Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 31

Topic: Suport motor pentru stocare si transport (20 minute)

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Default Suport motor pentru stocare si transport (20 minute)

Transportul motorului in interiorul masinii este intodeauna o problema. Benzina se poate scurge din carburator, la motoarele in doi timpi, se intampla sa mai curga o picatura de ulei pe evacuare. Daca motorul e in 4 timpi si al asezi pe partea gresita... stiti ce se intampla.
    Asa ca mi-am confectionat un suport pentru stocare care poate fi folosit si la transport daca este asezat in pozitia culcat. Pozele sunt cat se poate de elocvente:
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate CIMG2008.jpg‎   CIMG2011.jpg‎   CIMG2012.jpg‎   CIMG2014.jpg‎   CIMG2056.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

O singura intrebare: Cum au ajuns acele doua sipci indoite la 90 grade? Ceva abur?

Nici nu conteaza, pot fi inlocuite cu succes de catre doua triunghiuri din lemn(gusee).

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Bineinteles ca se poate, chiar sunt mai rezistente, dar intrebarea se referea strict la metoda de a indoi in acel hal o bucatica de scandura cu mijloace domestice. Daca le-a indoit acasa, tipul este chiar meserias!

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Sunt niste suporturi de politze de la ikea (culmea, made in Ro!). Zaceau prin garaj. Merge orice suport de politza, sau cum zicea Ada-Kaleh, orice triunghi de scandura.
    Nu ai cum sa indoi placaj in 20 minute!
    E foarte util suportul. Pina acum a mers de cateva ori cu masina si ma intreb cum am trait fara asa ceva.
    Last edited by mihaif99; 9 Jun 2011 at 05:04 PM.

6.  

Senior Member kzoli's Avatar
    Locația
    Tg Mures
    Posturi
    143

Cool... de cand ma gandeam la asa ceva
    Deja am de lucru pentru diseara

salut mihaif99,

te rog fara a fi prost inteles, poti sa mai confectionezi un alt suport de h=90 cm si l= 50-60 cm si la ce pret crezi ca ai putea sa-l vinzi? Nu de altceva dar am cumse zice in popor "mani de lemn".
    Multumesc

Mihai locuieste in Canada.Suportul va trebui sa zboare cateva mii de km., un atelier de tamplarie se mai gaseste si in Romania.

Quote Originally Posted by gabrieln43 View Post
    salut mihaif99,

te rog fara a fi prost inteles, poti sa mai confectionezi un alt suport de h=90 cm si l= 50-60 cm si la ce pret crezi ca ai putea sa-l vinzi? Nu de altceva dar am cumse zice in popor "mani de lemn".
    Multumesc
    Salut
    Daca tot esti dispus sa dai niste bani pe un produs care nu il poti "manufactura" tu, mi se pare ca cei de la marine-shop (concurenta ) aveau ceva suporti de motor.
    Suport motoare outboard Yamaha
    Poate gasesti ceva.

O zi buna!

Am doua remarci la adresa a doi oameni care ma surprind placut:

1. Mihai. Dar asta nu e o noutate, ma tot surprinde placut de multa vreme . Motorul tau Mihai, e cu cizma lunga. Daca ai putea da niste dimensiuni ale suportului si cateva consideratii cu privire la stabilitate, ar fi super !
    EU am cochetat cu ideea de a avea un auxiliar de 6cp la barca, montat pe suport in pupa . Totusi mi s-a parut vizual excesiv sa am la o pupa de 2,2m latime, montate doua motoare . Cel permanent si cel auxiliar. Avand insa destul spatiu de depozitare in barca, as pune totusi un motor de 6cp pe un suport. Next season !

2. Gabriel - Hydrotech. E un lucru rar si de pret la un comerciant, sa se poarte asa deschis cu clientii si mai ales cu concurentii

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Solutie pentru un motor racit cu aer
    de whiteswan īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 12 Sep 2011, 10:31 PM
  2. Harta DELTA DUNARII - Navionics pe suport SD sau CF
    de nmmarine īn topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21 Mar 2011, 05:37 AM
  3. Motor pentru Dinghy D4
    de Radu Cazan īn topicul Motoare de barcă