Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 97

Topic: de la munte- la mare- pe caiac sub soare

Default de la munte- la mare- pe caiac sub soare

Sunt din Bistrita, am 39 ani, si timpul trece pe linga noi intr-un ritm alert.
    De mic am avut un hobby pentru ambarcatiuni. Am fost pionier in vechiul regim, unde la casa pionerilor, am invatat sa construiesc navomodele, de la un mic velier de cativa cm, la Bricul Mircea, si altele...
    Soarta a vrut sa devin altceva si hobbyul a ramas in amintiri. De ceva vreme navigand pe net, a incoltit din nou acest sentiment de placere de a construi ambarcatiuni, dar cu care sa pot naviga si eu "CAIACUL". Cu materialele si sculele ce le am sa incep sa construiesc un caiac, la 4 metri, din lemn imbracat in fibra de sticla. Sunt dotat cu multa ambitie, rabdare, perseverenta...
    Poate in acest forum am sa castig cativa prieteni, cu care pot schimba unele pareri sau sfaturi.

Salut si bine ai venit printre noi. La ce model de caiac te-ai gandit?

Mă terminaţi psihic cu caiacele astea home made. Cred ca ma apuc şi eu de unul. Mult succes. Să pui foto.

Quote Originally Posted by musq View Post
    Mă terminaţi psihic cu caiacele astea home made. Cred ca ma apuc şi eu de unul. Mult succes. Să pui foto.
    La ce model te-ai gāndit?
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    La ce model te-ai gāndit?
    Īncă nu m-am hotărāt asupra modelului, dar trebuie să fie ceva simplu pentru că nu am mai făcut bărcuţe de cānd eram copil mic...şi...nici atunci nu erau prea grozave. Oricum, prima dată trebuie să găsesc un spaţiu de lucru. La bloc e mai greu, mai ales cānd stai la etajul trei.

6.  

Crocodilule, tu esti mai experimentat, ne poti recomanda un model stitch&glue? care sa mearga pe ape linistite? si sa nu coste prea mult?

Daca ratza (de lemn, nu pe varza) e pe gustul tau si crezi ca merita sa faci un drum pana la Tg Mures, te invit sa vizitezi cuibul ratelor in care le poti vedea in diferite stadii de evolutie, ba putem face chiar si un "paddle test" pe Mures daca vremea e favorabila.

Gigi, cum nu e clar cui te-ai adresat, am sa profit de invitatie cu prima ocazie din Cluj e aproape.
    Da tot nu m-am lamurit, la ce cost ies sa-mi fac o astfel de jucarie(ti-am vazut garajul de rate pe forum)

Invitatia era adresata tuturor celor interesati din zona. Cat despre costuri, sunt prea imprastiat ca sa fi tinut vreo evidenta. Totusi nu cred sa depaseasca 1000 lei (3 coli de placaj de 4mm, 4 kg rasina + intaritor, 8 m tesatura de 200g/mp, 4m de 160g/mp, lac sau vopsea).

va salut, am avut treaba cateva zile, pentru gasirea unui spatiu de constructie, iar dupa nu prea multe cautari am gasit un depozit acoperit (fara chirie). Am construit suportii pentru costruirea caiacului. atasez o imagine
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC02360.jpg‎  

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Corfu, mare, soare, plaje si viata reala...
    de StefanCorfu īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 86
    Ultimul post: 31 Dec 2013, 10:55 AM
  2. Recomandare lac la munte pentru plimbare cu caiacul Tobago.
    de stavride īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 30 Aug 2010, 11:54 AM
  3. Caiac de mare de vanzare
    de koma īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21 Jun 2010, 08:04 PM

Tags for this Thread

Bookmarks