Lynx 14 - pocket cruiser de vanzare

Din pacate trebuie sa-mi micsorez flota, asa ca scot la vanzare barca Lynx 14, pocket cruiser/mini-velier de 14 feet/4,3 m, cu cabina cu 2 locuri de dormit, potrivita atat ca barca de agrement pentru iesiri de un weekend sau chiar si de o saptamana, si pescuit de toate genurile, pe ape interioare si maritim costier.

Lynx14 alaturi de suratele mai mici:

main.php


Eu cred ca merita sa aruncati o privire pe paginile de prezentare, pentru orice intrebare nu ezitati sa ma contactati.

Lynx 14
 
Intre timp am fost cu Lynx-ul in insula Thassos, Grecia, unde ne-am plimbat mult, am facut si inconjurul insulei, solitar, cu plecare si sosire la plaja camping-ului Pefkari, 4 ore de mars si o ora de alimentare cu benzina si cafea in Limenas.

Pret de sfarsit de sezon doar 1990 de euro !!

Cateva poze din Thassos:

Dubland capul Salonikios, in spate mica insula Panagia care a fost subiectul unei expeditii de cercetare separate.
page0-1013-full.jpg


Coasta sudica a Thassosului.
page0-1014-full.jpg


Intrarea in golful Aliki.
page0-1015-full.jpg


Culorile din Aliki.
page0-1016-full.jpg


Lynx la ancora in golful Aliki, vedere de la taverna.
page0-1017-full.jpg


Inca o vedere la intoarcerea de la situl arheologic Aliki.
page0-1018-full.jpg


Moni Archangelou (manastirea) cocotata pe versantii sudici ai insulei.
page0-1019-full.jpg


Locul de odihna, plaja, baie si snorkeling de la plaja campingului Pefkari.
page0-1020-full.jpg
 
Hai oameni buni ca incepe sezonul - 1500 de euro :mad: chilipir curat pentru barca asta!

Lynx 14 de vanzare.

Ultima noutate, dupa ce a trecut iarna bine protejata - am gasit si luat teava de dural pentru catarg, inclus in pret!
 
Pentru un inceput de sezon frumos, acum la pret SOC: 1000 euro !!!

Acum include si bonusuri: baloane de acostare (4 bucati), parasolarul alb din poze, pompa manuala de apa, scarita de lasat/urcat din apa si altele !

Nu va spun ce fractiune e din costul de constructie - si e mai ieftin ca o Laguna!

Aruncati o privire:

Pagina de prezentare
Fotografii
Filmulet
 
Am uitat sa precizez: la pachet se da si teava pentru catarg, setul de vele randa+foc nou noute marca Lipan, componentele brute pentru derivor si carma.

Ei?
 
Barcuta e din nou in Thassos, pe apele Egeei.
 

Atașamente

  • SDC11854.jpg
    SDC11854.jpg
    83.4 KB · Vizualizări: 101
  • SDC11868.jpg
    SDC11868.jpg
    55.9 KB · Vizualizări: 109
Barcuta a incheiat voiajul, 3.100 km pe remorca in spatele masinii prin Bulgaria, Grecia si Turcia (ultima un neprevazut istanbulez de 2 zile) si 10 zile pe apele Egeei de nord, ancorata in golfuletul din fata campingului Pefkari din Thasos, si multi km si ore in voiaj nautic. Anul acesta n-am mai circumnavigat insula in schimb am facut multe calatorii mai scurte la plimbare si harponat (ne-am ales numai cu plimbarea), cele mai departe la Alyki, mica insula Panaghia, si ca noutate Giola, unde am debarcat/imbarcat pasagerii pe coasta stancoasa si apoi barca a stat la ancora cat ne-am balacit.

Nu am avut probleme la nici o trecere de granita, nici macar intrebarile de anul trecut, in schimb turcii au trecut in pasaport si barca si seria motorului, pe langa masina si remorca.
 
Fain de tot!
:eek:le:


Intrebare de logistica: ai ancorat-o pur si simplu acolo fara sa intrebi pe nimeni, sau a trebuit sa negociezi ceva cu proprietarul campingului?
 
Nu e loc amenajat de nimeni, nici in supravegherea sau administrarea cuiva, asa ca e la liber. Mai e o barca permanenta a unui localnic acolo, mi-am amenajat o baliza de ancorare in 2 puncte, ancora si inca o legatura intre niste colturi de stanci, la 2,5 metri adancime, la vreo 10 metri de plaja, cu doua baloane de acostare pe post de baliza. Curentul si vantul sunt acolo in general de larg dar a fost si o furtuna de vant intr-o seara dinspre mal, insa fiind destul de protejat din directia aceea am avut emotii degeaba. Datul la apa si scosul a fost de data aceasta in Limenaria, e mult mai mult loc decat in Potos, la fel fara probleme, nu se leaga nimeni de tine, din pacate nici in sensul bun, sa ofere o mana de ajutor, daca nu ceri.
 
Uite si o poza de la locul de stationare, in plan indepartat se vede unul din vaporasele care fac croaziere in jurul insulei (barca disco), intre ele se vede linia de balize care demarcheaza sectorul de baie, pana acolo se iese la relanti cu viteza minima si atentie la scufundaci. A doua poza e cu colega localnica, cu care un batran pleaca dimineata si seara sa-si inspecteze plasele si mai de fiecare data revenea cu o plasuca cu 5-10 pesti.
 

Atașamente

  • SDC11983.jpg
    SDC11983.jpg
    34.4 KB · Vizualizări: 92
  • SDC11978.jpg
    SDC11978.jpg
    56.1 KB · Vizualizări: 81
Inca o poza cu baietii bulgari de la diveinstinct.com cu care am facut o excursie la mica insula Panaghia in scopuri de scufundari, baietii astia coboara la liber lejer cate 8-10 metri si stau acolo 1 minut si 40 de secunde!
Si una cu mine la suprafata, facuta de la 9 metri adancime de langa o plasa de pescuit, abandonata cred.

Si un filmulet cu ce fac acetsi baieti si fete:

 

Atașamente

  • GOPR2848.jpg
    GOPR2848.jpg
    64.3 KB · Vizualizări: 104
  • GOPR2801.jpg
    GOPR2801.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 80
Ultima editare:
Suplimentez oferta cu:

- motor Suzuki 4T 15CP cizma scurta, comanda la mana + directie si acceleratie la distanta, 185 ore: 800 euro
- motor Suzuki 4T 2,5 CP cizma scurta, sub 20 de ore: 400 de euro
Motoarele se dau doar impreuna cu barca, sau dupa aceasta s-a vandut.

Iata o solutie completa si solida pentru pescuit, agrement si turism in tara sau in strainatate la mai putini bani pe care altii ii dau pe o gonflabila!

Revedeti aici!
 

Back
Sus