A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Inainte de a pune caiacul, trebuie sa vezi daca barele tin. Eu imi urcam dinghy'ul (vreo 40 kg) pe doua role puse pe bara din spate. Masina cu hatchback, nu stiu daca berlina se preteaza.
 
Acum, pentru cei ce nu stiu de gluma, o sa simplific inventia lui Johann, vin cu varianta scurta:leaga naibii padela perpendicular pe barele transversale, pe o laterala a masinii(pe care vrei tu), aseaza caiacul cu prova perpendicular pe padela, ridica pupa si rasuceste-te 90 grade.Gata, ai pus caiacul pe barele transversale.Johann, te rog fa schita pe calculator.
 
Multumesc jean.ro

Ovidiu66 - e bine sa fii glumet, dar e de preferat sa nu jignesti pe altii. Preocuparea mea e bine intemeiata... daca aveam 1.90 si 100 kg, asa mai neamu' lu' manivela, cu siguranta nu-mi trebuia nimic ca sa pun singur caiacul pe masina. Daca te uiti un pic pe youtube - pe linkurile puse de cativa coforumisti aici - constati imediat ca aceasta preocupare --- cum sa sui caiacul pe masina - este una foarte raspandita si fiecare cauta o solutie cat mai simpla, comoda sau ieftina. Nu doresc sa intru in polemica cu tine, insa nu e frumos sa faci mistocarii, chiar daca asta e mult mai usor de facut decat sa gandesti o solutie. In plus, nu sunt neamt! Hast du verstanden?
 
Ultima editare:
@Johann,
Scuze, nu am intentia sa jignesc pe nimeni, dar din discutii si schite totul pare hilar.Nu inteleg de ce vrei sa reinventezi roata, in loc sa o folosesti pur si simplu.Intamplator lucrez intr-un domeniu in care am de-a face cu fel si fel de oameni, si fara sa jignesc, oamenii simpli pricep foarte bine diversele informari si explicatii transmise(care binenteles sunt studiate si testate de institutii din domeniu),dar se trezeste cate un "inginer" care vine cu variante personale si din pacate pana in momentul acesta ,nici unul nu a adus nimic constructiv, din contra, debiteaza doar idiotenii si tin cu dintii de ideea lor tampita, chiar daca le explici argumentat ca nu au dreptate.Toate acestea duc la concluzia ca uneori ,"prea multa scoala prosteste",sau pur si simplu au fost dusi de val si "repetentii".Din partea mea poti sa scrii tot ce vrei pe forum, dar tine cont si de faptul ca sunt participanti la discutii care au intr-adevar ceva de spus, care vin cu explicatii clare, corecte si poate nu se simt chiar bine ,cand isi dau seama ca de fapt participa la un "umor fin" ,mascat de schite si cifre.Mie imi plac la nebunie glumele ,chiar si cele proaste,ador "caterinca", ti-as spune multe,te las sa-ti lucreze imaginatia ,pentru ca altfel intervine "cenzura" si ne inchide.
 
@ Ovidiu66

Aprecierile tale consider ca pot fi exprimate si intr-un mod mai civilizat. Caterinca, spiritul carcotas, lipsa elementara a bunului simt, a respectului - adica o minima educatie sunt cele care au fost incurajate in Romania dupa 1990 - si rezultatele le vedem din plin - nu s-a mai facut nimic constructiv in tara asta, oamenii sunt tot mai dezbinati - ne dam singuri "la temelie". Pacat ca nu constientizezi aceste aspecte, care ne sufoca ca natie... Cu atata spirit critic, carcoteala, caterinca, cum de nu progresam deloc??? Din pacate nu observi ca de atata caterinca, ajungem de caterinca ca popor. Dar nu-i de ras - e de plans.
Nu tin sa fac polemica cu tine - si ma opresc aici, insa te rog sa pastrezi decenta cand raspunzi la postarile mele si pe threadurile deschise de mine.
 
Ultima editare:
Nu vă suparăți băieți, că nu are rost. E mai util umorul.... :) Cât de macara eu zic că se poate, dar dacă nu reușești din cauza spatelui să ridici/cobori caiacul pe mașină, cred că-i mai înțelept să rămâi pe uscat, cu udare interioară :noroc:
 
O varianta simpla fara piese in miscare: un plan inclinat format din 2 grinzi fixate la partea superioara de barele masinii; pe fiecare grinda un carucior pe care se leaga caiacul; daca impingi caiacul se deplaseaza pe rolele carucioarelor; in repaos greutatea caiacului blocheaza coborarea caruciorului.
Daca unghiul planului inclinat este mic forta efectiva de care ai nevoie sa il impingi "la deal" este mult mai mica decat greutatea caiacului. Frana "gravitationala" iti permite sa il impingi pe etape ca sa iti protejezi spatele. Cand ai ajuns sus trebuie doar dezlegat si rostogolit pe bare.
Nu ar fi nevoie de grinzi masive, o sipca din lemn de 3000/50/50 mm tine fara problememult mai mult de 20 kg iar pt carucioare e nevoie doar de 2 role si vreo 2 metri de teava de 15-20 mm.
 

Atașamente

  • 1.JPG
    1.JPG
    126.9 KB · Vizualizări: 59
Salut! Sa incerci si varianta de a cumpara un caiac mai usor!Ar fi o solutie mai comoda!:banana::skip:
 
Ai dreptate, un caiac de 2 locuri ar fi fost vreo 22 kg, nu 39 kg ca cel pe care l-am luat... Dar acuma trebuie sa ma descurc cu cel pe care il am :)
 
39 kg? Credeam ca cele din plastic sunt mai usoare. Al meu de intra trei persoane, are 32 (poate acum dupa inca un strat de epoxy+vopsea are 33) neechipat.
 
Cei de la Prijon au o solutie mult mai simpla, se cheama load assist. este o simpla bara telescopica ce iese dintr-una din barele de pe masina, o scoti in lateral, pui prova caiacului pe ea, ridici si pupa si impingi. Ai urcat orice fel de caiac pe masina din 3 miscari.
Daca vrei un caiac exceptional de 2 pers vezi aici:

Caiac Prijon Cruiser 2
 
Multumesc, insa eu am deja caiacul Kalao si e de 3 persoane. Vad ca modelul la care faci referire are 34 kg... doar cu 5,5 kg mai usor decat al meu (adica tot nu l-as putea cara de unul singur)

In plus este mai scump (aproape dublu la pret). Nu stiu care e pretul in Romania pentru Prijon, dar pe site-ul german era 1200 euro (al meu a fost vreo 650)

Treaba cu tarat sau sprijinit caiacul pe jos, eu incerc sa o evit. Cu scripetele ar fi mai simplu, ca sa ridic caiacul direct de pe carucior si sa il las jos tot pe carucior.

Una peste alta important e sa il scot la apa cat mai curand.
 
Pe site este afisat si pretul, daca aalegi moneda euro ai sa vezi ca si la noi este tot 1200 euro :).
Diferenta de pret este data de diferenta (uriasa) de calitate.

Nu e bine sa-l tarasti pe asfalt dar daca-l sprini chiar nu are nimic.
 
Johann, ar trebui sa gandesti un sistem de ridicare pe masina care poate fi si transportabil...ca de la apa tot pe masina pui caiacul.
 
pt. Surub

De acord ca poate fi o diferenta de calitate intre Prijon (sit in) si Bic Kalao (sit on top )... numai ca la 1200 euro, iti iei aproape 2 KALAO.

pt. TANI - de la masina la apa si inapoi, transportul se face cu un carucior cu 2 roti... Apropos, confectioneaza cineva de pe forum carucioare? La magazinele de specialitate sunt cam 3 milioane si ceva cele cu roti pneumatice... si rotile luate separat ar fi undeva pe la 1 - 2 milioane... Sau poate vinde careva un carucior
 

Back
Sus