Sfat achizitie elice yamaha 50 cp

Dupa cum spune si topicul va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu schimbarea elicei pentru un motor yamaha de 50 cp .

Am vazut tot felul de modele cu pale mai mari cu pale reglabile samd.

Ce ma sfatuiti sa merg pe original sau nu?

Am vazut unii producatori care spun ca randamentul motorului este mai bun daca barca are greutate mare cu elice de la ei dar nu stiu ce sa cred?
 

Atașamente

  • IMG-20110522-00112.jpg
    IMG-20110522-00112.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 51
Interesant ar fi pentru inceput sa vezi ce dimensiune are elicea ta. Ca sa inlaturi surprizele neplacute. Contrar asteptarilor, pentru motorul de 50Cp, sunt elici cu dimensiuni foarte mari intre ele.
Vorbesc de elici originale.
Ca experienta proprie, la o barca cu deplasament de aproximativ 2T, elicea (de format mare )este foarte bine calibrata . Insa facand comanda de una similara, ca rezerva, am realizat ca mi-a sosit o elice mult, mult mai mica. Dadusem furnizorului datele motorului si numarul poansonat pe elicea originala.
Vreau sa spun ca desi furnizorul (NMMARINE )e o firma cunoscatoare in ale ambarcatiunilor, problema achizitiei unei elici a devenit irezolvabila. Comanda a fost data in vara trecuta, si nici pana acum nu am primit un raspuns concret. Am in continuare elicea sosita initial, mult mai mica decat are motorul original, si astept sa imi fie schimbata .
Ca sfat: ia dimensiunile elicei tale si asigura-te ca ceea ce achizitionezi, este ce doresti .
 

Back
Sus