caut un sfat

popey nu m-am referit la schifu lui impaiatu sau la ceea ce ai spus.schifu e dragut tare si e bun pt pescuiala .ziceam de altii care ne considera piata de desfacere de parca stam degeaba pe acest site.in plus e mai costisitor sa iti faci propria barca decat un sh.deci scuze nu vreau sa ofensez pe nimeni.
si sfatul care i lai dat e foarte bun.

Pai pe topicul asta nu a facut nimeni reclama... inca. Nu?

Cred ca tota lumea l-a sfatuit bine pe Laurentiu, doar ca barcile noaste preferate sunt barci din categorii diferite.
Imi place canoea aia lata cu motor! Am avut una de 16 picioare, un Scotts Woodsman. A mea nu glisa, dar margea super bine cu 2.5 hp la deplasament la jumate din acceleratie. Daca stai bine sa te gandesti ka-boat-ul (care oricum nu se gaseste in RO) e din aceeasi categorie, o canoe pneumatica cu motor. Mai si gliseaza :cool:
 
Un sfat : Orice ambarcatiune ai lua, atentie la motoare peste 5 cp ! ... fara permis de navigare e caz penal !
 
Un sfat : Orice ambarcatiune ai lua, atentie la motoare peste 5 cp ! ... fara permis de navigare e caz penal !

Pai si ce mare sfaraiala sa-ti iei permis?
Daca ar fi dupa mine as introduce permisul obligatoriu pentru orice ambarcatiune cu motor termic.
Regulile de baza de navigatie TREBUIE invatate: prioritate, balize, semnalizare, etc.
 
eu nu stiu daca omu are permis sau nu si i-am dat detaliile pt acea barca pentru pescuit daca tu ai luat foc e treaba ta .si sa stiti ca fiecare lucru are intrebuintarea lui.
 
ma puteti ajuta cu o informatie?care din cele 2 barci vi se pare mai potrivita pt dunare?cea din aluminiu sau cea din fibra??
 

Atașamente

  • aluminiu 480.jpg
    aluminiu 480.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 49
  • gabbiano.jpg
    gabbiano.jpg
    25.7 KB · Vizualizări: 49
  • gabbiano2.jpg
    gabbiano2.jpg
    10.7 KB · Vizualizări: 40
Eu am fost cu un trimaran asemanator, dar pe un lac.Merge extraordinar cu motor, planeaza usor si este foarte stabil.Cine produce barca asta si cat costa?
 
Multumesc frumos,este o productie italieneasca,nu am mai mers cu asa ceva pana acum.Voiam sa stiu daca este stabil pe Dunare,...si daca isi merita si banii..are 3.9 m /1,5 m,si costa in jur de 2000 euro cu tot cu motor...cam ce motorizare credeti ca ar fi potrivita pt acest trimaran??
 
Eu am fost cu un trimaran asemanator, ,

Am mai intalnit aceasta denumire gresita si in alte threaduri.Trimaran inseamna ca ambarcatia are 3 corpuri separate independente.Pe cand barca din imagine are doar una.Inca nu exista sigur cuvantul potrivit in dictionarul limbii romane pentru asa ceva dar daca traducem mot a mot din alta limba i se zice barca cu trei chile.
 
multumesc mult ovy,am sa intreb de motorizare...stim ce inseamna un trimaran,stiu ca nu este un trimaran ci doar o barca cu 3 chile...in continuare va cer un sfat legat de stabilitate si siguranta pt a o folosi prin delta...ea are in "dotare"un motor de 15 cp...chiar vreau ceva opinii negative,pozitive...pt a ma hotara daca o cumpar sau nu..multumesc
 
barca cu 3 chile este mai stabila si mai incapatoare.este foarte buna pentru delta si pe lac cat si pe canale si cu 15 cp glisezi usor dar un 20 cp este mai mult decat suficient pt a merge in glisaj cu incarcatura mare.cea de aluminiu este cam mica si oricum nu are forma de lotca pentru a intra in stuf si papuris,deci cea cu 3 chile este mult mai buna .
 
Multumesc frumos,asa am sa fac..o voi cumpara pe cea cu 3 chile..dar face fata la valuri??
Ungurii, folosesc cu succes pe Dunare barci K MAXXI tip catamaran.Daca vrei sa vezi cateva filme cu modelele produse in Ungaria, intra pe adresa asta, la videoclipuri Google Traducere
Referitor la pret, barca in poza arata bine, dar depinde in ce stare este motorul.De exemplu un Mercury de 15 cp in 4 timpi, nou, costa 2100 euro, iar barca asemanatoare produsa la Galati, noua, costa 5800lei~1400 euro.2000 euro, nu ar fi mult, cu conditia ca motorul sa nu fie vechi,sa fie un model nou si in 4 timpi.
 
Ultima editare:

Back
Sus