Targ nautic

Daca vrei sa vezi un targ adevarat, iti recomand Tuln langa Wiena, ca este mai aproape sau Dusseldorf. In Romania targurile sunt doar ocazii ca sa te poti intalni cu niste cunoscuti.
 
Tuln Bootsmesse a fost deja ( 3-6 Martie) - insa este mai mult un targ local. Dusseldorf Boot Messe este al doilea targ din lume( ca marime) dupa Miami Boat Show.
 
Ola nmmarine.Cand are loc targul de la Dusseldorf? E atat de mare ca sunt numai ambarcatiuni mari sau sunt si mici,pentru muritorii de rand?:)
 
Pentru la anul, fireste, amandoua au fost, eu am mers anul trecut in Tuln si am considerat bun de recomandat in comparatie cu ce este in Romanica, anul acesta am vrut sa ajung in Germania dar nu a vrut sau nu a putut nimeni sa mearga cu mine si am stat acasa. Poate la anul, mai sti poate se ieftineste si motorinaaa.....,, asta ca spirit de gluma. Nu, sigur nu se ieftineste dar o sa ne creasca noua considerabil veniturile. Acum v-ati prins, speranta moare ultima.
 
Dusseldorf Boat Show va avea loc intre 21-29.01.2012. Asa cum am spus aceasta este cea mai mare expozitie din lume dupa Miami Boat Show, si cea mai mare expozitie
din Europa. De obicei se desfasoara in 15-16 hale, hale in care vei gasi de la barci gonflabile, barci din fibra si/sau lemn de toate dimensiunile pana la yahturi de mari dimensiuni. Exista 2-3 hale numai cu accesorii, hale care iti vor manca mult timp( dar si bani).Nu inteleg ce intelegi cand spui muritor de rand; aceasta industrie nu este o industrie ieftina, dar cu siguranta iti vei gasi ceva de cumparat. In linkul asta Boatfinder -- boot Trade Fair iti poti cauta barca pe care poate ti-ai dorit-o. Daca mai ai nevoie si de alte informatii nu ezita sa ma claxonezi, oricum in perioada targului eu sunt in Dusseldorf ; ma gasesti la standurile Crownline, FourWinns, Viper, Monterey din hala 10. Aici ai si harta complexului http://www.boat-duesseldorf.com/cip...4998/lang,2/ticket,g_u_e_s_t/~/gel2011_gb.pdf
 
Am un prieten care a văzut o expoziţie la Dusseldorf (nu de bărci) într-o zi.
A plecat sâmbată dimineaţa de pe Otopeni, cu o cursă directă fireşte, a luat un autobuz special de pe aeroport, a ajuns la expoziţie devreme că a aşteptat să se deschidă, a văzut expoziţia, după care seara a avut cursa de întoarcere, tot pe Otopeni. Bilet luat cu trei luni înainte, la ofertă, nu la low cost, la costat 250 euro. Cam mult, e drept.
Acum zice că nu mai sunt curse directe. Merită văzut înainte cu două, trei luni.

E adevărat 4 barcaholici într-o maşină, sau 9 într-un microbuz, iese mult mai ieftin.
 
Am un prieten care a văzut o expoziţie la Dusseldorf (nu de bărci) într-o zi.
A plecat sâmbată dimineaţa de pe Otopeni, cu o cursă directă fireşte, a luat un autobuz special de pe aeroport, a ajuns la expoziţie devreme că a aşteptat să se deschidă, a văzut expoziţia, după care seara a avut cursa de întoarcere, tot pe Otopeni. Bilet luat cu trei luni înainte, la ofertă, nu la low cost, la costat 250 euro. Cam mult, e drept.
Acum zice că nu mai sunt curse directe. Merită văzut înainte cu două, trei luni.

E adevărat 4 barcaholici într-o maşină, sau 9 într-un microbuz, iese mult mai ieftin.

Si mai distractiv :)

Intrebarea e: se merge la expo pentru clatirea ochiului si reverie, sau se pune si de-o lista de cumparaturi ?
 
Multumesc tuturor pentru informatii. E prea devreme pentru a face planuri in ce priveste perioada de inceput a anului viitor,dar evenimentul ma intereseaza si asi vrea sa merg. Imi e cam frica de avion asa ca o plimbare cu masina,impreuna cu mai multi barcaholici e mult mai bine venita. Vorbim in apropierea evenimentului.La -muritorii de rand-ma refer atunci cand cand vad lucruri care sunt accesibile unei categorii mai mari de oameni. Stiu ca e o pasiune scumpa dar ca sa merg pana in germania si sa vad doar niste vapoare la care nu pot nici macar sa visez....,nu ma intereseaza. Descrierea facuta de tine,nmmarine imi starneste curiozitatea si vreau sa vin. Si daca voi veni poate fac si niste cumparaturi.
 
Lipane, daca ajungi la Dusseldorf la expozitia de barci, la pariu ca nu iti ajung nici 3 zile. Anul acesta au fost expuse 1870 ambarcatiuni, mici,mari, slabe, grase.. asta fara accesorii, fara hala cu maniacii wakeboard-ului si a ski-ului nautic.. Daca poti si ai posibilitatea, mergi o data, si vorbim dupa..sigur iti va place !
Curse directe sunt - vezi Lufthansa - intreaba din vreme si poate te va costa mai putin.
 

Back
Sus