Eurosail - Cursuri RYA
Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 21 to 30 of 69

Topic: A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Inainte de a pune caiacul, trebuie sa vezi daca barele tin. Eu imi urcam dinghy'ul (vreo 40 kg) pe doua role puse pe bara din spate. Masina cu hatchback, nu stiu daca berlina se preteaza.
    Dream like you'll live forever, live like you'll die tomorrow, die in debt.

Gone sailing.

Acum, pentru cei ce nu stiu de gluma, o sa simplific inventia lui Johann, vin cu varianta scurta:leaga naibii padela perpendicular pe barele transversale, pe o laterala a masinii(pe care vrei tu), aseaza caiacul cu prova perpendicular pe padela, ridica pupa si rasuceste-te 90 grade.Gata, ai pus caiacul pe barele transversale.Johann, te rog fa schita pe calculator.

--- The secret of getting ahead is getting started ---

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Multumesc jean.ro

Ovidiu66 - e bine sa fii glumet, dar e de preferat sa nu jignesti pe altii. Preocuparea mea e bine intemeiata... daca aveam 1.90 si 100 kg, asa mai neamu' lu' manivela, cu siguranta nu-mi trebuia nimic ca sa pun singur caiacul pe masina. Daca te uiti un pic pe youtube - pe linkurile puse de cativa coforumisti aici - constati imediat ca aceasta preocupare --- cum sa sui caiacul pe masina - este una foarte raspandita si fiecare cauta o solutie cat mai simpla, comoda sau ieftina. Nu doresc sa intru in polemica cu tine, insa nu e frumos sa faci mistocarii, chiar daca asta e mult mai usor de facut decat sa gandesti o solutie. In plus, nu sunt neamt! Hast du verstanden?
    Last edited by johann73; 1 Jul 2011 at 11:54 AM.

@Johann,
    Scuze, nu am intentia sa jignesc pe nimeni, dar din discutii si schite totul pare hilar.Nu inteleg de ce vrei sa reinventezi roata, in loc sa o folosesti pur si simplu.Intamplator lucrez intr-un domeniu in care am de-a face cu fel si fel de oameni, si fara sa jignesc, oamenii simpli pricep foarte bine diversele informari si explicatii transmise(care binenteles sunt studiate si testate de institutii din domeniu),dar se trezeste cate un "inginer" care vine cu variante personale si din pacate pana in momentul acesta ,nici unul nu a adus nimic constructiv, din contra, debiteaza doar idiotenii si tin cu dintii de ideea lor tampita, chiar daca le explici argumentat ca nu au dreptate.Toate acestea duc la concluzia ca uneori ,"prea multa scoala prosteste",sau pur si simplu au fost dusi de val si "repetentii".Din partea mea poti sa scrii tot ce vrei pe forum, dar tine cont si de faptul ca sunt participanti la discutii care au intr-adevar ceva de spus, care vin cu explicatii clare, corecte si poate nu se simt chiar bine ,cand isi dau seama ca de fapt participa la un "umor fin" ,mascat de schite si cifre.Mie imi plac la nebunie glumele ,chiar si cele proaste,ador "caterinca", ti-as spune multe,te las sa-ti lucreze imaginatia ,pentru ca altfel intervine "cenzura" si ne inchide.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

@ Ovidiu66

Aprecierile tale consider ca pot fi exprimate si intr-un mod mai civilizat. Caterinca, spiritul carcotas, lipsa elementara a bunului simt, a respectului - adica o minima educatie sunt cele care au fost incurajate in Romania dupa 1990 - si rezultatele le vedem din plin - nu s-a mai facut nimic constructiv in tara asta, oamenii sunt tot mai dezbinati - ne dam singuri "la temelie". Pacat ca nu constientizezi aceste aspecte, care ne sufoca ca natie... Cu atata spirit critic, carcoteala, caterinca, cum de nu progresam deloc??? Din pacate nu observi ca de atata caterinca, ajungem de caterinca ca popor. Dar nu-i de ras - e de plans.
    Nu tin sa fac polemica cu tine - si ma opresc aici, insa te rog sa pastrezi decenta cand raspunzi la postarile mele si pe threadurile deschise de mine.
    Last edited by johann73; 1 Jul 2011 at 06:16 PM.

@Johann,
    Sa fi sanatos, cu preocuparile tale si cu "macaraua" ta cu tot.

Nu vă suparăți băieți, că nu are rost. E mai util umorul.... Cât de macara eu zic că se poate, dar dacă nu reușești din cauza spatelui să ridici/cobori caiacul pe mașină, cred că-i mai înțelept să rămâi pe uscat, cu udare interioară

O varianta simpla fara piese in miscare: un plan inclinat format din 2 grinzi fixate la partea superioara de barele masinii; pe fiecare grinda un carucior pe care se leaga caiacul; daca impingi caiacul se deplaseaza pe rolele carucioarelor; in repaos greutatea caiacului blocheaza coborarea caruciorului.
    Daca unghiul planului inclinat este mic forta efectiva de care ai nevoie sa il impingi "la deal" este mult mai mica decat greutatea caiacului. Frana "gravitationala" iti permite sa il impingi pe etape ca sa iti protejezi spatele. Cand ai ajuns sus trebuie doar dezlegat si rostogolit pe bare.
    Nu ar fi nevoie de grinzi masive, o sipca din lemn de 3000/50/50 mm tine fara problememult mai mult de 20 kg iar pt carucioare e nevoie doar de 2 role si vreo 2 metri de teava de 15-20 mm.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 1.JPG‎  

Senior Member kzoli's Avatar
    Locația
    Tg Mures
    Posturi
    143
    Last edited by kzoli; 4 Jul 2011 at 09:09 AM.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Lacul TEI - loc pentru lansat caiacul la apa si pentru parcat masina
    de stavride în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 4 Sep 2014, 01:29 PM
  2. O barca pentru Delta de"familie" ...sugestii !?
    de robby_lux în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 47
    Ultimul post: 1 Mar 2013, 08:17 AM
  3. stie cineva ceva de motoarele katz?
    de love delta în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 22 May 2011, 08:03 PM
  4. 17 Iulie 2010 - Regata "Cupa CSS 4 Bucuresti" pe lacul Herastrau
    de bogdanbuciu în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 28 Jul 2010, 10:43 AM

Tags for this Thread