Barca cu motor electric

Salutari! Am si eu o intrebare si n-am gasit raspuns la ea, chit ca am citit mult pe forum... n-aveti motoare electrice nici unul ?

Deci: e nevoie de vreun permis sau autorizatie ca sa mergi pe mare cu o barcuta artizanala de vreo 3 metri lungime, dotata cu un motor electric de pana in 100 Lb?
Merci!
 
Pai 100 lbs fac 3 si-un pic de cai putere si nu-ti trebuie nimic la conducere (daca nu ai peste 7m ambarcatiune) si esti pe Dunare si/sau ape interioare. Pentru mare iti trebuie C-ul.
 
daca este vorba de trolling motors s-a mai vorbit cred pe forum, aceste motoare se utilizeaza numai ca backup si in special pentru a avea un auxiliar la pescuit ca sa merg intr-o deriva controlata sau sa ma tina in curent la punct fix. in nici un caz nu este un motor pentru a naviga si in special pe mare. majoritatea acestor motoare se monteaza la prova pt. ca randamentul este mai mare la tragere decat la impingere in special la barcile grele. un astfel de motor folosit la capacitate maxima epuizeaza bateria in maxim o ora. pe o barca cu motor termic (inboard) de exemplu exista macar optiunea reincarcarii paralele a acumulatorului secundar.
 
Multumesc tuturor! Nu am C-ul inca...
...Dar inseamna ca pe lacul Siutghiol pot lasa barcuta la apa, ca doar lacul Siutghiol se considera apa interioara, nu?
 
daca este vorba de trolling motors s-a mai vorbit cred pe forum, aceste motoare se utilizeaza numai ca backup si in special pentru a avea un auxiliar la pescuit ca sa merg intr-o deriva controlata sau sa ma tina in curent la punct fix. in nici un caz nu este un motor pentru a naviga si in special pe mare. majoritatea acestor motoare se monteaza la prova pt. ca randamentul este mai mare la tragere decat la impingere in special la barcile grele. un astfel de motor folosit la capacitate maxima epuizeaza bateria in maxim o ora. pe o barca cu motor termic (inboard) de exemplu exista macar optiunea reincarcarii paralele a acumulatorului secundar.

La minn Kota de exemplu daca nu ai motor cu "power maximizer" motorul lucreaza MEREU la capacitatea maxima, indiferent ca esti in 1, 2 ,3.... samd

In rest am vazut oameni care foloseau cu succes motoare electrice, fie Minn Kota cu power maximizer, fie Torqueedo ca motor unic in aplicatii diverse: pescuit (tine cont ca multe competitii de pescuit nu mermit motoare termice) Motoare auxiliare pt veliere, etc

Daca tot vorbim de veliere oceanice, incepe sa prinda tot mai mult motorul electric cu generator auxiliar(backup) si sisteme de reincarcare diverse: solar, vant, elice(care se roteste cand vasul inainteaza cu vele) si generatoare remorcate.
 
Ultima editare:
Multumesc tuturor! Nu am C-ul inca...
...Dar inseamna ca pe lacul Siutghiol pot lasa barcuta la apa, ca doar lacul Siutghiol se considera apa interioara, nu?

Da, insa is curios daca te opreste cineva si le spui ca ai motor electric de nșpe lbs, cum or sa echivaleze cu CP?:)
 
nu poate fi mai penal dacat smecherii care vopsesc capacele de la motor ca sa nu se vada puterea .... e plina Delta de localnici 12-14 ani care conduc barci instabile cu motoare peste 30 hp
 
IN ATENTIA DNL.mihaif99 Gresit motoarele minn kota fara ,,pawer maximizer,,, nu consuma la fel in toate treptele de viteza,puneti in serie un ampermetru si o baterie si atunci vedeti diferentele de consum in functie de treapta de viteza,,,,,,,, a motoarelor minn kota fara ,,pawer maximizer,,,ADEVARAT motoarele electrice care au acest sistem,,pawer maximizer,,au un consum mai mic la aceiasi putere,,,,
pentru mai multe informatii Marian Dorobantu tel.0762665059 mail.marian.dorobantu@yahoo.com
 
Am un motor de 62 lbs pe o canoe de 4 m si consuma asa:
viteza1....10 AH
....
....
viteza 4 -25Ah
viteza 5-42Ah

deci daca ai un acumulator de descarcare adanca de 100 ah in viteza 5 merge aproape 2,5 ore, in viteza a 4-a cam 5 ore.
 
am mers 250km in 5 zile, canoe, doar o vasla :d e adevarat ca nu puteam sa mai tin tigara, nu imi mai functiona un deget, dar frumos.
 
Cautati puterea reala a motorului. Lbs e marketing. Motoarele electrice pentru ambarcatiuni cu puteri (reale, nu marketing) de peste 1 KW au preturi prohibitive. Problema este a acumulatorilor si a specificului deplasarii pe apa. La 10-15 Kn trebuie o putere serioasa. Eu am un motor de 1200 W (aprox.1,6 cp) care merge la 24 V, consumand in capacitate maxima 50 Ah. Am reusit sa merg aproape 3 ore cu niste baterii Li-Fe-Ph, capacitate 300 AH ((pe 12V, de fapt peste 13 V) configurate la 24 V aveam 150 Ah. Barca 4,2 m, viteza aprox. 4 Kn in apa statatoare. Bateriile au costat cam 1500 Euro si au asigurat o autonomie reala de 10 Nm, cu 2 Nm rezerva intangibila.
 

Back
Sus