A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Gvincentiu, foarte ok caruciorul tau. De unde ai luat rotile pneumatice? si la ce pret?

Multumesc anticipat pentru raspuns! :)
 
Roti se gasesc la Practiker la 70 lei bucata, dar nu merita, pentru ca se gasesc la Decathlon carucioare pentru transport caiac la 200 lei.
Kalao, intr-o discutie purtata cu dealer-ul, am aflat ca se manevreaza pe apa destul de greu de catre o singura persoana, este nevoie de cel putin 2 vaslasi(chiar si cu un copil ,capabil sa padeleze) si atunci se deplaseaza bine.
Kalao trebuie folosit conform scopului pentru care a fost proiectat(cel putin de catre 2 persoane) si atunci vor disparea toate problemele legate de transport si investitiile inutile.
Daca doresti, preiau eu povara, iti ofer la schimb un Bilbao si o diferenta de bani.
 
Multumesc frumos pentru linkuri. In vara asta trebuie sa scot caiacul pe apa, ca nu se mai poate :)

Am vazut si niste carucioare... Ramane sa ajung la Dragonul Rosu sa vad ce gasesc si pe acolo. (roti de carucior, etc)
 
Multumesc frumos pentru linkuri. In vara asta trebuie sa scot caiacul pe apa, ca nu se mai poate :)

Am vazut si niste carucioare... Ramane sa ajung la Dragonul Rosu sa vad ce gasesc si pe acolo. (roti de carucior, etc)

Salut,
ai scos pana la urma caiacul pe apa? cum se comporta pe apa,si pana la urma cum ai "incarcat-descarcat" pe si de pe masina?
 
Din pacate n-am mai apucat... m-a lovit o hernie de disc, asa ca anul asta e fara caiac (desi era in plan inca de anul trecut un concediu cu caiacul la Jurilovca pentru iunie 2012... Asta e... sa vedem la anul... )
 
De luat in consideratie

Am vazut si niste carucioare... Ramane sa ajung la Dragonul Rosu sa vad ce gasesc si pe acolo. (roti de carucior, etc)

Apropos de carut cu camere in roti. In caz ca ai de gand sa mergi pe uscat cu caiacul montat pe troliu, distante mai lungute, recomand si o roata de rezerva. Cauciucul e foarte prost si dupa doua sezoane de folosire pe asfalt ( 2 X 2,5 km la fiecare plimbare pe apa), prezinta uzura avansata. Noroc ca au fost ieftine, doar 15 lei bucata. De curand am facut prima pana de cauciuc, si daca n-as fi avut prieteni care sa ma "salveze", nu stiu ce m-as fi facut.
 
Sanatate tuturor !
Eu as confectiona caruciorul din schita atasata. Acesta este demontabil si se poate folosi si pentru transportul caiacului.
 

Atașamente

  • Schita.pdf
    34.4 KB · Vizualizări: 52
Ce greutate are un caiac gol? Intre 20-30 kg. E chiar asa o mare problema sa il urce doua persoane deasupra unei masini? Nu cred. Nici macar o persoana singura nu are prea mari probleme sa puna un caiac de 20-25 kg pe masina. Exista filmulete pe youtube despre tehnicile de manipulare a caiacului, de catre o singura persoana.
Un carucior cum este cel din schita de mai sus devine insa o mare problema. Nu doar de greutate, ci mai ales de volum. Unde pui caruciorul ala? Cum il transporti pe masina? In final, stai si cantaresti situatia si te intrebi: merita efortul (financiar si logistic) de a construi asa ceva?
 
ca sa sui un caiac pe o masina la inaltimea de 1,2 m trebuie un dispozitiv de 3,00 x 2,00 m, hmmmm.......

pentru masinile inalte, peste 2,0 m (van, 4x4, etc) te cam opintesti sa sui singur un caiac si ar trebui intr-adevar un dispozitiv. Am vazut unul (german) pt biciclete, costa ceva si ramane sus, pe masina.
pana la urma cel mai bine tot cu un prieten te descurci, ca doar nu iesi de unul singur, n-are farmec (si nici nu e bine)....
 
Cred ca a vandut caiacul demult. Oricum omul nu prea parea entuziast. Isi cumparase caiacul extrem de mare pentru o persoana, voia sa il foloseasca singur, nu a fost macar curios sa il scoata pe apa.

Sa discutam despre sisteme destepte de incarcare, DA (Mersi Bogdan). Dar sa incercam sa rezolvam preoblema posterului initial, cred ca ne irosim energia.
 
Ultima editare:
Salut, n-am vandut caiacul. Nu-i vorba de lipsa de entuziasm... il tin depozitat intr-un loc greu accesibil si nu il pot scoate toata ziua-bunaziua

Planificasem sa merg in iunie la Jurilovca - insa exact atunci m-a lovit hernia de disc - asa ca ramane pentru la anul lansarea la apa.

Tocmai m-am intors de la mare unde am trecut si prin Jurilovca si Gura Portitei "in recunoastere". Am stat o noapte la complexul Lunca, care este ideal pentru 2-3 zile de iesit cu caiacul pe lac in plimbare
 
Ma bucur sa vad ca mai esti pe aici (sincer) Asadar, ai scos caiacul macar odata? Cum ti-a placut? Povesteste-ne. Lumea supa cum vezi este foarte saritoare, si sugereaza fel si fel de solutii. Culmea, ca ca cea cu caruciorul, chiar imi place mai mult decat oricare alta. Merge si pentru oameni in scaun cu rotile. Permite sa il cari de la apa, pina la masina(nu doar incarcarea), iar carutul de poate face demontabil.
 
Nu am fost cu caiacul fiindca nu sunt tocmai bine cu spatele. Dar am dat o fuga la Jurilovca si Gura Portitei sa vad zona pentru anul urmator. Caiacul sta cuminte suspendat... O sa-i vina si lui vremea :)
 

Back
Sus