salut, bine v-am gasit!

Salut,
Ma bucur ca exista un asemenea forum. Nu sunt inca un barcaholic dar as dori sa devin. Permiteti-mi sa ma prezint. Ma numesc Yener, am 27 de ani, de loc din Constanta dar locuiesc de cand am terminat facultatea in Bucuresti.
Weekend-ul trecut am fost acasa in Constanta pentru minivancata de Paste. Bineinteles ca am facut o plimbare cu ai mei (parinti si frati-miu) unde alt undeva decat in zona portului Tomis (Cazino, Plaja Modern). Aici am vazut cateva ambarcatiuni - unele mari, luxoase iar altele imbatrinite si parasite. Desi sunt constantean, parca acum le-am observat prima data. Mi-am zis (dintr-o data, nu stiu cum, poate din cauza vremii foarte frumoase) ca ar fi placut sa am si eu o "barcuta" cu care sa ies pe mare pentru agrement. Astfel v-as ruga sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1) Exista vreo carte in romana despre navigatia cu vele (pentru incepatori, introducere)? Unde s-ar gasi? Stiu ca sunt cursuri de sailing insa pentru moment as prefera sa dobandesc cunostinte teoretice.
2) Ma gandesc la achizitionarea in viitor (primavara viitoare) a unui "dinghy". Cred ca acesta e inceputul, nu? Si dpv al costurilor mai ales. Cum se traduce in romana? iola? Exista producatori locali de dinghy? Am vazut site-uri numai cu yacht-uri cu motor sau barci de pescuit.
3) Am mai citit articole de pe forum (de exemplu Introducere în sailing pentru aspiranți, de Smokey, si altele) si nu mi-am dat seama ce inseamna "periodic" :D si de ce e asa de scump.
Multumesc.
 
Bine ai venit pe forum
Ma gandesc ca pentru visurile tale ai avea nevoie cam de 1000 de euro sa poti face rost de o iola second hand de peste hotare.Peridocul e remorca pe care se pune ambarcatiunea sa fie transportabila.Practic o iola cu peridoc poate fi tractata de orice automobil de capacitate mica sau medie greutatea totala de tractat nedepasind 300 kg.Pe partea cu teoria navigatiei nu te pot ajuta ca sant rupt de romanica de multi ani.Iti pun un link pentru exemplificare dar ocazii din astea gasesti cu zecile daca ai banii necesari.


Segeljolle , Trailer , Sliptrailer | eBay
 
salutare Yeni,
vad ca ai gasit linkul cu bibliogarfia,eu am rasfoit (pana s-au tocit paginile) cartile domnilor Ivar Dedekam si Marin Deboveanu si pot spune acum ca sunt toba de carte. dupa mine asta e un inceput excelent pt. ca daca retii macar 50% din ce inveti acolo, vei sti deja cam ce trebuie sa faci.
"iola" e deja tradus in romaneste din "yawl" care descrie un vas cu vele cu unul dintre catarge in spatele postului de conducere.
se aseamana cu "ketch-ul" cu deosebirea ca asta are catargul din pupa in fata postului de conducere.
oricum ,bine ai venit in vasta lume a sportului cu vele!
 
ieni: bine ai venit, incearca sa obtii cartea asta de la Ambitia de a trai azi visele de maine - Yacht Club Regal Roman, din cuprins cred ca este o introducere buna. Daca e editata in stilul celeilalte de la Dedekam cu multe imagini poate fi o introducere buna.
ycr_coperta.jpg


"iola" e deja tradus in romaneste din "yawl" care descrie un vas cu vele cu unul dintre catarge in spatele postului de conducere.
se aseamana cu "ketch-ul" cu deosebirea ca asta are catargul din pupa in fata postului de conducere.
zici tu bine de yawl, dar cred ca Levy s-a referit la iola provenita din limba germana (jollen), care inseamna o barcuta mica si alungita pentru daysailing:
Jolle.jpg
 
Salut leni,incearca Le bon coin sectiunea nautisme,si cu putina limba franceza poti gasi o iola sau chiar un velier micut pt nevoile tale.Bafta la cautari si vant din pupa!:sail:
 
Ultima editare:

Back
Sus