Suport motor pentru stocare si transport (20 minute)

eu confectionez suporti ptr motoare barca dar au si avantajul ca se poate deplasa pe roti ceea ce i confera mai multa mobilitate !!!!cum misti sau cum il cari suportul de lemn la masina sau la mal pe barca ???fara suparare !!!ceea ce au confectionez este mult mai util datorita acestui motiv si in plus poate fi folosit la tot felul de cizme=find mobila partea unde se prinde motorul !!! CRISTIAN 0723279650... REVIN SI CU POZE DIN PORTBAGAJ ,DAR STIE TOATA LUMEA CUM SE TRANSPORTA UN MOTOR IN MASINA!!! !CUM RECOMANDA PRODUCATORUL CULCAT PE PARTEA CU MANETA SAU PE VERTICALA,RESTUL DEPINDE DE FIECARE !!!!! confectionez de asemenea si suporti fixi cu sau fara role !!!atasez si poze in acest sens !!!
 

Atașamente

  • IMG_1716.jpg
    IMG_1716.jpg
    37.5 KB · Vizualizări: 249
  • IMG_1720.jpg
    IMG_1720.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 198
  • IMG_1715.jpg
    IMG_1715.jpg
    35.2 KB · Vizualizări: 198
  • IMG_1710.jpg
    IMG_1710.jpg
    39.4 KB · Vizualizări: 225
Ultima editare:
Vedeti si postul numarul 9 din acest topic pt un suport cu roti.

Nu ar fi rau sa ne arati si motorul pe suport in portbagaj (transport) in pozele alea promise
 
I-mi place mult suportul lui Mihai....este ingenios, si cred ca si extrem de usor !
...si pentru ca vremea rece a venit cam repede...si ioo pe ape ies mai greu (urasc frigul pe barca)... celor care doresc un astfel de suport si nu au "logistica" necesara construirii in regie proprie...va pot prelua "comanda".
Am studiat constructia lui Mihai, si fata de ce a facut dansul (ATENTIE !...NU CRITIC...DOAR SUGEREZ) eu as folosi un lemn stratificat, dat cu o "mana" de ulei de in, iar apoi acoperit cu vre-o doua straturi de lac incolor .

Totodata, incerc sa va captez atentia cu un suport de motor auxiliar(poza), deasemenea construit in regie proprie, "copiat" dupa unul original, dar care fata de cel original este foarte rezistent (sustine 50 kg fara probleme), iar ca functionalitate este identic.
Un inconvenient al celui construit "home made" ar fi ca nu s-au folosit materiale din inox, dar tratat cum trebuie (vopsele de calitate), va rezista peste ani la fel ca cel din inox.
De fapt pe primul l-am vandut unui domn din Bucuresti....si parca as mai face ;)

ew5p.jpg
 
Suportul acela pentru montat motorul auxiliary pe barca construit in "regie proprie" m-a dat gata! As fi jurat ca e facut de fabrica.
Ca idee (nici vorba de critica), pentru motoare foarte mici se poate folosi un aliaj dur-aluminiu.

Cat despre imbunatatiri la suportul meu pentru transport :agree: nici nu ma asteptam la altceva de la dumneavoastra maestre :) Eu am construit doar un prototip cu o mana de suruburi si cateva resturi de lemne. Abia astept sa vad cum arata versiunea serioasa :)

Ca sa inchiei (fara nici o legatura cu postarea lui Bratulescu), am folosit acest support la zeci de iesiri si sunt FOARTE multumit. Acest suport permite transportul motorului MULT mai bine decat culcat. Oricine sustine contrariul fara argumente habar ori nu are despre ce vorbeste, ori vrea sa isi promoveze produsul propriu. De cand il folosesc, nu am mai avut miros de benzina in masina, nu am mai avut scurgeri de ulei. In plus permite folosirea MULT mai judicioasa a spatiului din portbagaj.
Singura problema este ca pentru a folosi acest support la transport trebuie sa ai masina hatchback, SUV sau break.
 
Ultima editare:
D-le Mihai...va multumesc pentru aprecieri, pentru raspunsurile pertinente si sfaturile d-vs deloc de neglijat, si mai ales pentru fair play-ul de care dati dovada.
Totdeauna am apreciat sugestile dumneavoastra ! :)
 
Ultima editare:
Am făcut și eu unul până la urmă. Prima mea lucrare de sudură de unul singur, încep să mă perfecționez.
15hzt00.jpg
 
salut
se mai poate face din carut(lisa)de la dedeman,foarte simplu si fara multe resurse.Pentru cei interesati am sa pon si poze cu motorul pe suport
 

Back
Sus