Barcăul

Poftind la o plimbare cu bicicleta, am gasit de cuviinţă să mergem să inspectăm valea Barcăului, aval de Marghita (judeţul Bihor), acolo unde Arthur zicea că peisajul e frumos (vă mai amintiţi de Teuz? - tot recomandarea lui).
Am ajuns pe malul râului la podul dintre Abrămuţ şi Sânlazăr.

barcau17.JPG


barcau16.JPG

Rosinante, balustrada şi Barcăul​

Barcăul are aspect de canal, dar este îmbucurător că are un curent vizibil şi constant de cam 3km/h.

barcau14.JPG


barcau15.JPG


barcau18.JPG

Amonte râul trece la liziera pădurii ce se vede la orizont.

barcau23.JPG


barcau19.JPG


barcau20.JPG


barcau21.JPG


barcau22.JPG

Pădurea răsuna de trilul păsărilor, ceea ce era ademenitor. Din discuţia cu un cioban am tras concluzia că primăvara râul este mult mai mare, apoi scade treptat, în lunile de vară fiind şi mai mic. Se pare că la începutul lui mai sau chiar în aprilie dacă vremea e caldă, merge coborât o dupăamiază cu caiacul între Marghita şi podul amintit mai sus (cam 15km).

barcau25.JPG

Punte peste Barcău

barcau26.JPG

Amonte de pădure, valea scapă la păşune.​

Tot cu acest prilej am mers să vedem lacul de lângă Olosig.

barcau1.JPG


barcau2.JPG


barcau4.JPG


barcau5.JPG


barcau7.JPG
 
Ultima editare:
Barcăul, în sfârşit!

Au trecut doi ani de la tura de prospectare pe Barcău şi iată-ne în sfârşit urcând caiacele pe maşină pentru o tură nautică.

barcau019.JPG

Ca toate râurile din judeţ şi Barcăul este umflat. Nu l-am văzut niciodată atât de mare.

barcau001.JPG


barcau002.JPG

Sunt împreună cu Fred şi cu Dorin, urmând ca Dan să mute maşina pentru recuperare.

barcau003.JPG


barcau004.JPG


barcau005.JPG

Vechea albie a râului, mărginită de sălcii şi răchiţi e undeva pe mijlocul şenalului. După ce ne plictisim plutind degajat pe margini, intrăm pe vechea albie unde trebuie să facem slalom printre lăstari.

barcau007.JPG


barcau008.JPG


barcau009.JPG

În mijlocul apelor ne iese în cale un copac.

barcau011.JPG


barcau010.JPG

Facem o scurtă oprire la turnul Adorjan.

barcau013.JPG


barcau014.JPG

Podul de la Sântimreu şi turla bisericii din Hodoş.

barcau015.JPG

"Oile pasc într-o parte
Ei citesc atent din carte
Despre brânză şi smântână,
Despre firul cel de lână.
Cum se cresc azi în saivane,
Mii şi mii de oi bălane"

barcau017.JPG


barcau018.JPG

Traseul a avut lungimea de 15,5km, de la podul din Sâniob până la podul din Roşiori. Viteza medie pe apă: 7km/h. Viteza maximă: 11,4km/h
 
Ultima editare:
Grosut imbracat, dar fericit ! :)
La cate ture pe apa s-au facut in perioada asta, musai vine si vara, ca i se face rusine :)
 
Super fain, ai inceput sa te dedulcesti la ape periculoase :) musiu Croc. Felicitari pentru tura. La ce latime avea Fluviul Barcau(nume predestinat de altfel barca...) cred ca v-ati fi distrat si cu o yola :)
 

Back
Sus