam exclusiv pe noul forum.