Maxim 15 km/h si 15 KW in Delta Dunarii

sa dea Dumnezeu sa se aprobe si sa se respecte, desi mi-e greu sa cred ca este posibil.

P.s. Am citit acum cate ceva din el, este vorba de cateva canale si lacuri nu de tot perimetrul. Este bine si asa.
 
Ultima editare:
prea frumos sa fie adevarat?

Cod:
Viteza maxim 15 km/h, barci cu motorizare de maxim 15 KW in Delta Dunarii,
 radio obligatoriu
Hmmm... prea frumos sa fie adevarat ? sper ca nu, asteptam cu interes!
Sunt o multeme de "stangacii" in formularea textului de Proiect pomenit, dar initiativa este laudabila...
Iata favoritul meu din Gradina Limbii de Lemn, a' la Stefan Gheorghiu:
"Art. 13. - Prezentele reguli, cu excepţia art. 8 şi 9, nu se aplică navelor şi ambarcaţiunilor
de agrement aflate în misiuni de serviciu
ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului
Administraţiei şi Internelor"
Oare ce misiune de serviciu si lupta poate indeplini o "ambarcatie de agrement" apartinand MApN ?
Da - cunoastem cazuri - dus 50% din efectivele Statului Major la vanatoare este tot o misiune de lupta... (cu mistretii ?)

Daca se aproba Proiectul, pentru mine este clar - imi fac o Carte de Identitate cu dom. in Jurilovca :)
"(4) Populaţia cu domiciliul în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate
utiliza nave sau ambarcaţiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor
personale ori familiale, fără a fi necesară eliberarea permisului de acces, cu respectarea celorlalte
dispoziţii ale prezentei hotărâri."

De remarcat stangacia in formulare si in acest pasaj.
Grija ceea mare a pescarului localnic este (in opinia autorilor textului) "ambarcatia de agrement"
de parca de agrement duc lipsa localnicii si nu de conditii de munca decente,
regim de pescuit care sa asigure un trai decent si in acelasi timp si menajarea /reinnoirea resurselor piscicole...

Dar stoparea braconajului
(care nu este obiectul direct al acestui Proiet, dar - cel putin teoretic poate ingreuna (intrucatva ) accesul si "fuga de la locul faptei" cu 2*150CP (outboard)
este o conditie necesara pentru revenirea la regim piscicol sustenabil.

Se face trimitere si la tratarea /procesarea apei reziduale si a gunoaielor (Art.9) o initiativa laudabila
 
Anul trecut am mers cu caiacul prin Delta. Ce m-a surprins in mod placut, a fost faptul ca toti localnicii reduceau considerabil viteza atunci cand se apropiau de noi, in special pe canale. Nu stiu daca e vreo prevedere legala in acest sens, sau era vorba doar de bunul-simt, dar mi-a placut sa constat ca exista respect. Au existat si din cei care nu aveau bun-simt si nu reduceau viteza (obligandu-ma sa intorc caiacul cu prova pe val si sa imi ajustez rapid vesta de salvare, just in case...), dar erau putini si nu pareau deloc localnici.
 
Lamentarile aici sunt inutile, propunerea se afla in dezbatere publica asa ca varsati-va ofurile (si) in locul potrivit, eventual daca ar fi ceva asociatii mai puternice sa lucreze, ar fi si mai bine:

Cetăţenii şi instituţiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 zile de la data publicării (21 aprilie 2011) la Ministerul Mediului şi Pădurilor.

...azi ultima zi!
 
Anul trecut am mers cu caiacul prin Delta. Ce m-a surprins in mod placut, a fost faptul ca toti localnicii reduceau considerabil viteza atunci cand se apropiau de noi, in special pe canale. Nu stiu daca e vreo prevedere legala in acest sens, sau era vorba doar de bunul-simt, dar mi-a placut sa constat ca exista respect. Au existat si din cei care nu aveau bun-simt si nu reduceau viteza (obligandu-ma sa intorc caiacul cu prova pe val si sa imi ajustez rapid vesta de salvare, just in case...), dar erau putini si nu pareau deloc localnici.

este prevedere cum ca trebuie sa incetinesti in asa fel incat sa nu faci valuri care pot sa puna in pericol sau dificultate alte ambarcatiuni...si bunul simt, bineinteles, dar in general taranii care se urca pe motoare puternice (ca si cei care se urca pe motoare pe doua roti) vor sa arate ca sunt tari, ma mir ca nu ti-au aruncat si vreun PET in caiac:))
 
este prevedere cum ca trebuie sa incetinesti in asa fel incat sa nu faci valuri care pot sa puna in pericol sau dificultate alte ambarcatiuni...si bunul simt, bineinteles, dar in general taranii care se urca pe motoare puternice (ca si cei care se urca pe motoare pe doua roti) vor sa arate ca sunt tari, ma mir ca nu ti-au aruncat si vreun PET in caiac:))

Fara sa o luam offtopic, vezi ca jignesti multi "tarani" de pe forumul asta care se dau pe 2 roti. Si in general jignesti taranii, "orasene" :ahoy:
Opreste-te aici si ramai on-topic.
 
de unde solidaritatea asta cu taranii care se urca pe mobre, pe bmw-uri, barci sau alte alea? de ce crezi ca omul are ceva neaparat cu motociclistii?
cand se spune ca tiganii fac rele, sar ca arsi ca e discriminare, cu toate ca se stie prea bine la cine se face referire.
neamul prost in romania este inconfundabil si majoritar. nu are nevoie sa-i sara nimeni in ajutor...
 

Back
Sus