Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213
Results 121 to 125 of 125

Topic: Raid Romania

N-am mers decat cu vant slab de pupa, se tine directia rezonabil din rama plasata lateral, probabil ca trebuie mai multi muschi daca se intareste vantul. Am facut distanta Popina - Dunavat, 4-5 km intr-o ora, vantul n-avea mai mult de 2 m/s. Derivorul n-a servit decat de masa la Periteasca In rest cat am stat vantul n-a vrut sa coopereze, Mihai a mai incercat dar fara mari succese.
    De vaslit contra curent nici vorba, am incercat sa intram in Dunavat asa pret de vreo cinci minute, ne-am lasat pagubasi si ne--am motorizat.

Digurile la gurile canalelor sunt prezente, la Dunavat fiind apa mai tulbure le-am simtit doar cu vaslele, la Dranov le-am vazut clar la 30-40 cm sub apa. Aici sunt si marcate clar cu bete infipte in apa.

Quote Originally Posted by byteworks View Post
    N-am mers decat cu vant slab de pupa, se tine directia rezonabil din rama plasata lateral, probabil ca trebuie mai multi muschi daca se intareste vantul. Am facut distanta Popina - Dunavat, 4-5 km intr-o ora, vantul n-avea mai mult de 2 m/s. Derivorul n-a servit decat de masa la Periteasca In rest cat am stat vantul n-a vrut sa coopereze, Mihai a mai incercat dar fara mari succese.
    De vaslit contra curent nici vorba, am incercat sa intram in Dunavat asa pret de vreo cinci minute, ne-am lasat pagubasi si ne--am motorizat.

Digurile la gurile canalelor sunt prezente, la Dunavat fiind apa mai tulbure le-am simtit doar cu vaslele, la Dranov le-am vazut clar la 30-40 cm sub apa. Aici sunt si marcate clar cu bete infipte in apa.
    Doamne-ajuta ! Daca n-ar mai infige localnicii cate un bat pe post de semnalizare, Canalul 5, Dranov si Dunavat ar fi niste capcane sigure.
    Eu stiu foarte bine intrarile astea catre Razelm si ma descurc, insa la Dranov nu e nici o sansa fara semnalizarea digului acela in unghi.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Acum o saptamana era un singur bat, spre sudul iesirii canalului Dunavat in lac.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

din pacate, doar la dranov era 'semnalizat' senalul , cat despre dunavat si intrarea din fundrea in centura (intrarea din NE) nu am vazut nici o 'creanga'...
    No Whistling on Board.
    Mariners have long held the belief that whistling or singing into the wind will "whistle up a storm".
    InDaKat
    KingFisher

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    104

Cateva imagini din aceasta minunata experienta,pentru mine.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate unnamed.jpg‎   DSCF9006.jpg‎   DSCF9048.jpg‎   DSCF9076.jpg‎  

6.  

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213

Alte topicuri asemănătoare

1. Un loc din Romania
    de ovidiu66 în topicul Lacuri şi râuri din România
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 22 Apr 2011, 11:26 PM
  2. Nou In Romania
    de Haralamb în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 9 Mar 2011, 09:17 PM
  3. Premii castigatori Volvo Ocean Race Romania acordate de Yacht Club Romania