Buna tuturor ! Un sfat, info, va rog ! - transport yacht din Genoa, Italia

Buna la toata lumea, am citit multe lucruri frumoase aici si am invatat multe...

Am nevoie de un sfat , daca cineva binevoieste sa ma ajute !

Am cumparat cu un amic un yacht de la Genova , mai exact de la Varazze, Italia si cautam sa il aducem pe apa...

Are cineva idee de vreun traseu ? Sau ceva harti de navigatie ?

Multumesc mult !
 
Pai in primul rand felicitari pentru achizitie! Ce fel de yacht este? Pune ceva poze sa ne delectam si noi.

Despre adusul pe apa ... prea multe variante nu ai. Ce dotari are yachtul? Cat are rezervorul de combustibil si apa dulce? Ce echipaj ai? In functie de asta iti poti face un traseu mai costier sau mai offshore.

Mergi costier pe langa Italia, treci in Grecia, prin canalul Corint, urci spre Dardanele, Istambul, Marea Neagra.

Ai nevoie de ceva harti, sau pe laptop, chartplotter, GPS eventual pe hartie de backup, plus carti pilot.

Trebuie sa-ti planifici si timpul, sa nu te prinda sfarsitul lui septembrie prin Marea Neagra, s-ar putea sa fie vreme cam nasoala. Poti eventual sa-l lasi in Turcia peste iarna.
 
Ultima editare:
Da, buna intrebare, am presupus din start ca e velier :) Daca e motoryacht s-ar putea sa fie mai ieftin pe uscat transportul :)

Pentru o lista de marine de pe traseu vezi:
http://www.marinas.it/
www.noonsite.com/Countries/Italy
Marinas.com, World's Marinas Portal, and Marina Directory -> are si poze aeriene, harta cu marinele, dar e cam idiot sistemul de cautare si harta

si bineinteles cartile pilot pt. tireniana, ionica, egee, marmara

Cu Italia poate-ti mai da si Pilgrim (Stefan) ceva idei, linkuri si sfaturi, stiu ca el s-a plimbat prin zona si urmareste miscarea nautica de-acolo.
 
Ultima editare:

Back
Sus