Muresul in aval de Arad

Ma gandesc sa vin cu familia in doua caiace si un D4 (sa aiba Oagea pereche:)) Cateva intrebari:
Care ar fi punctul de intalnire si plecare?
Masina care tracteaza remorca de recuperare a caiacelor are suficiente locuri sa-i recupereze si pe ocupantii acestora?
Exista locuri unde s-ar putea merge cu vele? Ma gandesc ca daca tot car D4 dupa mine are rost sa duc si greementul
 
Ma gandesc sa vin cu familia in doua caiace si un D4 (sa aiba Oagea pereche:)) Cateva intrebari:
Care ar fi punctul de intalnire si plecare?
Masina care tracteaza remorca de recuperare a caiacelor are suficiente locuri sa-i recupereze si pe ocupantii acestora?
Exista locuri unde s-ar putea merge cu vele? Ma gandesc ca daca tot car D4 dupa mine are rost sa duc si greementul

Intrebarea mea la prima ta intrebare:
La care punct de intalnire te referi? daca la cel din Arad ... normal ar fi ca el sa fie la SEDIUL Parcului Natural Lunca Mresului. Cum ajungeti acolo dupa ce intrati in Arad va povestesc eu ... dupa ce facem schimb de nr. de telefoane. In principiu mergeti pe semnele care indica aeroport. (dar sunt greu de vazut si apar ... cand nici nu te astepti ... nu cand ar trebui )

Sigur ca masina care tracteaza in afara soferului are inca 4 locuri (adulti)
Cum ne descurcam cu restul o sa vedem cati o sa fim in final.
In momentul in care am confirmarea celor care participa merg la sediul parcului si vorbesc cu baietii. Vreau sa stiu si cum aveti de gand sa va cazati pana vorbesc cu cei de la parc.

Muresul de la Arad in jos catre Nadlac este lat si nu cred ca ar fi o problema ca te folosesti de vela ... dar cred ca ai nevoie de vant pentru a fi eficient. Nu am experienta "velierelor" pe Mures. Asa ca nu sunt eu care ar trebui sa-ti raspund.

Sigur ca cei 60 km in doua zile se pot face comod ... dar propunerea mea era sa folosim doar sambata pentru coborarea propriuzisa ... si seara sa ne intoarcem la Sediul Parcului. Aici daca vreti puteti si campa ... sau inchiria o camera.

Pentru cei ce vin din Oradea si Timisoara si vor si duminica sa fie pe apa ... putem org. o coborare de la Paulis. (nu-i nevoie chiar Paulis poate fi Sambateni ... sau Cicir) Coborare pana la Arad.
 
Sfarsitul de saptamana se apropie, ar trebui sa ne organizam deja. Mie personal mi-ar conveni sa vin la Arad sambata dimineata ca vineri e zi de lucru. Iar despre coborarea pe Mures ar fi fain sa fie de 2 zile, adica seara sa campam pe la jumatatea drumului catre Nadlac si a doua zi sa continuam, iar dupa masa sa ne intoarcem la Sediul Parcului.
Dar organizarea finala o va hotari majoritatea. :)
 
La mine au intervenit niste chestii neprevazute asa ca totul e posibil: sa nu vin deloc, sa vin doar pentru o zi sau poate imi iese sa vin si pentru 2 zile. Asadar, planuiti voi cum va place si eu ma mulez dupa programul vostru, oricum, nu stati dupa mine.
 
Atunci putem sa o lasam pe saptamana viitoare, ca azi e deja joi si inca nu s-a stabilt nimic. Ca alternativa, propun o iesire de 1 zi pe lacul de la Surduc.
 
Atunci sa ramana pe altatdata, Lipan tocmai mi-a terminat vela pentru miniEgoist (sau openEgoist cum s-o mai fi numind:)) iar daca totul merge bine am programat un test pentru week-endul urmator...
Poate mai spre toamna sa mai scot o rata si pentru copii:)
 
naspa...si la mine a comentat nevasta..si este si prea departe sa merg asa prin tot satu cu ea sus pe masina..aici aproape mamai descurc eu dar dincolo de sat hmmm nu prea stiu. chestea este ca nu am bari speciale pt pus bagaj sus..eu folosesc una bucata lemn stejar si restul aluminiu..dar nu stiu daca comenteaza sau nu politaii...si pana sa ma opreasca nu cred ca am sa aflu. deci... poate alta data..dar organizata din timp.
 
Reluam ideea coborarii pe Mureş aval de Arad. E vorba de weekendul viitor, 27-28 august, cu campare la cort. Deocamdată pe lista participantilor figureaza Gigitolan, Smokey şi Crocodilu, dar dacă mai sunt amatori, sunt bineveniţi. Cosminv, nu te lasi deturnat catre Mures?
 
Turneul Mureş

Cum spuneam, am reluat ideea coborârii pe Mureş aval de Arad. Ne aşteptam să se anunţe din nou o participare numeroasă însă nu numai că coechipierii tradiţionali n-au răspuns chemării, n-au venit nici alţi iubitori ai caiacului. Atâta bai! Împreună cu Gigi formam deja echipa minimă cu care puteam pleca, mai mult, urma să fim secondaţi de Cristi (Gigi junior) şi ca ultimă achiziţie, de Ildi şi Cristina care, deşi urmau să se urce în caiace prima dată în viaţa lor, s-au lăsat uşor ispitite.

mures1.JPG

Plecarea de la pontonul asociaţiei sportive
mures3.JPG

La orizont podul Traian
mures4.JPG

Noul pod
mures5.JPG

Şi podul de pontoane pe sub care am trecut
mures8.JPG

În luncă
mures6.JPG

Vărsătorul
mures7.JPG

Gigi mic
mures10.JPG

Semnele toamnei
mures12.JPG

Plăcerile unei escale
mures14.JPG

Haita
mures15.JPG

Şeful
mures16.JPG

O arătare
mures13.JPG

... volatilă
mures17.JPG

Aspecte energetice
mures18.JPG

... şi industriale
mures20.JPG

Linişte
mures21.JPG

Verde
mures22.JPG

Micuţi
mures23.JPG

La umbra umbrelelor naturale
mures24.JPG


mures25.JPG

Flota
mures26.JPG

Pe râu
mures27.JPG

Aşteptându-ne
mures28.JPG

Zidul verde
mures30.JPG

Prova
Ruinele de la Angkor
mures35.JPG

Tabăra de la Pecica.

- VA URMA -
 
Dimineaţa am avut parte de un răsărit frumos ce ne-a reaprins pofta de a ieşi pe apă. Cu toate acestea, după prima lor zi de caiac, fetele s-au cam resimţit, aşa că ne-au propus ca ele să rămână undeva pe traseu, de unde să am posibilitatea de a le recupera cu maşina. Studiind printurile din Google Earth ne-am oprit asupra localităţii Semlac ce cobora până aproape de malul râului, însă odată ajunşi la faţa locului împrejurimile arătau anost (un islaz plin cu ciulini, fără pic de umbră şi luat în stăpânire de ciurda comunei) aşa că am schimbat locaţia cu Periam Port ce semăna în dupăamiaza de duminică cu un strand rustic.
Ramasi intre noi, baietii, am bagat viteza si am terminat coborârea la bacul de la Igriş unde ne aştepta maşina lui Gigi şi unde ne-am întâlnit cu Iulian, în preajma unei beri.
Ultimul act al turei s-a consumat la o terasa din Periam Port unde era mare bairam, cu muzică live, în cinstea unui sărbătorit local. Era deja întuneric când ne-am ridicat de la masă şi fără grabă, am intrat pe uşa casei la prima oră a zilei de luni.

mures33.JPG

Dimineaţa devreme
mures32.JPG

Flota de pescuit din Pecica
mures38.JPG

Bacul din localitate
DSCF7428.JPG

Ridicăm tabăra - foto Gigi mic-
DSCF7434.JPG

Ah, un cal dac-aş avea
Să-l sui colea în spinare
Şi să-l plimb prin lumea mea
Eu pe jos şi el călare ...
- Marin Sorescu-
foto: Gigi mic
mures36.JPG

Toţi şi toate
mures39.JPG

Din nou pe râu
mures40.JPG

Cel mai mic dintre uriaşi şi cel mai mare dintre pitici
mures44.JPG

Umbre pe cer
DSCF7371.JPG

Musafiri - foto: Gigi mic -
mures11.JPG

Epava
mures46.JPG

Doar noi
mures47.JPG

Cristi e greu de ajuns din urmă ...
mures48.JPG

... dar nu imposibil
mures31.JPG

Ruinele de la Angkor
mures49.JPG

Pescăruşi ...
mures45.JPG

... şi alte neamuri
mures50.JPG

... şi alte neamuri
DSCF7298.JPG

Crocodilul în acţiune - foto; Gigi mic -
mures51.JPG

Final de tură
În cele două zile am parcurs pe apă circa 65km. Contrar aşteptărilor, cu toate că e zonă de câmpie, Mureşul curge foarte iute (aprox 5 km/h) ceea ce ne-a furnizat o vie satisfacţie. Poate sună fals dar mi-a plăcut mai mult ca în Deltă (dintr-un anume punct de vedere, desigur)
 
Sau de ce nu toamna asta, vin si baietii de la TID, se mai coloreaza copacii de pe mal :) Facem o tura de o zi ...
 
Lunca Muresului

SUCKS !!!

A-ti facut-o accesibila Caiacistilor, si taietorilor de lemne, membrii ai asociatziei de kko fara sa va puneti intrebarea ca in afara de "hirciogul atomik" pe care-l incercati sa-l "protejati", vorba vine... pescarii care vor sa ajunga in locurile stiute in padurea Ciala, nu pot ajunge la ele decit daca i-si cara in spate toate skulele de pescuit pe distante de km.
Deci, vi-ati facut proprietate in loc public, stind la adapostul unui ONG care numai de ce a promis ca se ocupa nu s-a ocupat.


RUSINE .. :gun:

[atenție la ton și la limbaj - vezi mesajul privat]
 
Ultima editare de un moderator:
SUCKS !!!

A-ti facut-o accesibila Caiacistilor, si taietorilor de lemne, membrii ai asociatziei de kko fara sa va puneti intrebarea ca in afara de "hirciogul atomik" pe care-l incercati sa-l "protejati", vorba vine... pescarii care vor sa ajunga in locurile stiute in padurea Ciala, nu pot ajunge la ele decit daca i-si cara in spate toate skulele de pescuit pe distante de km.
Deci, vi-ati facut proprietate in loc public, stind la adapostul unui ONG care numai de ce a promis ca se ocupa nu s-a ocupat.


RUSINE .. :gun:



"Ceala" nu "Ciala" dar luminazane ca suntem curiosi
 
SUCKS !!!

A-ti facut-o accesibila Caiacistilor, si taietorilor de lemne, membrii ai asociatziei de kko fara sa va puneti intrebarea ca in afara de "hirciogul atomik" pe care-l incercati sa-l "protejati", vorba vine... pescarii care vor sa ajunga in locurile stiute in padurea Ciala, nu pot ajunge la ele decit daca i-si cara in spate toate skulele de pescuit pe distante de km.
Deci, vi-ati facut proprietate in loc public, stind la adapostul unui ONG care numai de ce a promis ca se ocupa nu s-a ocupat.


RUSINE .. :gun:

Sa inteleg ca ai gasit sa postezi aici o petitie adresata celor de la Parcul Lunca Muresului? Ceva de genul "daca tot inchiriati canoe si asigurati si transport, puneti o cursa de microbus si pentru pescari"?
 
Nu, cred ca e ceva de genul "fi-v-ar a naibii sa va fie ecologia, noi pescarii de ce nu avem voie sa mergem cu motoreta prin parcul natural? Ce e aia arie protejata? Ce e aia poluare? De noi v-ati gasit sa protejati parcul, ce rau fac eu daca intru cu masina prin parc?"
 

Back
Sus