Raid Romania

N-am mers decat cu vant slab de pupa, se tine directia rezonabil din rama plasata lateral, probabil ca trebuie mai multi muschi daca se intareste vantul. Am facut distanta Popina - Dunavat, 4-5 km intr-o ora, vantul n-avea mai mult de 2 m/s. Derivorul n-a servit decat de masa la Periteasca :) In rest cat am stat vantul n-a vrut sa coopereze, Mihai a mai incercat dar fara mari succese.
De vaslit contra curent nici vorba, am incercat sa intram in Dunavat asa pret de vreo cinci minute, ne-am lasat pagubasi si ne--am motorizat.

Digurile la gurile canalelor sunt prezente, la Dunavat fiind apa mai tulbure le-am simtit doar cu vaslele, la Dranov le-am vazut clar la 30-40 cm sub apa. Aici sunt si marcate clar cu bete infipte in apa.
 
N-am mers decat cu vant slab de pupa, se tine directia rezonabil din rama plasata lateral, probabil ca trebuie mai multi muschi daca se intareste vantul. Am facut distanta Popina - Dunavat, 4-5 km intr-o ora, vantul n-avea mai mult de 2 m/s. Derivorul n-a servit decat de masa la Periteasca :) In rest cat am stat vantul n-a vrut sa coopereze, Mihai a mai incercat dar fara mari succese.
De vaslit contra curent nici vorba, am incercat sa intram in Dunavat asa pret de vreo cinci minute, ne-am lasat pagubasi si ne--am motorizat.

Digurile la gurile canalelor sunt prezente, la Dunavat fiind apa mai tulbure le-am simtit doar cu vaslele, la Dranov le-am vazut clar la 30-40 cm sub apa. Aici sunt si marcate clar cu bete infipte in apa.
Doamne-ajuta ! Daca n-ar mai infige localnicii cate un bat pe post de semnalizare, Canalul 5, Dranov si Dunavat ar fi niste capcane sigure.
Eu stiu foarte bine intrarile astea catre Razelm si ma descurc, insa la Dranov nu e nici o sansa fara semnalizarea digului acela in unghi.
 
din pacate, doar la dranov era 'semnalizat' senalul , cat despre dunavat si intrarea din fundrea in centura (intrarea din NE) nu am vazut nici o 'creanga'...
 
Cateva imagini din aceasta minunata experienta,pentru mine.
 

Atașamente

  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    41.9 KB · Vizualizări: 55
  • DSCF9006.jpg
    DSCF9006.jpg
    92.9 KB · Vizualizări: 50
  • DSCF9048.jpg
    DSCF9048.jpg
    92.7 KB · Vizualizări: 49
  • DSCF9076.jpg
    DSCF9076.jpg
    58.7 KB · Vizualizări: 54

Back
Sus