Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Topic: Barca cu motor electric

Default Barca cu motor electric

Salutari! Am si eu o intrebare si n-am gasit raspuns la ea, chit ca am citit mult pe forum... n-aveti motoare electrice nici unul ?

Deci: e nevoie de vreun permis sau autorizatie ca sa mergi pe mare cu o barcuta artizanala de vreo 3 metri lungime, dotata cu un motor electric de pana in 100 Lb?
    Merci!

mai multe specificatii pt. motorul electric ?

Quote Originally Posted by bowrider View Post
    mai multe specificatii pt. motorul electric ?
    Salut! Pai are putere de impingere de 86 Lb (aproximativ 39 Kg.)...la motoarele electrice nu se da puterea in KW sau CP.
    Merci!

Quote Originally Posted by Solaris View Post
    Salut! Pai are putere de impingere de 86 Lb (aproximativ 39 Kg.)...la motoarele electrice nu se da puterea in KW sau CP.
    Merci!
    asta am inteles, doream sa stiu daca este vorba de o firma consacrata gen MinnKota, etc.

Pai 100 lbs fac 3 si-un pic de cai putere si nu-ti trebuie nimic la conducere (daca nu ai peste 7m ambarcatiune) si esti pe Dunare si/sau ape interioare. Pentru mare iti trebuie C-ul.
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

6.  

daca este vorba de trolling motors s-a mai vorbit cred pe forum, aceste motoare se utilizeaza numai ca backup si in special pentru a avea un auxiliar la pescuit ca sa merg intr-o deriva controlata sau sa ma tina in curent la punct fix. in nici un caz nu este un motor pentru a naviga si in special pe mare. majoritatea acestor motoare se monteaza la prova pt. ca randamentul este mai mare la tragere decat la impingere in special la barcile grele. un astfel de motor folosit la capacitate maxima epuizeaza bateria in maxim o ora. pe o barca cu motor termic (inboard) de exemplu exista macar optiunea reincarcarii paralele a acumulatorului secundar.

Multumesc tuturor! Nu am C-ul inca...
    ...Dar inseamna ca pe lacul Siutghiol pot lasa barcuta la apa, ca doar lacul Siutghiol se considera apa interioara, nu?

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by bowrider View Post
    daca este vorba de trolling motors s-a mai vorbit cred pe forum, aceste motoare se utilizeaza numai ca backup si in special pentru a avea un auxiliar la pescuit ca sa merg intr-o deriva controlata sau sa ma tina in curent la punct fix. in nici un caz nu este un motor pentru a naviga si in special pe mare. majoritatea acestor motoare se monteaza la prova pt. ca randamentul este mai mare la tragere decat la impingere in special la barcile grele. un astfel de motor folosit la capacitate maxima epuizeaza bateria in maxim o ora. pe o barca cu motor termic (inboard) de exemplu exista macar optiunea reincarcarii paralele a acumulatorului secundar.
    La minn Kota de exemplu daca nu ai motor cu "power maximizer" motorul lucreaza MEREU la capacitatea maxima, indiferent ca esti in 1, 2 ,3.... samd

In rest am vazut oameni care foloseau cu succes motoare electrice, fie Minn Kota cu power maximizer, fie Torqueedo ca motor unic in aplicatii diverse: pescuit (tine cont ca multe competitii de pescuit nu mermit motoare termice) Motoare auxiliare pt veliere, etc

Daca tot vorbim de veliere oceanice, incepe sa prinda tot mai mult motorul electric cu generator auxiliar(backup) si sisteme de reincarcare diverse: solar, vant, elice(care se roteste cand vasul inainteaza cu vele) si generatoare remorcate.
    Last edited by mihaif99; 27 Jun 2011 at 09:15 PM.

Quote Originally Posted by Solaris View Post
    Multumesc tuturor! Nu am C-ul inca...
    ...Dar inseamna ca pe lacul Siutghiol pot lasa barcuta la apa, ca doar lacul Siutghiol se considera apa interioara, nu?
    Da, insa is curios daca te opreste cineva si le spui ca ai motor electric de nșpe lbs, cum or sa echivaleze cu CP?
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

nu poate fi mai penal dacat smecherii care vopsesc capacele de la motor ca sa nu se vada puterea .... e plina Delta de localnici 12-14 ani care conduc barci instabile cu motoare peste 30 hp

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. barca cu motor electric 220v
    de gandacul83 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 71
    Ultimul post: 16 Mar 2018, 10:26 PM
  2. MINN KOTA DECKHAND 40 - winch electric pentru barca ta !
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 1 Jun 2011, 12:38 AM
  3. motor barca 4T
    de geoh īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 19 May 2011, 10:26 AM
  4. motor barca
    de gerica78 īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 2 Nov 2010, 03:32 PM
  5. Vand barca tip Delfin + motor
    de skepja īn topicul Bărci agrement cu motor