Lansare canoe

Salut, dupa cum zice si zicala "daca nu acum, cind?, si daca nu eu, cine?" m-am hotarat sa pun barca pe apa.
Asa am ajuns pe Herastrau, la Bogdan, care m-a primit cu bratele deschise, cu toate ca avea si el musafirii lui (in aceias zi avea loc si botezul fiicei lui, un om de MARE CARACTER), am descarcat canoea de pe masina( pusa pe barele transversale si ancorata si de bot am mers cu 100Km/ora fara probleme), ne-am echipat cu vestele imprumutate de la Liviu din Giurgiu, si i-am dat drumul pe apa.

DSC01624.jpg


P1050489.jpg


Sta foarte bine pe apa, nu a intrat nici o picatura in ea, pina te obisnuiesti pare un pic instabila.

P1050510.jpg


P1050514.jpg


Aici am legat-o pt ca este naravasa si vrea sa plece de la mal.

P1050512.jpg


P1050494.jpg


Un filmulet cu Bogdan in canoe, se cunoaste mana de meserias, pt film faceti click pe imagine.





Mai atasez citeva poze si filmulete:

DSC01587.jpg


P1050507.jpg


P1050495.jpg






Si cu copii:

P1050518.jpg




A fost o dupa-amiaza de neuitat, canoea se comporta excelent in doi, de unul singur este alta problema, am fost cu ea pe bratul Macin si m-am chinuit foarte tare, este greu de manevrat, asta a spus si Orafaz cind a ramas fara partener la TID.

Asa ca daca vreau sa particip la TID de la Braila sigur am nevoie de un partener.
 
@ Nanok: Felicitari !! Daca ai chef de o tura in delta ( o zi, doua, trei) da un semn si plecam pe loc. Eu am canoea parcata in Tulcea, pe faleza; in doua minute o pun pe apa. Impreuna, putem merge 4 pers, iar daca n-avem bagaje, chiar 5-6. Eu am 3 locuri/3pagaie.
 
Am onoarea sa te salut, nanok :). Cam asa arata unul din fluturii ce-mi zboara in cutiuta aia mica, in care ar tre' sa fie creier. Oi lua la studiat povestea constructiei canoiei tale. S-o stapanesti sanatos si fie ca ea sa aduca numai bucurii tuturor celor se o vor folosi. Primeste o plecaciune respectuoasa de la mine. Si mai zi-ne din cand in cand despre ea ... :banana:
 
felicitari pentru lucrarea frumoasa care ai realizat-o.daca o cumparai dadeai cel putin 1000 euro asa ai satisfactia mult mai mare cand e facuta de mainile tale.mult succes cu proiectele tale si tot respectul pentru oameni cu initiativa ca tine.:skip:
 
Excelent! Caut modelul asta de canoe dar costa infernal de mult. Mai ai cumva planurile in varianta electronica? As vrea sa imi incerc si eu norocul pentru ca e splendida.

M-ai lasat mut...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Foarte tare canoia. Ce lungime x latime are?

Greutatea exacta? 40 kg mi se pare foarte putin (acuma nici nu stiu dimensiunile) <comparativ cu caiacul meu bic Kalao care are 4.35m lungime si 0.88 m latime la 39.5 kg>

Ai carucior pentru transportat de la masina pana la apa?

Felicitari inca odata!
 
@johann73
Are 4.90 cu 90 latime, nu am carucior, o duc in carca cu putin efort, o sa imi fac un carucior.
Greutatea este estimata, nu am cintarit-o.
 
Ultima editare:
Am gasit dar nu m-am descurcat sa le printez. Speram o varianta pdf sau daca se poate un schimb pe hartie :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Back
Sus