A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Eu printre altele am un bic tobago pe care o manevrez singur ... nu stiu exact cate kg are dar in mod sigur peste 30 ... am modificat portbagajul unui dacie 1310( berlina), adica am fixat 2 sipci paralele pe margine pana sa ajunga in dreptul barei din spate, acolo am fixat inca una care sa leaga pe ambele, am pus pe el un tub pvc in loc de role si e gata... pentru protectia caiacului elementelor din lenm si teva am folosot, am acoperit cu cate o burete folosita ca termoizolatie la tevi ... am fixat cu arici, cumparat la metru... si oricand pot sa desfac in cateva clipe... ridic fata caiacului si o asez pe tubul pvc, apoi ma duc in spate si imping/ridic pana la 3/4 apoi aproape, urca singur ... e foarte usor de facut in cateva clipe se poate urca sau cobori caiacul de pe portbagaj ... cat timp aveam masina break totul era mult mai simplu, nu trebuia improvizatia cu sipci ...

Iata si o poza :
 
Ultima editare:
La cat de usor pare ca-l ridica tipa , un roman ce lucreaza pe santier sau in padure la taiat de lemne il ridica si-l pune singur pe masina ca pe geamantanul cu haine :D .
 
Cred ca nu e nevoie de multe accesorii extensibile, culisante, role si alte complicatii ca sa urci un caiac pe masina. In principiu merge de unul singur.
Dar daca esti obosit dupa o zi de padelat (da-ne Doamne multe zile de-astea ! :) ) sau masina e prea inalta, cred ca e suficienta o tija laterala, cum are nenea de mai jos :



[YOUTUBE]qHttmdifr_8[/YOUTUBE]
 
Smecheriile alea costa mai mult decat barca. Eu mi-am facut ceva mai de la țară, aproape pe mai nimica, vezi postul 105. Ține peste 50 kg și îl manevrez singur.
 

Atașamente

  • Home made Car loader.JPG
    Home made Car loader.JPG
    279.9 KB · Vizualizări: 59
Pana la urma ai scos pe apa, si cum ? ... O idee pentru bricolaj : Semi-Automated Boat Loader (SABL) - YouTube

bravo lor, incearca oamenii tot felul de smecherii numai sa nu-si rupa spatele si sa mai strice si masina sau barca....
ce nu vad in clip e daca a urcat sau nu barca pana la urma, dupa figura pare destul de satisfacut....:)

Pe de alta parte am vazut aici un dispozitiv pt caiac de la thule. Parea serios, avea si indicativ de produs. Le-am cerut oferta de pret si mi-au spus ca producatorul nu a produs niciodata asa ceva....:) :) :) ...ca sa vezi.....le-am dat si filmuletul, nu recunosc nimic....
 

Back
Sus