Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Topic: Excursie Croatia

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    22

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Salut,
    O barca foarte usoara ,pe care o gasesti si in Romania :: HIBISCUS SPORT, Barci Pneumatice Superlight Twin Air :: ,iar in modelul de 290(16 kg) cred ca incape si bicicleta.
    Modelul asta dar dimensiunea de 180 vroiam sa o iau initial pentru excurstie.

Quote Originally Posted by radu View Post
    Modelul asta dar dimensiunea de 180 vroiam sa o iau initial pentru excurstie.
    Partea nasoala este ca in Romania nu cumperi ce vrei, cumperi ce gasesti, iar daca doresti un produs mai putin cunoscut, se aduce doar pe comanda, dureaza mult si cel mai urat lucru este sa nu vezi ceea ce cumperi.Comertz de "cacao".Twin Air-ul de 180 este mic intr-adevar, cred ca te-a atras greutatea redusa.290-ul ti se pare greu la 16 kg? In mod normal barca ti-o alegi in functie de nevoi, eu cred ca pentru plimbari de colo-colo 290-ul nu este rau ,comparativ cu ce gasesti pe piatza ,la vedere. Totusi, o barca de 16 kg, care sa transporte 500 kg, sa suporte un motor de 10 cp, cu niste dimensiuni interioare suficiente sa poti dormi in ea si sa nu fie chiar de unica folosinta ar putea fi luata in calcul.
    La aceasi greutate 17 kg este si caiacul gumotex SOLAR 410 C http://www.nafukovacilode.cz/nafukov...jak-solar-410c , cu accesorii (padela+ skeg(aripioara de sub caiac pt.directie)+pompa) este in jur de 2600 lei, il comercializeaza o firma din Cluj, se aduce doar pe comanda, www.mormota.ro
    Last edited by ovidiu66; 28 Jun 2011 at 12:37 PM.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    22

Pana la urma am comandat modelul Unrigged Explorer. Am vazut oameni care au facut expeditii cu bicicleta si cu modele mai mici.

E adevarat ca nu au mare lucru pe langa bicicleta in barca dar o voi incerca pe un lac inainte de plecare sa vad cum ma descurc cu tot ce mi-am propus sa iau.
    Singura mea experienta cu barci e pe lacurile din Bucuresti si putin prin delta.

Stiti o padela demontabila la un pret derizoriu? chiar si second hand.

In afara de portiunea dintre Serbia si Romania mai am nevoie de permis in alta parte pentru navigat pe Dunare?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

...
    Stiti o padela demontabila la un pret derizoriu? chiar si second hand.
    ...
    Am cumparat eu din Selgros Baneasa acum doua saptamani vasle de aluminiu cu aproape 70 lei. Sunt destul de robuste, au cam 120 cm per bucata, pot fi folosite ca vasle si au si o mufa rapida de plastic pentru imbinare pentru a fi folosite ca padela. Sunt nescufundabile si cel mai important lucru, sunt fabricate la "mama lor", in China!
    Paleta este dintrun plastic rezistent, cu multe nervuri pentru ranforsare.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    22

M-am intors din excursie, dar experienta cu barca nu a fost chiar asa cum mi-as fi dorit. Totusi am incercat-o putin pe lac cu bicicleta in ea si am folosit-o pentru agrement pe mare. M-am speriat cand am vazut cat inseamna 3 km pe mare si am decis sa nu o fac. In plus am vazut ca obosesc destul de repede pentru ca nu am antrenament iar 3 km nu mi-ar fi luat doar o ora. Daca se organizeaza iesiti in tara unde as putea sa folosesc barca ca sa mai invat cum sta treaba ar aprecia daca mi-ati trimite un mesaj.

Un link catre clipul excursiei

6.  

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Radu, esti inspirational!

Cat despre treaba cu barca (caiacul) nu-ti fa griji, macar ai incercat, data viitoare va fi mai bine! Cand nu te dai cu bicicleta poti incerca plimbarile cu caiacul!

Filmul e demential, mai ales secventele "auto-filmate"
    călătorului îi stă bine cu drumul

M-am intors din excursie, dar experienta cu barca nu a fost chiar asa cum mi-as fi dorit. Totusi am incercat-o putin pe lac cu bicicleta in ea si am folosit-o pentru agrement pe mare. M-am speriat cand am vazut cat inseamna 3 km pe mare si am decis sa nu o fac. In plus am vazut ca obosesc destul de repede pentru ca nu am antrenament iar 3 km nu mi-ar fi luat doar o ora. Daca se organizeaza iesiti in tara unde as putea sa folosesc barca ca sa mai invat cum sta treaba ar aprecia daca mi-ati trimite un mesaj.

Un link catre clipul excursiei
    Faina aventura. Filmul e incitant dar nu releva multe aspecte. Poate iti vei gasi timp sa ne povestesti pe indelete si sa ne arati si imagini, desigur. Felicitari!
    Life in colour!

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    22

am incheiat o tura cu bicicleta/barca prin Dobrogea - asta e teaserul sper sa lucrez la varianta detaliata in curand.

Voi posta si povestirea experientei cu bicicleta in balkani - trebuie sa o gasesc.

Nu se vede ambarcatia. Barca pneumatica?
    Life in colour!

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    853

bravo,la mai multe si mai dese......iesiri !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. EXCURSIE CU YACHTUL IN MUNTENEGRU SI CROATIA
    de barciinbagaje.ro în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 12 Mar 2011, 10:38 PM
  2. excursie....
    de autovlad în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 5 Mar 2011, 12:28 PM
  3. NOUTATI IN CROATIA
    de RobertAmbrozie în topicul Marea Adriatică
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 3 Mar 2011, 11:38 AM
  4. URGENT, excursie velier muntenegru
    de genu în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 25 Jul 2010, 06:25 PM
  5. barca Croatia
    de shakuras în topicul Bărci agrement cu motor