Results 1 to 5 of 5

Topic: Barcăul

Default Barcăul

Poftind la o plimbare cu bicicleta, am gasit de cuviinţă să mergem să inspectăm valea Barcăului, aval de Marghita (judeţul Bihor), acolo unde Arthur zicea că peisajul e frumos (vă mai amintiţi de Teuz? - tot recomandarea lui).
    Am ajuns pe malul râului la podul dintre Abrămuţ şi Sânlazăr.

Rosinante, balustrada şi Barcăul

Barcăul are aspect de canal, dar este îmbucurător că are un curent vizibil şi constant de cam 3km/h.

Amonte râul trece la liziera pădurii ce se vede la orizont.

Pădurea răsuna de trilul păsărilor, ceea ce era ademenitor. Din discuţia cu un cioban am tras concluzia că primăvara râul este mult mai mare, apoi scade treptat, în lunile de vară fiind şi mai mic. Se pare că la începutul lui mai sau chiar în aprilie dacă vremea e caldă, merge coborât o dupăamiază cu caiacul între Marghita şi podul amintit mai sus (cam 15km).

Punte peste Barcău

Amonte de pădure, valea scapă la păşune.

Tot cu acest prilej am mers să vedem lacul de lângă Olosig.

Last edited by CrocodiluDiluDilu; 30 May 2011 at 10:15 AM.
    Life in colour!

Default Barcăul, în sfârşit!

Au trecut doi ani de la tura de prospectare pe Barcău şi iată-ne în sfârşit urcând caiacele pe maşină pentru o tură nautică.

Ca toate râurile din judeţ şi Barcăul este umflat. Nu l-am văzut niciodată atât de mare.

Sunt împreună cu Fred şi cu Dorin, urmând ca Dan să mute maşina pentru recuperare.

Vechea albie a râului, mărginită de sălcii şi răchiţi e undeva pe mijlocul şenalului. După ce ne plictisim plutind degajat pe margini, intrăm pe vechea albie unde trebuie să facem slalom printre lăstari.

În mijlocul apelor ne iese în cale un copac.

Facem o scurtă oprire la turnul Adorjan.

Podul de la Sântimreu şi turla bisericii din Hodoş.

"Oile pasc într-o parte
    Ei citesc atent din carte
    Despre brânză şi smântână,
    Despre firul cel de lână.
    Cum se cresc azi în saivane,
    Mii şi mii de oi bălane"

Traseul a avut lungimea de 15,5km, de la podul din Sâniob până la podul din Roşiori. Viteza medie pe apă: 7km/h. Viteza maximă: 11,4km/h
    Last edited by CrocodiluDiluDilu; 8 Apr 2013 at 08:37 AM.
    Life in colour!

Grosut imbracat, dar fericit !
    La cate ture pe apa s-au facut in perioada asta, musai vine si vara, ca i se face rusine

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Grosut imbracat, dar fericit !
    La cate ture pe apa s-au facut in perioada asta, musai vine si vara, ca i se face rusine
    Frica de frig a fost mare. În realitate a fost foarte plăcut. Au fost 7-9 grade dar mişcând din încheieturi am compensat cu succes.
    Life in colour!

Super fain, ai inceput sa te dedulcesti la ape periculoase musiu Croc. Felicitari pentru tura. La ce latime avea Fluviul Barcau(nume predestinat de altfel barca...) cred ca v-ati fi distrat si cu o yola

6.  

Tags for this Thread

Bookmarks