Catamaran cu cocile din teava de PVC

Am si eu o intrebare :

cum ai fixat scheletul puntii de flotoare ?
Uite capetele barnelor transversale aici pe care le-am fixat cu panglici de nylon cu intinzatoare (ieftine - 7lei buc). Se vad aici.
Am preferat o fixare mai flexibila decat una rigida - cu coliere metalice cu surub- ca sa nu apara tensiuni prea mari pe conducte.oricum forte pre mari nu sunt pe panglicile alea - au rolul numai de a tine flotoarele sa nu "fuga" de sub punte.
Sambata sper sa montez catargul !!!! Yupieee!
 
La dimensiunile astea, ambele flotoare ar trebui sa disloce cam 1600kg de apa . Deci au ceva flotabilitate :) Daca punem doar 800, sa nu se scufunde decat jumatate, se mai apropie de cei 10 oameni :) .
Da-i inainte, goergel24 ! Sa te vedem cu catamaranul gata !

10 insi nu cred ca duce dar 4 stam pe el si nu se scufunda decat jumatate din flotoare. Oricum imi doream sa duca maxim 2-3 insi. E bine asa cum e.
 
Sambata am realizat ca platforma rezultata impreuna cu un motoras electric este o minunata ambarcatiune pentru pescuitul cleanului. Silentioasa. stabila si ai loc gramada pentru scule si alte prostioare legate de pescuit. Din pacata nu am inca catargul.
 
Ultima editare:
Super...bafta...foloseste pentru velatura o prelata care se gaseste pe la baumax etc nu o sa te tina mai mult de doua sezoane dar....dragostea e mare
 
ati terminat catamaranul?as vrea sa fac si eu unul asemanator pentru delta, cu motor de 20 cp dar mi s-a spus ca aceste tevi ar fi casante... ce parere aveti? considerati ca ati facut o alegere inspirata? sau aveti ceva regrete?
 

Back
Sus