Cu velierul pe DUNARE, prin DELTA si pe MARE

Un traseu captivant, cu un obiectiv interesant :) . Obiectivul: arinisul Erenciuc. Singurul loc din tara unde creste arinul negru si care te face sa te simti in jungla amazoniana :) . Doar ca aici nu te papa crocodilul, in cel mai rau caz te pisca tantarul.
EU am trecut cu velierul pe langa gura acestui canal, care duce catre lacul Erenciuc si n-am avut timpul necesar sa pun caiacul pe apa sa ma bucur de o minunatie de peisaj.
Greseala pe care as vrea sa o repar in curand.
Un traseu cu caiacul ar putea fi de la pensiunea "La Miluta" , prin lacul Puiu, lacul Erenciuc, pana la capatul arinisului, in canalul Sf. Gheorghe. Cam 11 mile. De aici se poate merge la SF. Gheorghe (10 mile) sau inapoi la Miluta.
Traseul e usurel, de plimbare, insa naucitor de bogat in peisaj de natura virgina.
AM sa incerc sa atasez aici un fisier KMZ , si daca e cineva interesat, poate deschidem un topic cu subiectul asta.
Daca nu e nimeni deocamdata, am sa va imbolnavesc cu poze mirifice la intoarcere, si tot n-aveti scapare :) .

Daca totul va decurge conform planului, peste o saptamana trebuie sa ne plimbam ratele pe acolo. Dar n-am auzit de arinisul in discutie. Trebuie sa ne uitam dupa ceva anume?
 
Daca totul va decurge conform planului, peste o saptamana trebuie sa ne plimbam ratele pe acolo. Dar n-am auzit de arinisul in discutie. Trebuie sa ne uitam dupa ceva anume?

Am atasat fisierul KMZ in postul anterior. Padurea de arin este pe traseul pus de mine, chiar in portiunea de canal abia vizibil dintre canalul Sf. Gheorghe si lacul Erenciuc.
 
noi am fost anul trecut pe acolo. canal erenciuc catre lacul puiu.
locurile sint tare frumoase, desi nu pot sa spun ca mi-au sarit in ochi arinii cei negri
nu as spune ca e chiar o jungla virgina, noi am intilnit 3 sau 4 salupe cu turisti fix pe canal erenciuc :)
 
frumoasa calatorie, nu sunt inca un navigator, experienta mea de calator s-a manifestat pana acum pe uscat, sunt rulotist, dar cunosc sentimentul de libertate pe care il da calatoria cu casa in spinare. si eu am campat pe plaja si cel mai placut sentiment pe care l-am trait a fost sa ma trezesc in sunetul valurilor, fara sa ma intereseze cat e ceasul, cum e vremea sau ce zi e azi. ce conteaza cat e ceasul, daca mi-e foame mananc indiferent cat e ora. dar e cam inorat si azi nu se poate face baie. si cei daca, facem miine, sau saptamana viitoare. sau e deja 11, soarele arde prea tare. si ce-i daca, ne punem sub pavilionul de la rulota si bem o bere rece. probabil ca pe apa senzatia este alta dar pana la urma ce avem in comun este senzatia de si ce daca sau de ce conteaza. am avut si norocul sa pot aduna vacante de o luna, si crede-ma chiar si sentimentul de amaraciune cand am agatat rulota sa plec acasa s-a mai diluat proportional cu timpul sederii. sunt si iubitor de dunare, de asemenea si pescar, si daca dumnezeu ne tine sanatosi am convingerea ca vom intinde o panza impreuna. fiecare pe a lui, bineinteles. toate bune, salutari din partea astalalta de dunare, din banat.
 
frumoasa calatorie, nu sunt inca un navigator, experienta mea de calator s-a manifestat pana acum pe uscat, sunt rulotist, dar cunosc sentimentul de libertate pe care il da calatoria cu casa in spinare. si eu am campat pe plaja si cel mai placut sentiment pe care l-am trait a fost sa ma trezesc in sunetul valurilor, fara sa ma intereseze cat e ceasul, cum e vremea sau ce zi e azi. ce conteaza cat e ceasul, daca mi-e foame mananc indiferent cat e ora. dar e cam inorat si azi nu se poate face baie. si cei daca, facem miine, sau saptamana viitoare. sau e deja 11, soarele arde prea tare. si ce-i daca, ne punem sub pavilionul de la rulota si bem o bere rece. probabil ca pe apa senzatia este alta dar pana la urma ce avem in comun este senzatia de si ce daca sau de ce conteaza. am avut si norocul sa pot aduna vacante de o luna, si crede-ma chiar si sentimentul de amaraciune cand am agatat rulota sa plec acasa s-a mai diluat proportional cu timpul sederii. sunt si iubitor de dunare, de asemenea si pescar, si daca dumnezeu ne tine sanatosi am convingerea ca vom intinde o panza impreuna. fiecare pe a lui, bineinteles. toate bune, salutari din partea astalalta de dunare, din banat.

Asta nu poate decat sa ma bucure, ca fiecare nou impatimit intalnit, ori fiecare ambarcatiune care se naste .

Mini flota tarii se extinde iar barcile cu vele incep sa se adune in numar mare. :)
Abia astept sa va intalnesc anul asta, ca avem multe de povestit si mai multe ape de strabatut !
 
Superb... Deja ne-am hotărât să ne apucăm să strângem părăluţe şi să luăm o bărcuţă. E fantastic un astfel de voiaj. Felicitări şi mulţumim pentru povestirile delicioase :)!
 
Superb... Deja ne-am hotărât să ne apucăm să strângem părăluţe şi să luăm o bărcuţă. E fantastic un astfel de voiaj. Felicitări şi mulţumim pentru povestirile delicioase :)!

Danut, inchipuie-ti ca fiind pe apa, am reusit sa scriem doar mici parti din intamplarile, bucuriile si senzatiile zilnice.
Anul acesta vom reedita experienta coboratului pe Dunare, de data asta in compania altor prieteni cu veliere, asa cum am scris in topicul "Barca Week " .
 

Back
Sus