Noul caiac Gumotex Solar 410 C

Ce parere aveti despre acest caiac? Sunt interesat sa-l achizitionez pentru plimbari pe lacuri de acumulare si sunt foarte incantat de greutatea mica, dimensiunea redusa impachetat, dar nu stiu cum se comporta pe apa din punct de vedere al stabilitatii(ma feresc de rasturnari) si nu am idee despre caiacele pneumatice referitoare la directie si glisare.Daca v-ati plimbat cu un astfel de caiac ,astept parerile voastre.Multam' !http://www.nafukovacilode.cz/nafukovaci-kajak-solar-410c
 
Gonflabilele reprezinta un foarte bun compromis atunci cand transportul unui caiac rigid ar fi problematic. Tinand cont de alura acestui caiac, as zice ca directia trebuie sa fie destul de buna. La 80 cm latime nu prea vei avea probleme nici cu stabilitatea. Eu in concedii merg cu un gonflabil dupa mine (Stearns) si pana acum si-a facut foarte bine treaba, desi e mult mai scurt decat asta (cei doi pasageri nu stau chiar foarte comod, insa am facut cu sotia si ture de cate 6-8 ore). Rigidul are alte avantaje, dar si gonflabilul le are pe ale lui :) Cu rigidul nu te urci in tren sa te duci in amonte si sa iti dai drumul pe rau in jos, cu gonflabilul da.
 
Gonflabilele reprezinta un foarte bun compromis atunci cand transportul unui caiac rigid ar fi problematic. Tinand cont de alura acestui caiac, as zice ca directia trebuie sa fie destul de buna. La 80 cm latime nu prea vei avea probleme nici cu stabilitatea. Eu in concedii merg cu un gonflabil dupa mine (Stearns) si pana acum si-a facut foarte bine treaba, desi e mult mai scurt decat asta (cei doi pasageri nu stau chiar foarte comod, insa am facut cu sotia si ture de cate 6-8 ore). Rigidul are alte avantaje, dar si gonflabilul le are pe ale lui :) Cu rigidul nu te urci in tren sa te duci in amonte si sa iti dai drumul pe rau in jos, cu gonflabilul da.
Multumesc Bogdan, eu am deja un caiac rigid pentru o singura persoana, iar acum vreau un caiac pentru doua persoane si nu ma hotaram intre ce sa aleg, un gonflabil sau un sit on top. M-ai convins, o sa merg pe gonflabil, daca spui ca stabilitatea si directia sunt bune, iar transportul si depozitarea unui caiac rigid sunt o problema daca ma deplasez pe distante lungi.Scutesc si vreo 2000 lei, Solarul 410 C, costa 2500 lei, iar sit on top-ul pe care l-am ochit, Hobie Odyssey, costa 4500 lei.Sanatate multa!
 
Ia-l e ff fain!

Cat vine in dolari?

E mai fain decat Sunny care cred ca iese din productie. Sper ca merge si ca single daca intorci scaunul....

Ma bucur ca au renuntat la materialul ala "litepack" pe interior, era o prostie!!

Intereseaza-te te rog daca au si inele adaptor pt valva (inelul ala de plastic ca sa pui pompa la valva), ca imi trebuie si mie vreo doua. Tre' sa fie cativa centi bucata.
 
E un super caiac. Vezi sa nu uiti sa il comanzi cu skeg!

Eu am un Gumotex Safari si imi place mult. E minuscul su super usor de folosit. Mai am si un sea kayak Gumotex Seaker. Doua super-gonflabile!
 
Salut Mihai, caiacul este fabricatie 2011, in Romania deocamdata nu il au pe stoc, se aduce doar la comanda.Pretzul este 600 euro, aproximativ 850 dolari SUA. Vroiam sa iau un Hobie Odyssey, dar cand am vazut Solar-ul 410 C, m-am razgandit, acum ca ai intervenit m-am hotarat definitiv.Cum se comporta pe apa din punct de vedere al stabilitatii si directiei in comparatie cu un sit on top? In rest sunt in tema cu totul(nitrilon=hypalon?), pretzul este la jumatate fata de Hobie Odyssey(1100 euro). O sa ma interesez de inelele adaptoare pentru valva, si sa il comand cu skeg(asta-i aripioara ce se monteaza sub caiac pt. directie?).Multumesc mult!
 
Ultima editare:
Salut Mihai, caiacul este fabricatie 2011, in Romania deocamdata nu il au pe stoc, se aduce doar pe comanda.Pretzul este 600 euro, aproximativ 850 dolari SUA. Vroiam sa iau un Hobie Odyssey, dar cand am vazut Solar-ul 410 C, m-am razgandit, acum ca ai intervenit m-am hotarat definitiv.Cum se comporta pe apa din punct de vedere al stabilitatii si directiei in comparatie cu un sit on top? In rest sunt in tema cu totul(nitrilion=hypalon?), pretzul este la jumatate fata de Hobie Odyssey(1100 euro). O sa ma interesez de inelele adaptoare pentru valva, si sa il comand cu skeg(asta-i aripioara ce se monteaza sub caiac pt. directie?).Multumesc mult!

De stabil va fi stabil, poate prea stabil! Dar e cu trei cm mai lat decat Sunny, insa e mai lung.
Vad ca au facut capacitatea la 250 kg!!! (sunny 180kg)
Cu skeg (aripioara de sub caiac) va avea directie buna. Ai grija insa ca sa aiba locuri de montare la ambele capete ale caiacului. Daca are adaptorul doar la un capat, comanda inca un adaptor si vorbeste cu aia sa ti-l monteze.

Calitativ e la fel de bun ca un Grabner, insa la o fractiune de pretz.
 
Am un Solar 2 cumparat de la Mormota. Este foarte stabil, nu te poti rasturna cu el decat in mod voluntar (daca il folosesti pe apa pentru care a fost facut - nu e de white water, iar pe mare merge dar, doar cu valuri mici). Aripioara (skeg) este necesara, eu nu am comandat-o initial, dar dupa prima iesire cu el in care am descoperit ca merg mai mult de-a latul, am facut una din placaj (are niste buzunare pe fund unde cu niste corniere poti fixa o aripa mestesugita). Recomand sa luati si padele care se pot demonta in doua piese mai mici. Eu nu am luat asa, si acum imi pare rau, ca ma cam chinui cu ele in masina (am caiac care sta in porbagaj si padele care sunt cat habitaclu, cam incomod). Un alt plus ar mai fi faptul ca este comod, fiind gonflabil stai in el ca in fotoliu, iar pentru ture de placere este minunat. EVIDENT, minusul principal este ca nu se compara la viteza cu unul rigid.
 
De stabil va fi stabil, poate prea stabil! Dar e cu trei cm mai lat decat Sunny, insa e mai lung.
Vad ca au facut capacitatea la 250 kg!!! (sunny 180kg)
Cu skeg (aripioara de sub caiac) va avea directie buna. Ai grija insa ca sa aiba locuri de montare la ambele capete ale caiacului. Daca are adaptorul doar la un capat, comanda inca un adaptor si vorbeste cu aia sa ti-l monteze.

Calitativ e la fel de bun ca un Grabner, insa la o fractiune de pretz.

Salut, Mihai. EU am pipait materialul Gumotex, la caiacul lui Rolias, cu care am si dat o tura . La fel si la Grabner. De dragul realitatii, trebuie sa spun ca nu e deloc acelasi lucru. :)
Nici tipul materialului, nici grosimea lui (probabil nici rezistenta, dar aici nu ma pronunta ca n-am avut cum sa testez :) ) , nici presiunea la care lucreaza. Daca e sa fac o comparatie intre 0.2 si 0.3 bari, matematic Grabnerul functioneaza la o presiune cu 50% mai mare. Prin asta si rigiditatea e pe masura.
In rest, considerentele de pret sunt corecte: diferenta e vizibila.
 
Salut, Mihai. EU am pipait materialul Gumotex, la caiacul lui Rolias, cu care am si dat o tura . La fel si la Grabner. De dragul realitatii, trebuie sa spun ca nu e deloc acelasi lucru. :)
Nici tipul materialului, nici grosimea lui (probabil nici rezistenta, dar aici nu ma pronunta ca n-am avut cum sa testez :) ) , nici presiunea la care lucreaza. Daca e sa fac o comparatie intre 0.2 si 0.3 bari, matematic Grabnerul functioneaza la o presiune cu 50% mai mare. Prin asta si rigiditatea e pe masura.
In rest, considerentele de pret sunt corecte: diferenta e vizibila.

Poate oi fi pipait litepack-ul panzat, stiu eu? Ca in rest la materialul acoperit cu nitrylon nu stiu despre ce diferenta vorbesti... Adica oi vedea tu vreo vaga diferenta dar nu stii daca in bine sau in rau ;-)
 
Daca ar fi sa aleg un Gumotex, mi-ar placea mult Gumotex Seaker :) . Dar la naiba, se duce la 2000 euro ! :(
Ceea ce arata ca un lucru de calitate, are un pret corespunzator .

Daca esti dispus sa cari dupa tine un tanc de 33 kg si un pachet uriash, comparabil cu o barca pneumatica de 2.5-2.7 metri, atunci e barca pentru tine. Caiacul e overbuilt, e prea solid. Probabil au luat ca model Grabner Holliday si au vrut sa construiasca ceva super solid. Le-a reusit....

http://www.youtube.com/watch?v=CvPKL9RMW6Y
Uite-te si tu, asta e caiac? E o canoe acoperita mai degraba!! Cat despre presiune, pare super rigid nu prea vad sa flexeze...

Sunny mark 3 si solar 410 (sau solar3) precum si Safari sunt superbe dpdv calitate. Or fi Grabnerurile marginal mau bune dar pentru pretz triplu... nu, mersi. Nu toti ne dorim sa conducem Mercedes. Wink Wink... Unii prefera raport optim pret/calitate. Si primesc in pretz si scaune, si bancutze.... By the way, eu trag o barca cu gretuate pe sfert cat MacGregorul 26 cu o masina de teren. Scula adecvata nevoilor, asta e ideea.

Daca vrei Seakerul (teoretic, findca nu am cum sa trimit monstrul de aici) pentru 1000 euro e al tau. E nou noutz pentru ca pur si simplu nu am avut chef sa ma complic cu el. O fi de calitate, dar e neadecvat. Poate pentru cine o avea de carat 200kg de echipament. E Unimog cu pretentii de masina de curse.
 
Ultima editare:
De stabil va fi stabil, poate prea stabil! Dar e cu trei cm mai lat decat Sunny, insa e mai lung.
Vad ca au facut capacitatea la 250 kg!!! (sunny 180kg)
Cu skeg (aripioara de sub caiac) va avea directie buna. Ai grija insa ca sa aiba locuri de montare la ambele capete ale caiacului. Daca are adaptorul doar la un capat, comanda inca un adaptor si vorbeste cu aia sa ti-l monteze.

Calitativ e la fel de bun ca un Grabner, insa la o fractiune de pretz.
Stabilitatea ma intereseaza in primul rand, sa nu risc o rasturnare cand merg insotit(copiii , mai ales ,se sperie si nu-i mai pot scoate pe apa).Am retinut, locuri de montare pentru skeg la ambele capete(nu am inteles exact, sa folosesc doua skeg-uri in acelasi timp sau skeg-ul se monteaza doar pe partea considerata pupa?), in rest totul este foarte clar,multumesc mult.
 
Multumesc mult Parshulea & Florio pentru explicatii. Caiacul il folosesc doar pe lacuri, mai ales vara cand merg insotit in ture usoare. Stabilitatea si directia ma intereseaza in primul rand, confortul in timpul plimbarilor, ca investitie cred ca este suficient ,raportul pret-calitate mi se pare corect(nitrilonul este superior PVC-ului).Sanatate multa!
 
Ultima editare:
@Ovidiu e un caiac simetric, convertibil. Evident skeg-ul sta in pupa, dar pupa devine pova cand il folosesti singur, si skeg-ul tre' sa stea in capatul celalalt.
Sunny mk1 avea problema asta, dar pe atunci nu foloseau quick-mount, si era relativ usor sa lipesti un petec decupat in forma de conector.
 
@Ovidiu e un caiac simetric, convertibil. Evident skeg-ul sta in pupa, dar pupa devine pova cand il folosesti singur, si skeg-ul tre' sa stea in capatul celalalt.
Sunny mk1 avea problema asta, dar pe atunci nu foloseau quick-mount, si era relativ usor sa lipesti un petec decupat in forma de conector.
Multumesc Mihai, scuza-ma ca pun tot felul de intrebari, dar nu sunt familiarizat cu termenii si nu cunosc rolul fiecarei componente, dar acum e clar, m-ai scos la lumina. Daca imi spui si ce lungime trebuie sa aiba padela, istoria te va rasplati. Sa traiesti o mie de ani!
 
Multumesc Mihai, scuza-ma ca pun tot felul de intrebari, dar nu sunt familiarizat cu termenii si nu cunosc rolul fiecarei componente, dar acum e clar, m-ai scos la lumina. Daca imi spui si ce lungime trebuie sa aiba padela, istoria te va rasplati. Sa traiesti o mie de ani!

Nu cred ca sunt persoana potrivita care sa te sfatuiasca ce padela sa iti cumperi
2.40 max
La un caiac atat de lat, eu as folosi 2.30, dar personal prefer padele scurte, pozitie verticala a torso, si padela o introduc aproape vertical. Vaslitul il fac din torso. Celelalte padele pe c are le am sunt de 2.17-2.20. Deasemenea imi displac padelele feathered mai mult de 30 grade. Plana daca se poate. Nu imi place sa aiba slipage, ma simt bine cu o padela olimpica, care nu place multora. Cu toate astea, pe vant serios, mai degraba as folosi un greenland paddle decat una feathered la 90 grade... Ciudat, nu?
In fine, daca nu vrei apa in barca, ia de 2.40. Daca vrei sa vaslesti cat de cat corect, ia de 2.30, dar pregateste-te sa bagi un pic de apa in barca.
Ia-ti o padela decenta.
 
Nu cred ca sunt persoana potrivita care sa te sfatuiasca ce padela sa iti cumperi
2.40 max
La un caiac atat de lat, eu as folosi 2.30, dar personal prefer padele scurte, pozitie verticala a torso, si padela o introduc aproape vertical. Vaslitul il fac din torso. Celelalte padele pe c are le am sunt de 2.17-2.20. Deasemenea imi displac padelele feathered mai mult de 30 grade. Plana daca se poate. Nu imi place sa aiba slipage, ma simt bine cu o padela olimpica, care nu place multora. Cu toate astea, pe vant serios, mai degraba as folosi un greenland paddle decat una feathered la 90 grade... Ciudat, nu?
In fine, daca nu vrei apa in barca, ia de 2.40. Daca vrei sa vaslesti cat de cat corect, ia de 2.30, dar pregateste-te sa bagi un pic de apa in barca.
Ia-ti o padela decenta.
Am notat, multam'. Acum o sa spui ca am tupeu(imi cer scuze).Referitor la locurile pentru skeg de la ambele capete, m-am uitat din nou pe poza de la inceputul topicului, prima adresa in limba ceha, apare caiacul cu doua scaune gonflabile, iar intre scaune mai exista doua inele de prindere si o eticheta galbena. Sub poza mare de prezentare, este o poza mai mica a caiacului cu un singur scaun, iar eticheta galbena apare pe aceeasi parte.Intrebare: oare pentru o singura persoana nu este suficient sa se mute scaunul din spate mai in fata si sa se prinda de inelele intermediare? este neaparat necesar sa se intoarca scaunul invers, pupa sa devina prova? O sa iau legatura cu cei de la gumotex si sa nu ma contrazica daca le cer locuri pentru montare skeg la ambele capete. Multam' inca odata si mii de scuze. http://www.nafukovacilode.cz/nafukovaci-kajak-solar-410c
 

Back
Sus