Tura OLT - Dunare 4-5 iunie

Asociatia “Clubul Sportiv Marina” organizeaza in data de 4 si 5 Iunie o tura de caiace pe Olt si Dunare. Tura incepe cu o coborire de 12 km pe Olt si continu inca 4 km pe Dunare pina in apropierea portului din Turnu Magurele. Tot acolo vom campa peste noapte iar in 5 Iunie vom face
30 km pe Dunare de la Corabia pina la Turnu Magurele.
Noi organizatorii, ne vom ocupa de deplasarea echipamentului la punctele de plecare pe traseu.
In felul asta vom simplifica organizarea si vom lasa totul( masini si alte echipamente de campare ),la punctul de intilnire de la Turnu Magurele.
Pentru cei ce nu au un mijloc de deplasare pina la punctul de intinire, asiguram transportul caiacelor cu plecare din Ploiesti si Bucuresti, in numar limitat. Pentru detalii vizitati blogul asociatiei Clubul Sportiv Marina. Pentru orice alte intrebari si lamuriri ma puteti contacta la adresele de mail afisate pe blog sau telefon
 
Eu vin, in proprorie de 95% -daca nu e intampla ceva neprevazut- sunt acolo.

O zi senina si blanda,
Radu
 
De unde se pleaca mai exact?

Coborirea pe Olt se face din dreptul localitatii Moldoveni, dupa barajul de la Izbiceni si se termina pe malul Dunarii in apropierea portului Turnu Magurele. Coborirea de pe Dunare se face de linga portul de la Corabia pina la Turnu Magurele.
Punctul de intilnire este in Turnu Magurele la intrarea in oras dinspre Alexandria.
Pentru cei ce nu au mijloc de transport pina acolo, noi, putem asigura transportul contra cost pentru caiac si chiar si persoane in numar limitat. Exista 2 variante, din Bucuresti se poate ajunge pina in Turnu Magurele cu autocar/autobuz de la Autogara din 13 Septembrie iar caiacul il putem prelua noi , sau se poate sa se mearga cu noi impreuna cu caiacul. Dispunem de 8 locuri persoana + caiac. In urmatoarele zile o sa pun ceva harti pe blogul asociatiei.
 
pai aici nu inteleg eu ori urcam pe dunare ori urcam pe olt sau trebuie sa mergem intai cu masina la Corabia ca sa coboram pe dunare....
 
pai aici nu inteleg eu ori urcam pe dunare ori urcam pe olt sau trebuie sa mergem intai cu masina la Corabia ca sa coboram pe dunare....

Frate zaad, a II a zi ne transporta fata in aval, la Corabia, si de acolo ne dam inapoi pe Dunare ...... e drept ca nu era evident din prima descriere -eu m-am desteptat dupa ce am vorbit cu fata-
 
@zaad , asa cum spune si Radu, duminica 5 iunie noi organizatorii va ducem la punctul de lansare de la Corabia.
 
Sunt nou in tara asa ca am o intrebare: cei 12 km pe Olt sunt apa adanca? Adica se pot parcurge in caiac cu fund din cauciuc? (hypelon) mai exact? Este suficient de adaca apa pentru carma?
 
Oltul este destul de adinc incit sa nu ai probleme de genul agatat cirma. Oltul curge mai repede decit Dunarea, si din cauaza asta nu prea ramin obstacole pe loc care sa incurce sau sa agate/intepe.
 
Frate zaad, a II a zi ne transporta fata in aval, la Corabia, si de acolo ne dam inapoi pe Dunare ...... e drept ca nu era evident din prima descriere -eu m-am desteptat dupa ce am vorbit cu fata-

atunci spune-mi si cum e cu masinile, venim cu ele si le lasam intr-un loc pe toata durata ? :)
 
Exact asa ... venim cu masinile la parcam la Turnu Magurele si le mai luam la plecare acasa...
De acolo -de la Turnul Magurele -ne plimba Adriana :)

O zi senina si blanda
 
zice bine adriana,
trebuie avut grija la podul peste Olt care sustine drumul dintre turnu magurele si islaz(->corabia etc), adica sa nu treceti prea aproape de picioarele lui. Dupa pod la vreo 600m in aval mai este o draga, partial scufundata, si ancorata de maluri cu ceva parame metalice. Trebuie evitata apropierea de ea. In rest peisaje si scurgerea in Dunarea, succes.


PS: nu luati in seama numarul crucilor dupa mal :eek:
 
Pina acum doar tu ai confirmat ferm dorinta de a participa. Sper sa ne stringem suficienti pina atunci, altfel voi amina.
 
Merci de completare Bogdane :) , tu de unde ai coborit pe el?

eu am urcat si coborat pana putin mai sus de podul amintit. Dar configuratia malurilor la Olt se schimba foarte usor, de la an la an. Propun ca daca sunteti mai putini e mai bine, sau chiar mergi cu cineva de incredere si verificati portiunea. Eu intentionez sa merg singur intr-un weekend cand merg la parinti la Turnu Magurele si dupa aia ma gandesc daca invit oameni la tura.

Daca ati avea logistica ar fi mai sexy sa coborati a doua zi pana la Zimnicea. Plaja de acolo este privata acum si sunt conditii de relaxare foarte dragute, un gratar, o licoare, etc.
 
eu am urcat si coborat pana putin mai sus de podul amintit. Dar configuratia malurilor la Olt se schimba foarte usor, de la an la an. Propun ca daca sunteti mai putini e mai bine, sau chiar mergi cu cineva de incredere si verificati portiunea. Eu intentionez sa merg singur intr-un weekend cand merg la parinti la Turnu Magurele si dupa aia ma gandesc daca invit oameni la tura.

Daca ati avea logistica ar fi mai sexy sa coborati a doua zi pana la Zimnicea. Plaja de acolo este privata acum si sunt conditii de relaxare foarte dragute, un gratar, o licoare, etc.

Am in plan si varianta Corabia- Turnu Magurele, Turunu Magurele -Zimnicea dar dupa tura asta Olt-Dunare. Stiu ca Oltul isi schimba destul de mult malurile de la an la an, de asta intentionez sa fac o verificare inainte de tura, dar daca nu ne stringem suficienti nu are sens sa ma duc acum . Daca ajungi curind pe acolo da un semn, si poate merg si eu la sora mea, si facem si coborirea impreuna. Eu sigur fac un drum dupa ce se da vacanta.
 

Back
Sus