montarea motorului pe barca

daca s a mai discutat asta aici va rog sa ma ajutati sa gasesc sectiunea , daca nu ...punem intrebarea : care este pozitia motorului pe barca ? calcule ..formule .schite!
 
Cam asa ar trebui sa arate teoretic.Sper ca schita e destul de clara.
 

Atașamente

  • MOTOREINBAU.jpg
    MOTOREINBAU.jpg
    35 KB · Vizualizări: 696
o sa verific daca ma incadrez ca punct ,,0" in schita ,dupa care mai fac ceva incercari ...in glisaj imi arunca cam multa apa in valurile laterale ale barcii ! ,,V" ul de la siaj este in ordine dar primele 2 valuri laterale sunt cam mari ! , barca este un hellwig triton de 4,2 m si motorul un honda bf40
 

Atașamente

  • IMG_1483.jpg
    IMG_1483.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 285
Draga Teo,
Din poza ta cred ca barca pe care o ai este un Taros; daca totusi este un Triton cum spui trebuie sa stii ca Tritonul are motorizare maxima de 30CP; totusi trebuie sa mai iei in calcul si
greutatea motoarelor Honda care nu sunt usoare deloc.( vezi BF40 vs BF30)
Incearca si vezi si la ce pozitie este cuiul mai urca-l inca o gaura si vezi cum se comporta dupa asta.
 
???

am o barca din fibra 3,7 m/1.3 m -avand oglinda cu dimensiunile din imaginea alaturata. Caut pt ea, un motor de 5 Cp dar nu stiu ce dimensiune ar fi mai potrivita pt cizma - 38,1 sau 44 cm ?
 

Atașamente

  • Dimensiuni oglinda barca.jpg
    Dimensiuni oglinda barca.jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 113
Multumesc, peb5!......a scris cineva pe un alt topic, cam asa : "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii" (cred ca Vali este autorul!)..................nu stiu la ce sa ma raportez - la 39 cm(oglinda) sau 50 cm (inclusiv chila).....
 
Multumesc, peb5!......a scris cineva pe un alt topic, cam asa : "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii" (cred ca Vali este autorul!)..................nu stiu la ce sa ma raportez - la 39 cm(oglinda) sau 50 cm (inclusiv chila).....

Pai chila se afla sub fundul barcii,deci te raportezi la oglinda

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Multumesc, peb5!......a scris cineva pe un alt topic, cam asa : "inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii" (cred ca Vali este autorul!)..................nu stiu la ce sa ma raportez - la 39 cm(oglinda) sau 50 cm (inclusiv chila).....

Salut defectu.

Placa anti-ventilatie are 2 roluri:
1. protejeaza elicea de ventilare (antrenare de aer atmosferic)
2. face separarea curgerii intre zona fundului si zona oglinzii. Curgerea pe fundul barcii este uniforma, pe cand in pupa oglinzii avem o zona de turbulenta. Pentru eficienta maxima, elicea trebuie sa antreneze exclusiv fileurile de apa care curg uniform, adica apa de sub fundul barcii.

Concluzia e ca pentru o buna separare, placa trebuie sa fie exact la nivelul fundului. Cateodata se mai monteaza ceva mai jos (maxim 1 tzol), pentru a fi siguri ca nu avem ventilare, dar asta de obicei doar la barcile de glisare.

La barca ta ai insa o problema: ai acea mini-chila (skeg), care are rolul de a oferi stabilitate de drum barcii la propulsia cu vasle. La majoritatea barcilor pentru motor care au chila sau mini-chila, acestea se termina pe la 0,5 metri inainte de oglinda, pentru a nu induce turbulenta in elice. Turbulenta indusa de acea mini-chila iti diminueaza deci eficienta si performantele propulsiei la motor, daca ai placa anti-ventilatie la nivelul fundului.

Ca sa eviti acest lucru, trebuie aleasa o solutie de compromis. Cel mai bine ar fi sa cobori mai mult cu placa anti-ventilatie, si implicit cu elicea. Asa ca parerea mea e sa folosesti cizma de 44 cm, eventual sa faci proba si sa vezi daca te multumeste solutia. In acest caz, elicea va fi influentata prea putin de turbulenta, si nici pescajul nu iti creste asa mult ca atunci cand folosesti cizma lunga.
 
....aha,.... acum am priceput....Multumesc, Vali...pt raspunsul tau...argumentat (am aflat cu aceasta ocazie ca... nu am o barca de glisare !)...merg pe cizma de 44.........caut motor de 5 Cp (deocamdata, nu detin permis)......sunt la inceput de drum - am avut pana acum o barcuta pneumatica si motor electric de 66 Lbs,ccu cu care am fost pe lacuri/Dunare/Delta(autonomie - functie de capacitatea bateriei)......Nu ma pricep la motoare cu combustie interna (termice) pt barca......nu stiu ce ar fi mai potrivit - in 2 sau in 4 timpi....Voi ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat !
 
Ultima editare:
La asemenea puteri mici, eu prefer 2T, din mai multe motive:

- motor usor, robust, fiabil, de incredere, ieftin
- diferenta de consum e nesemnificativa la aceasta putere fata de un 4 T, si e compensata de repriza mai buna a motorului in 2T
- nu face nazuri la benzina de calitate mai slaba, cum se gaseste de obicei la benzinariile din balta
- nu tenteaza "curiosii"

Sunt si cateva mici dezavantaje:
- trebuie adaugat ulei in benzina
- un 2T e mai zgomotos si mai poluant decat un 4T
- cateodata motorul in 2T mai are toane, si trebuie sa ai ceva cunostinte tehnice pentru a te descurca usor
Insa eu personal pot trai cu astea.

Important e sa gasesti un motor bun, fie in 2T, fie in 4T.
La barca ta n-as sta pe ganduri si i-as pune un 2T cu cizma scurta de 44, chiar si mai mic decat 5 cai. Asta fiindca nefiind barca de glisare, iti ajunge si un motor de 2 cai ca s-o impingi in deplasament, indiferent de incarcatura.
 
....hmmm, ma cam pune pe ganduri chestia aia cu..."nefiind barca de glisare".........adica,....pot sa traduc asa: "...ai luat teapa,...ai cumparat o chestie...care seamana a barca" ? :))...
 
Vali ti-a dat explicatii detaliate despre fenomenele care au loc sub barca.
Referitor la motor, eu am avut Suzuki de 4 CP de care am fost multumit; a fost modificat in 5 CP si apoi in 6 CP avand acelasi cap motor de 138cmc. Ai detalii tot in link-ul prezentat mai sus. Cizma scurta este tot in jur de 44 cm (cu toate ca in specificatii este data 38 cm, pentru ca au probabil alta referinta la masurare).
Toate motoarele au aproximativ aceleasi lungimi la acelasi tip de cizma (S=43-44 cm, L=54-55 cm).
Pentru a elimina orice dubiu, cand mergi sa vezi un motor care te intereseaza, poti sa-ti ei cu tine o ruleta .
Motoarele Yamaha dupa 2006 (cele cu capac alb) sunt cu acelasi cap motor pentru 4-5-6 CP de 139 cmc.
Nu pot sa-ti zic mai mult ca nu am avut. Ceea ce stiu este ca la modelele vechi (cele de 112 cmc), roata zimtata a axei cu came este din plastic si are o rata mare de defectare. Nu stiu daca la modelele noi au trecut la metal.

Despre motoarele in doi timpi poate primesti informatii de la utilizatori ale acestor tipuri de motoare.
 
Vali ti-a dat explicatii detaliate despre fenomenele care au loc sub barca.
Referitor la motor, eu am avut Suzuki de 4 CP de care am fost multumit; a fost modificat in 5 CP si apoi in 6 CP avand acelasi cap motor de 138cmc. Ai detalii tot in link-ul prezentat mai sus. Cizma scurta este tot in jur de 44 cm (cu toate ca in specificatii este data 38 cm, pentru ca au probabil alta referinta la masurare).
Toate motoarele au aproximativ aceleasi lungimi la acelasi tip de cizma (S=43-44 cm, L=54-55 cm).
Pentru a elimina orice dubiu, cand mergi sa vezi un motor care te intereseaza, poti sa-ti ei cu tine o ruleta .
Motoarele Yamaha dupa 2006 (cele cu capac alb) sunt cu acelasi cap motor pentru 4-5-6 CP de 139 cmc.
Nu pot sa-ti zic mai mult ca nu am avut. Ceea ce stiu este ca la modelele vechi (cele de 112 cmc), roata zimtata a axei cu came este din plastic si are o rata mare de defectare. Nu stiu daca la modelele noi au trecut la metal.

Despre motoarele in doi timpi poate primesti informatii de la utilizatori ale acestor tipuri de motoare.


....am cumparat un motor Mariner Mercury 4 Cp 4 T cu cisma scurta.........merge f frumos. Am studiat documentatia si am constatat ca, motoarele Mariner de 4, 5 si 6 Cp.......au aceeasi capacitate (123 cc)- difera diuzele din carburator (main nozzle si jet pilot). Poate mai sunt si alte diferente si nu le-am vazut eu. Ma gandesc la eventualitatea modificarii din 4 Cp in 6 Cp...(in viitor). Stie cineva daca este posibila modificarea la acest tip de motor si ce ar presupune aceasta operatiune?...ce piese trebuie inlocuite?...Pe alt topic, am vazut un motor yamaha - modificat doar prin reglaj aer.....

4 H.P. 4STROKE YAMAHA BOAT MOTOR.m4v

Eventual, poate ma ajuta cineva cu datele de contact/web/email/tel pt reprezentanta Mariner Mercury in RO.
Multumesc!
 

Atașamente

  • 16522518_1654940257856203_1459663433_n.jpg
    16522518_1654940257856203_1459663433_n.jpg
    21.2 KB · Vizualizări: 31
  • 16558467_1654940574522838_1469263643_n.jpg
    16558467_1654940574522838_1469263643_n.jpg
    23.5 KB · Vizualizări: 30
  • 16651925_1654940417856187_1436448770_n.jpg
    16651925_1654940417856187_1436448770_n.jpg
    27.4 KB · Vizualizări: 30
  • 16652565_1654940307856198_570776754_n.jpg
    16652565_1654940307856198_570776754_n.jpg
    19.6 KB · Vizualizări: 26
Ultima editare:
Ai de schimbat mai multe ! jiglere aer benzina ,reductor, elice,siii... catelu !!:eek: O fi posibil sa umble astia si pe la ambielaj ! trebuie bine studiat ce difera sa nu apara surprize!
 
Posibil daca schimbi carburatorul cu unul de 6 CP sa fie totul ok. La Suzuki trebuie schimbata si galeria de admisie.
Daca schimbi doar jiglerele sar putea sa nu fie suficient; posibil canalale in carburatorul de 6 CP sa fie si ele mai mari.
 
mai vedem....vreau sa ma consult si cu baietii de la reprezentanta - American Nautics - Tulcea
 
Ultima editare:

Back
Sus