Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Topic: montarea motorului pe barca

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

La asemenea puteri mici, eu prefer 2T, din mai multe motive:

- motor usor, robust, fiabil, de incredere, ieftin
    - diferenta de consum e nesemnificativa la aceasta putere fata de un 4 T, si e compensata de repriza mai buna a motorului in 2T
    - nu face nazuri la benzina de calitate mai slaba, cum se gaseste de obicei la benzinariile din balta
    - nu tenteaza "curiosii"

Sunt si cateva mici dezavantaje:
    - trebuie adaugat ulei in benzina
    - un 2T e mai zgomotos si mai poluant decat un 4T
    - cateodata motorul in 2T mai are toane, si trebuie sa ai ceva cunostinte tehnice pentru a te descurca usor
    Insa eu personal pot trai cu astea.

Important e sa gasesti un motor bun, fie in 2T, fie in 4T.
    La barca ta n-as sta pe ganduri si i-as pune un 2T cu cizma scurta de 44, chiar si mai mic decat 5 cai. Asta fiindca nefiind barca de glisare, iti ajunge si un motor de 2 cai ca s-o impingi in deplasament, indiferent de incarcatura.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

....hmmm, ma cam pune pe ganduri chestia aia cu..."nefiind barca de glisare".........adica,....pot sa traduc asa: "...ai luat teapa,...ai cumparat o chestie...care seamana a barca" ? )...

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Nu ai luat teapa, ci ai luat o barca buna pentru vasle si pentru motor mic, in deplasament.
    Daca vrei sa te informezi in detaliu, nu cred ca va sta cineva sa-ti explice de la zero care-i treaba.
    Poti sa te inscrii pe capcompas.ro si sa citesti acolo tot ce te intereseaza. Uite un exemplu: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,965.0.html
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Vali ti-a dat explicatii detaliate despre fenomenele care au loc sub barca.
    Referitor la motor, eu am avut Suzuki de 4 CP de care am fost multumit; a fost modificat in 5 CP si apoi in 6 CP avand acelasi cap motor de 138cmc. Ai detalii tot in link-ul prezentat mai sus. Cizma scurta este tot in jur de 44 cm (cu toate ca in specificatii este data 38 cm, pentru ca au probabil alta referinta la masurare).
    Toate motoarele au aproximativ aceleasi lungimi la acelasi tip de cizma (S=43-44 cm, L=54-55 cm).
    Pentru a elimina orice dubiu, cand mergi sa vezi un motor care te intereseaza, poti sa-ti ei cu tine o ruleta .
    Motoarele Yamaha dupa 2006 (cele cu capac alb) sunt cu acelasi cap motor pentru 4-5-6 CP de 139 cmc.
    Nu pot sa-ti zic mai mult ca nu am avut. Ceea ce stiu este ca la modelele vechi (cele de 112 cmc), roata zimtata a axei cu came este din plastic si are o rata mare de defectare. Nu stiu daca la modelele noi au trecut la metal.

Despre motoarele in doi timpi poate primesti informatii de la utilizatori ale acestor tipuri de motoare.

Multumesc, Vali!...Multumesc, peb5!.....Multumesc pt ajutor......

6.  

Quote Originally Posted by peb5 View Post
    Vali ti-a dat explicatii detaliate despre fenomenele care au loc sub barca.
    Referitor la motor, eu am avut Suzuki de 4 CP de care am fost multumit; a fost modificat in 5 CP si apoi in 6 CP avand acelasi cap motor de 138cmc. Ai detalii tot in link-ul prezentat mai sus. Cizma scurta este tot in jur de 44 cm (cu toate ca in specificatii este data 38 cm, pentru ca au probabil alta referinta la masurare).
    Toate motoarele au aproximativ aceleasi lungimi la acelasi tip de cizma (S=43-44 cm, L=54-55 cm).
    Pentru a elimina orice dubiu, cand mergi sa vezi un motor care te intereseaza, poti sa-ti ei cu tine o ruleta .
    Motoarele Yamaha dupa 2006 (cele cu capac alb) sunt cu acelasi cap motor pentru 4-5-6 CP de 139 cmc.
    Nu pot sa-ti zic mai mult ca nu am avut. Ceea ce stiu este ca la modelele vechi (cele de 112 cmc), roata zimtata a axei cu came este din plastic si are o rata mare de defectare. Nu stiu daca la modelele noi au trecut la metal.

Despre motoarele in doi timpi poate primesti informatii de la utilizatori ale acestor tipuri de motoare.

....am cumparat un motor Mariner Mercury 4 Cp 4 T cu cisma scurta.........merge f frumos. Am studiat documentatia si am constatat ca, motoarele Mariner de 4, 5 si 6 Cp.......au aceeasi capacitate (123 cc)- difera diuzele din carburator (main nozzle si jet pilot). Poate mai sunt si alte diferente si nu le-am vazut eu. Ma gandesc la eventualitatea modificarii din 4 Cp in 6 Cp...(in viitor). Stie cineva daca este posibila modificarea la acest tip de motor si ce ar presupune aceasta operatiune?...ce piese trebuie inlocuite?...Pe alt topic, am vazut un motor yamaha - modificat doar prin reglaj aer.....

4 H.P. 4STROKE YAMAHA BOAT MOTOR.m4v

Eventual, poate ma ajuta cineva cu datele de contact/web/email/tel pt reprezentanta Mariner Mercury in RO.
    Multumesc!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 16522518_1654940257856203_1459663433_n.jpg‎   16558467_1654940574522838_1469263643_n.jpg‎   16651925_1654940417856187_1436448770_n.jpg‎   16652565_1654940307856198_570776754_n.jpg‎  
    Last edited by defectu; 15 Feb 2017 at 10:01 PM.

Salut. Daca n-ai citit pana acum, iti recomand http://www.barcaholic.ro/showthread....ghlight=yamaha.

Ai de schimbat mai multe ! jiglere aer benzina ,reductor, elice,siii... catelu !! O fi posibil sa umble astia si pe la ambielaj ! trebuie bine studiat ce difera sa nu apara surprize!

Posibil daca schimbi carburatorul cu unul de 6 CP sa fie totul ok. La Suzuki trebuie schimbata si galeria de admisie.
    Daca schimbi doar jiglerele sar putea sa nu fie suficient; posibil canalale in carburatorul de 6 CP sa fie si ele mai mari.

mai vedem....vreau sa ma consult si cu baietii de la reprezentanta - American Nautics - Tulcea
    Last edited by defectu; 18 Feb 2017 at 03:37 PM.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. CConservarea pentru iarna a motorului outboard
    de Florio īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 14 Jan 2010, 10:46 AM
  2. Conservarea pentru iarna a motorului inboard
    de norbih īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 15 Dec 2008, 11:42 PM

Tags for this Thread

Bookmarks