Catamaran cu cocile din teava de PVC

Am inceput constructia unui catamaran inspirat de REBELCAT4
Povestea constructiei in imagini o sa fie aici.
Acum am postat aici in speranta unui sfat pentru vele.
M-ar interesa care ar fi cea mai ieftina solutie pentru confectionarea velelor.
Pana acum ma gandeam sa le fac din tarpaulin (materialul sacoselor din Metro, Real..etc- asa numitele "sacose de rafie") ca se gasesc ca prelate la preturi mici.
Sunt recunoscator pentru orice idei.
Multumesc mult.
PS Am mai postat si aici. Sper sa nu fie cu suparare dar stiti ca pasiunea "arde"
 
Ultima editare:
Legat de vele: Gigi si Gyula folosesc acelasi material cred, lipit cu banda dublu-adeziva. E o varianta low-cost ok pentru cateva sezoane (Eu am acoperit barca cu o prelata din material asemanator, dar dupa o vara au aparut gauri de la ultraviolete si vant. )

Filmul de la lansarea mini-Egoistului lui Gigi. Vela e a lui Gyula:
 
Multumesc pentru raspuns. Chiar cautam pe net sa vad din ce este facuta tesatura aia ca sa ii gasesc un lipici competitiv. Nu ma gandeam ca dubluadezivul poate sa tina.
Off topic. Smokey ai avut un concediu de vis in Croatia. Doamne ce te invidiez.....
 
Fac un calcul: Volumul cilindrului = 3.14 x 0.35 x 0.35 x 6 / 4 = 0.576 m.c., aproximativ 577 de kg pentru imersie. Presupunand ca folosesti doar o treime din volum ca deplasament iar materialele iti iau 50 kg iti raman doar 150 kg util. Poate gresesc si ma corectezi.
 
Fac un calcul: Volumul cilindrului = 3.14 x 0.35 x 0.35 x 6 / 4 = 0.576 m.c., aproximativ 577 de kg pentru imersie. Presupunand ca folosesti doar o treime din volum ca deplasament iar materialele iti iau 50 kg iti raman doar 150 kg util. Poate gresesc si ma corectezi.

Nu pot sa te corectez ca sunt tamaie la calcule privind flotabilitatea. Dupa calculul volumului m-am pierdut. Dar m-am luat dupa ce spune barcaholicul asta si sunt aceleasi dimensiuni la conducte.Din poze pare ca sta destul de mult afara din apa.
Oricum daca ceva nu e in regula il fac trimaran - no problem.
Mai uite o poza cu matza in larg aici
Oricum bunul simt spune ca plutesc destul de bine. (bunul simt = ochiometru)
 
Legat de vele: Gigi si Gyula folosesc acelasi material cred, lipit cu banda dublu-adeziva.

O precizare: vela din filmulet (7,5 mp) este cusuta, doar cele de pe D4 ( 3,5mp) sunt lipite. Asta toamna cand am relansat Egoist-ul in varianta "open" am facut la repezeala o vela de aprox. 10mp doar lipita. Deoarece la sfarsit s-a terminat banda adeziva, si fiind aproape de ora inchiderii a trebuit sa ne multumim cu ce am gasit, intariturile coltului de scota au fost lipite cu o banda de mai slaba calitate, ceea ce in conditiile de vant puternic in care am facut lansarea, respectivul colt a cedat.
Deci atentie la calitatea benzii. Noi am folosit cu rezultate bune la imbinari Tesa cu insertie textila (pentru lipit mocheta) iar pentru marginile velei, Aero de la un magazin de papetarie.
 
Am mai facut o zi de trebaluiala la magaoaie. Poze aici .
Ultimele doua poze reprezinta un test de flotabilitate. Cu unul din cele 6 compartimente inundat, un om de 90 kg stand pe varful conductei si sarind sus-jos nu a reusit sa aduca conducta sub nivelul apei.
 
De ce ai ars asa teava de pvc ? Va exista mereu pericolul sa patrunda apa in flotor. Ar fi mai simplu ca si manopera ca la capete sa montezi coturi de 135 grade (ca sa iasa din apa capetele si sa nu opuna rezistenta, deci nu se termina cu capatul retezat in apa, ci partea cu piesa de tip dop sa fie deasupra apei). Gasesti toate accesoriile (coturi, mansoane si dopuri) la orice magazin de instalatii. Daca pui in balanta etanseitatea si aspectul, fata de forma hidrodinamica usor mai dezavantajoasa (rotunjit la capete, in loc sa fie ascutit), cred ca merita modificarea. La capatul tevii unde nu si mufa, montezi un manson (e ca si cum iti creaza inca o mufa si la capatul neted) si poti pune si acolo cot si dop. Cel putin garniturile (date cu vaselina) de la imbinarea tevilor de pvc sunt mai sigure decat lipitura (arderea) pvc-ului. Unde mai pui si faptul ca nu se vad urme de arsura pe flotor, poti face flotoarele simetrice, iar daca se defecteaza (sparge) ceva, poti inlocui rapid ce s-a stricat etc. !
 
Nu e arsa. E afumata. Am inmuiat PVC-ul ca sa devina plastic.
Dovada ca dupa curatare se vede PVC-ul curat. Am vrut sa castig hidrodinamica . Tevile sunt compartimentate asa ca nu e problema daca patrunde apa desi nu va patrunde ca urmeaza sa dublez lipiturile. Flotoarele le voi vopsi.
 
Ultima editare:
E tare ! Poate ca in viitor te gandesti si la o varianta demontabila, transportabila pe un portbagaj deasupra unui autoturism. Adica ar fi interesant daca s-ar putea face fiecare flotor demontabil din segmente de 3 m lungime (adica asamblat sa fie de 6 m fiecare).
 
Vreo 600 Ron. E prea gros in carne (parerea mea - la americanul ala de la care m-am inspirat e mai subtire) dar o sa il masor.
Ca dimensiune nu cred ca e cel mai mare dar deja daca intreb prin pitesti de dimensiuni mai mai se uita urat la tine.
Oricum pluteste de rupe. Cred ca o sa tine peste 10 oameni.
 
415 parca era diametrul maxim dinc e gasisem eu acum vreo 2 ani .
10 oameni probabil in mod submarin .
 
Am mai muncit o zi (parca fara folos) Am etansat bine bine varfuriel cu un adeziv gel de la Bison si am terminat grinzile de rezistenta. MAi am de aplicat pe lipituri cate o fasie de PVC (canal de cablu) lipit cu adeziv bituminos. Macar din doua tipuri de adeziv unul o sa tina.
Poze nu prea am ca am uitat aparatul acasa. Poze cu telefonul
 
A sasea zi. Am pus puntea. Pozele se vad prost ca sunt cu telefonul si era seara.Fotografii
O sa fac si fotografii mai bune sambata cand sper sa ii montez catargul. Pe punte cred ca voi pune o mocheta sintetica ca placile alea aluneca ca un sapun ud.
 
415 parca era diametrul maxim dinc e gasisem eu acum vreo 2 ani .
10 oameni probabil in mod submarin .

La dimensiunile astea, ambele flotoare ar trebui sa disloce cam 1600kg de apa . Deci au ceva flotabilitate :) Daca punem doar 800, sa nu se scufunde decat jumatate, se mai apropie de cei 10 oameni :) .
Da-i inainte, goergel24 ! Sa te vedem cu catamaranul gata !
 

Back
Sus