Navigatia solitara noaptea

Am facut cam 13 zile offshore, cu mici pauze, da nu solitar, mi se pare un pic de nebunie sa dormi si sa mearga barca, e riscant, consider eu.

Dormi putin, cate o ora doua sau chiar mai putin, dar de mai multe ori in 24 de ore.
Stiu eu pe unul care doarme si cate o noapte intreaga: iese din Tomis, pune pe 55DA, se culca si se scoala dimineata cand ajunge pe la patforme!
 
Dormi putin, cate o ora doua sau chiar mai putin, dar de mai multe ori in 24 de ore.
Stiu eu pe unul care doarme si cate o noapte intreaga: iese din Tomis, pune pe 55DA, se culca si se scoala dimineata cand ajunge pe la patforme!

Ma insel sau cam taie drumul vapoarelor care merg la Sulina?
 
Nu am zis ca am ceva impotriva lor, am zis ca eu nu as face asa ceva. Am mers noaptea de mi-a sarit basca, prin Bonifacio fugeam de un vapor de nu aveam aer, sa mor ca era mare rau, daca nu ma vazuse, asa ca mai simplu ma duceam io la mal :)
 
Ma insel sau cam taie drumul vapoarelor care merg la Sulina?

Taie tot: drumul pescarilor din Mamaia, petrolierelor de la Midia, pescadoarelor din larg de Midia, mahunelor de la Portita, Navelor de aprovizionare a platformelor, navelor ce cauta adapost dupa Sacalin, cele ce vor sa intre pe la Sfantu. Zici ca e tramvai pe sine: fixeaza echea in doua saule si tot inainte!
Eu l-am intrebat odata daca i-a invatat pe-ai lui sa faca coliva!
 
Democratia nu scuza dementa .

In plus , la regulament scrie ca : " Orice navă trebuie să asigure în permanenţă o veghe vizuală şi auditivă corespunzătoare, folosind în acelaşi timp toate mijloacele disponibile potrivit cu împrejurările şi condiţiile existente, în aşa fel încât sa permită o apreciere completă a situaţiei şi a pericolului de coliziune."

Insa NU exista navigator normal la cap care sa faca ceea ce s-a descris ca fiind o practica curenta a cuiva din Portul Tomis . Pur si simplu este o aberatie .
 
Democratia nu scuza dementa .

In plus , la regulament scrie ca : " Orice navă trebuie să asigure în permanenţă o veghe vizuală şi auditivă corespunzătoare, folosind în acelaşi timp toate mijloacele disponibile potrivit cu împrejurările şi condiţiile existente, în aşa fel încât sa permită o apreciere completă a situaţiei şi a pericolului de coliziune."

Insa NU exista navigator normal la cap care sa faca ceea ce s-a descris ca fiind o practica curenta a cuiva din Portul Tomis . Pur si simplu este o aberatie .

Apreciez cunostintele de Colreg dar acest paragraf este incalcat de orice solitar. El (paragraful) este invocat insa intotdeauna cand se intampla vreun incident sau accident in care e implicata o amabarcatiune cu solitar la bord. In instante e foarte greu sa dovedesti ca "asigurai veghea' si de aceea asigurarile refuza sa plateasca despagubiri in asemenea cazuri. Sant plangeri in revistele din vest cu duiumul pe tema asta.

Robert, nu-mi spune ca aberez pt ca daca deschid gura sa spun ceva atunci inseamna ca stiu foarte bine ce spun. De aceea nici n-am sustinut ca personajul e normal la capul lui si face bine ce face, dar uite ca reuseste sa supravietuiasca. Si nu e singurul cu asemenea apucaturi. Vezi recent pe Marele Alex Thompson cum a asigurat veghea la o barca de 3 milioane de euro! Marile sant pline de flacai care dorm pe ei la timona.
Stiu o gramada de intamplari care mai de care mai funny pe tema asta.
Pe hartile de la capitaniile din Croatia era acum 2 ani o poza cu ditamai cargoul care urcase pe o insula ca dormeau toti la comanda iar acum cateva luni in Canalul Manecii un echipaj rus a trebuit trezit cu elicopterul MArinei Nationale Franceze!

Romeo Dretcanu aka skipper
 
Important e ca tine pe 55 grade drum adevarat :D

Da, mare meserias: intai echilibreaza bine barca, si nu, nu ia nici o tertarola. Apoi leaga echea si somn de voie in cocpit. "Daca e ceva il aud eu sau mai ridic capul din cand in cand!"
Nasol e cand se schimba vantul si se poate scula la travers Constanta!
 
Apreciez cunostintele de Colreg dar acest paragraf este incalcat de orice solitar. El (paragraful) este invocat insa intotdeauna cand se intampla vreun incident sau accident in care e implicata o amabarcatiune cu solitar la bord. In instante e foarte greu sa dovedesti ca "asigurai veghea' si de aceea asigurarile refuza sa plateasca despagubiri in asemenea cazuri. Sant plangeri in revistele din vest cu duiumul pe tema asta.

Robert, nu-mi spune ca aberez pt ca daca deschid gura sa spun ceva atunci inseamna ca stiu foarte bine ce spun. De aceea nici n-am sustinut ca personajul e normal la capul lui si face bine ce face, dar uite ca reuseste sa supravietuiasca. Si nu e singurul cu asemenea apucaturi. Vezi recent pe Marele Alex Thompson cum a asigurat veghea la o barca de 3 milioane de euro! Marile sant pline de flacai care dorm pe ei la timona.
Stiu o gramada de intamplari care mai de care mai funny pe tema asta.
Pe hartile de la capitaniile din Croatia era acum 2 ani o poza cu ditamai cargoul care urcase pe o insula ca dormeau toti la comanda iar acum cateva luni in Canalul Manecii un echipaj rus a trebuit trezit cu elicopterul MArinei Nationale Franceze!

Romeo Dretcanu aka skipper

Romeo ...la buna citire ...! ce mai faci domnule ? felicitari pentru ultimii ani de calatorii ! N-am spus ca aberezi TU , ci ca e o aberatie sa faca cineva asta !

Sa-ti mai spun ceva : e funny sa ignori constant regulile si sa te amuzi ca ai supravietuit ? familia aceluia cum crezi ca s-ar simti ...daca ? Solitarii se expun la riscuri mari , e adevarat . Dar nu sunt toti nebuni. Unii isi calculeaza riscul ( sir Chicester...)
 
Romeo ...la buna citire ...! ce mai faci domnule ? felicitari pentru ultimii ani de calatorii ! N-am spus ca aberezi TU , ci ca e o aberatie sa faca cineva asta !

Sa-ti mai spun ceva : e funny sa ignori constant regulile si sa te amuzi ca ai supravietuit ? familia aceluia cum crezi ca s-ar simti ...daca ? Solitarii se expun la riscuri mari , e adevarat . Dar nu sunt toti nebuni. Unii isi calculeaza riscul ( sir Chicester...)

Ratele de mortalitate in cursele solitare sant mai mari decat s-ar putea crede la prima vedere. Iar tipii si tipele alea sant, majoritatea cel putin, super pregatiti si antrenati. Dar si ei cedeaza: Mike Golding a recunoscut ca a dormit odata 4 ore neintrerupte desi alarma pe care o montase la ceas era o goarna de 120db - si-o luase de la masina. La viteza lui asta inseamna vreo 60 de mile! Si a scapat.
Dar altii n-au avut atata noroc.Iar pe unii ii inghite marea pur si simplu cu tot cu barci. Alain Collas e primul nume ce-mi vine in minte, imi placea barbosul.
Nu mai spun cat de periculos e sa faci asa ceva cu barci obisnuite si din pozitia de amator. Daca mai nimeresti si o zona de trafic serios Egeea de nord de exemplu, si incerci sa dormi ore bune s-ar putea sa dormi de tot. E periculos sa te joci cu teoria probabilitatilor.
 
Sa dormi intr-o zona de trafic e sinucidere curata. Daca te intalnesti cu un cargo rus ai toate sansele sa te ia in plin.
Nu vad de ce s-ar impune curs gmdss pentru C si D, mai bine s-ar preda in plus niste ore de colreg. Sa fie cursantii invatati ca nu e frumos sa vii la coliziune cu un vapor doar ca sa il admiri de aproape. Am patit-o asta vara, intram cu un tank de 200 metri la Rijeka in Croatia, dimineata, intr-o zi de weekend, si parca eram magnet (eu evitam, ei reveneau la drum de coliziune, si tot asa). Iar o nava la dimesiunea asta nu se manevreaza ca o barcuta :) Dupa 4 ore de cart am dormit neintors.

La Constanta e cam frig, daca e cineva amator de vin fiert va astept.
 
Bai frate am auzit si eu de povesti din astea dar nu cred ca este cineva care chiar face asta. Cred ca e o gluma.

La un moment dat se va intalni cu un vas rusesc unde toti s-au parfumat cu votka si nu mai vad nimic nici ziua dar noaptea si atunci totul va deveni istorie.
 
Am intalnit un tip care naviga de unu singur de ani si ani. Din cite am inteles de la el avea mari probleme cu somnu'. Adormea pe unde il apuca! L-am intrebat daca nu l-a trezit sau a trezit pe careva vreodata.Mi-a spus ca are "ochi de veghe fara pereche". Cind m-am uitat mai atent pe punte am inteles despre ce vorbeste. Era blindat de detectoare de nave! Avea trei instalate! Unu la prova, unu in babord, unu in tribord linga cockpit. Normal, cind ne-am despartit, n-am avut ce sa-i urez decit somn usor :D
 

Back
Sus