Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Topic: montarea motorului pe barca

Default montarea motorului pe barca

daca s a mai discutat asta aici va rog sa ma ajutati sa gasesc sectiunea , daca nu ...punem intrebarea : care este pozitia motorului pe barca ? calcule ..formule .schite!

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Cam asa ar trebui sa arate teoretic.Sper ca schita e destul de clara.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate MOTOREINBAU.jpg‎  

o sa verific daca ma incadrez ca punct ,,0" in schita ,dupa care mai fac ceva incercari ...in glisaj imi arunca cam multa apa in valurile laterale ale barcii ! ,,V" ul de la siaj este in ordine dar primele 2 valuri laterale sunt cam mari ! , barca este un hellwig triton de 4,2 m si motorul un honda bf40
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_1483.jpg‎  

Draga Teo,
    Din poza ta cred ca barca pe care o ai este un Taros; daca totusi este un Triton cum spui trebuie sa stii ca Tritonul are motorizare maxima de 30CP; totusi trebuie sa mai iei in calcul si
    greutatea motoarelor Honda care nu sunt usoare deloc.( vezi BF40 vs BF30)
    Incearca si vezi si la ce pozitie este cuiul mai urca-l inca o gaura si vezi cum se comporta dupa asta.

Default ???

am o barca din fibra 3,7 m/1.3 m -avand oglinda cu dimensiunile din imaginea alaturata. Caut pt ea, un motor de 5 Cp dar nu stiu ce dimensiune ar fi mai potrivita pt cizma - 38,1 sau 44 cm ?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Dimensiuni oglinda barca.jpg‎  

6.  

Iti trebuie motor cu cizma scurta.
    Unii constructori dau pentru cizma scurta (S):
    - Suzuki 38.1cm;
    - Yamaha 345mm
    In realitate au aproximativ aceeasi lungime; probabil difera referinta de masurare.
    Cateva caracteristici:
    http://www.motoaresuzuki.ro/motoare-de-barca/DF_5
    https://www.yamaha-motor.eu/ro/produ...turestechspecs

Mai multe discutii despre motoare mici gasesti aici:
    https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1468.15.html

Multumesc, peb5!......a scris cineva pe un alt topic, cam asa : "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii" (cred ca Vali este autorul!)..................nu stiu la ce sa ma raportez - la 39 cm(oglinda) sau 50 cm (inclusiv chila).....

Quote Originally Posted by defectu View Post
    Multumesc, peb5!......a scris cineva pe un alt topic, cam asa : "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii" (cred ca Vali este autorul!)..................nu stiu la ce sa ma raportez - la 39 cm(oglinda) sau 50 cm (inclusiv chila).....
    Pai chila se afla sub fundul barcii,deci te raportezi la oglinda

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by defectu View Post
    Salut defectu.

Placa anti-ventilatie are 2 roluri:
    1. protejeaza elicea de ventilare (antrenare de aer atmosferic)
    2. face separarea curgerii intre zona fundului si zona oglinzii. Curgerea pe fundul barcii este uniforma, pe cand in pupa oglinzii avem o zona de turbulenta. Pentru eficienta maxima, elicea trebuie sa antreneze exclusiv fileurile de apa care curg uniform, adica apa de sub fundul barcii.

Concluzia e ca pentru o buna separare, placa trebuie sa fie exact la nivelul fundului. Cateodata se mai monteaza ceva mai jos (maxim 1 tzol), pentru a fi siguri ca nu avem ventilare, dar asta de obicei doar la barcile de glisare.

La barca ta ai insa o problema: ai acea mini-chila (skeg), care are rolul de a oferi stabilitate de drum barcii la propulsia cu vasle. La majoritatea barcilor pentru motor care au chila sau mini-chila, acestea se termina pe la 0,5 metri inainte de oglinda, pentru a nu induce turbulenta in elice. Turbulenta indusa de acea mini-chila iti diminueaza deci eficienta si performantele propulsiei la motor, daca ai placa anti-ventilatie la nivelul fundului.

Ca sa eviti acest lucru, trebuie aleasa o solutie de compromis. Cel mai bine ar fi sa cobori mai mult cu placa anti-ventilatie, si implicit cu elicea. Asa ca parerea mea e sa folosesti cizma de 44 cm, eventual sa faci proba si sa vezi daca te multumeste solutia. In acest caz, elicea va fi influentata prea putin de turbulenta, si nici pescajul nu iti creste asa mult ca atunci cand folosesti cizma lunga.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

....aha,.... acum am priceput....Multumesc, Vali...pt raspunsul tau...argumentat (am aflat cu aceasta ocazie ca... nu am o barca de glisare !)...merg pe cizma de 44.........caut motor de 5 Cp (deocamdata, nu detin permis)......sunt la inceput de drum - am avut pana acum o barcuta pneumatica si motor electric de 66 Lbs,ccu cu care am fost pe lacuri/Dunare/Delta(autonomie - functie de capacitatea bateriei)......Nu ma pricep la motoare cu combustie interna (termice) pt barca......nu stiu ce ar fi mai potrivit - in 2 sau in 4 timpi....Voi ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat !
    Last edited by defectu; 22 Dec 2016 at 09:06 PM.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. CConservarea pentru iarna a motorului outboard
    de Florio īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 14 Jan 2010, 10:46 AM
  2. Conservarea pentru iarna a motorului inboard
    de norbih īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 15 Dec 2008, 11:42 PM

Tags for this Thread

Bookmarks