Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 69

Topic: A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Default A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Sunt posesorul unui caiac Bic Kalao care are vreo 39,5 kg... si un dispozitiv de urcat pe masina ar fi foarte util.

Ma gandesc la 2 picioare care de pot sprijini pe pamant si fixa de portbagajul masinii, care sa permita ridicarea caiacului cu o cordeluta pe scripeti. Eventual picioarele si scripetii pot fi utilizati impreuna cu caruciorul pentru lansarea la apa...

Mai bine cumpara un portbagaj ca asta ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (sau inchiriaza un elicopter, nu te mai chinui cu scripeti)

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Ce masina ai?
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Scripetii deja ii am (sunt mici cu rola din poliamida) + poza

Masina este un Logan
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 222.jpg‎  

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Gandeste-te.
    Daca ar exista doar bara verde(in poza) care uneste barele portbagajului, ridicarea caiacului pe capota nu prezinta probleme.

1 il asezi cu fata in jos (cu chila in sus) la distanta rezonabila de masina.
    2 II ridici varful (prova) si il sprijini de bara verde. Acum va fi cu prova pe masina si pupa pe jos.
    3 te duci la coada caiacului (pupa), si il ridici, apoi manevrandu-l prin alunecare il asezi cum tebuie pe portbagaj

Problema reala e adusul pina la masina, nu ridicatul pe aceasta.

6.  

Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Banuiesc ca ai un cart, pentru ca altfel nu vad cum vei cara monstrul pina la apa.

Uite cum ridica fata asta un monstru
    YouTube - ‪How to load kayak on car by yourself‬‏

Cauta si tu pe goagal:
    - lifting kayak car
    - loading kayak car

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Pentru transport voi utiliza un carucior. Deja mi-am luat rotile, desi nu stiu daca sunt ceea ce trebuie (roti de plastic - in genul celor de la carucioarele de piata, dar cu diametru ceva mai mare - am sa pun poze curand.)

Acuma ma gandeam la o varianta mult simplificata, fara picioarele verticale - doar cu bratul de sus
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 223.jpg‎  

Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Persistenta e mama tuturor inventiilor ;-)

Vei avea satisfactia sa fii primul care construieste asa ceva.

Sa nu uiti sa faci un film sa vedem si noi minunea !

Ai folosit caiacul ala vreodata?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Nu, din pacate... Marea problema ca unde il tin acuma nu e un loc bun pentru manipulare... merge doar ca loc de depozitare, dar ca sa il scot si bag asa toata ziua e impropriu. Chestia e si ca al meu caiac are 39,5 kg.... nu e din ala sa aiba 5 kg...

Acuma vad - esti in Canada??

M-am uitat pe google... Cea mai misto chestie am vazut o macara pentru ridicat o barca care se fixa pe carligul de tractare - numai ca eu n-am carlig. Ar fi mai multe variante... Cea din ultima poza se poate face, manevrand de pe partea cealalta cu scripeti si tinand coada bratului cu greutatea proprie (trebuie vazut/calculati bratul parghiei de pe cealalta parte de care se poate lega o sfoara cu ochi, peste care se sta cu piciorul...)
    Last edited by johann73; 30 Jun 2011 at 06:24 PM. Reason: editare text

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Caută, caută. Este pe aici pe undeva, pe forum, ceva mult mai ingenios şi mult mai simplu ce este folosit de o singură persoană. Ca descriere (sper să înţelegi): două stingii care stau fixate cu un capăt pe portbagajul maşinii (cu o balama, ai să vezi de ce) iar celălalt capăt este la circa un 1,5 m de maşină pe pământ. Cele două capete de pe pământ sunt unite cu altă stinghie. Pui caiacul pe cele două stinghii care "urcă pe portgagaj", le ridici (pe amândouă odată, desigur, că sunt unite cu a treia stinghie) după care pui o stinghie (egală cu înălţimea maşinii) sub cea care le uneşte pe cele două care "urcă pe portgagaj". Acum caiacul este la acelaşi nivel cu portbagajul. Acum nu-ţi rămâne decât să impingi caiacul pe portbagaj. Instalaţia este descrisă simplist de mine ea este mult mai complexă şi trebuie făcut în aşa manieră să ofere siguranţă.

Am făcut două desen în paint din care sper să înţelegi ceva.

Fotografiile care sunt pe aici sunt cu un tip care ridică pe maşină, cu această instalaţie, o barcă, nu un caiac.

Numai bine
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate POrtbagaj.jpg‎   Portbagaj 2.jpg‎  
    Last edited by lipan; 30 Jun 2011 at 08:12 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Lacul TEI - loc pentru lansat caiacul la apa si pentru parcat masina
    de stavride în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 4 Sep 2014, 01:29 PM
  2. O barca pentru Delta de"familie" ...sugestii !?
    de robby_lux în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 47
    Ultimul post: 1 Mar 2013, 08:17 AM
  3. stie cineva ceva de motoarele katz?
    de love delta în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 22 May 2011, 08:03 PM
  4. 17 Iulie 2010 - Regata "Cupa CSS 4 Bucuresti" pe lacul Herastrau
    de bogdanbuciu în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 28 Jul 2010, 10:43 AM

Tags for this Thread