Reparatie / Vulcanizare / Lipire balon din folie (groasa) de polietilena

stavride

Mediterraneus Ponticus
Reparatie / Vulcanizare / Lipire balon din folie (groasa) de plastic

La caiacul meu (Wayland) am doua baloane de-a lungul lui facute dintr-o folie groasa de plastic (ca cea din care sunt facuti sacii sau folia de sere). Unul din ele a facut (langa lipitura) 2 pori pe care ma chinui de ceva timp sa ii astup cu diverse solutii si solutii :) si nu reusesc. Solutiile respective (poxipol :D, superglue diversi, Bison etc) NU adera la materialul din care este facut balonul. Ar mai fi o solutie sa gasesc o masina de lipit la cald (ca aceea care lipeste sacii de plastic sau pungile) dar nu stiu incotro sa o apuc. Sau daca aveti idei de adezivi pentru tipul acesta de material (este un fel de plastic ca cel din care se fac sacii), va multumesc. :)
 
Ultima editare:
Multumesc. Baloanele respective sunt dintr-o folie groasa de plastic (precum sacii transparenti) care este termolipita (cu un aparat in genul celor din supermarketuri de iti sigileaza bagajele la intrare.
 
Consider ca e un lucru prea important ca sa il rezolvi la limita simplei informari, sau mai rau, empiric.
Eu as apela la kit-urile standard de reparatie pentru asemenea baloane.
Adica un kit de Klepper Air sau un kit de la BIC Yakkair . ( Stiu ca nu ai un dialog prea bun cu Wayland :) )
Despre primul iti furnizeaza informatii prietenul nostru Catalin, de la Barci in Bagaje. Despre celalalt poti cere detalii la Dragos de la Hibiscus.
In afara de kit-ul de la BIC, am vazut ca se aplica niste plasturi rotunzi, autoadezivi, facuti din acelasi PVC gros, transparent si care adera perfect la materialul baloanelor.
Astea sunt mai comod de aplicat si foarte simplu de purtat in trusa caiacului, fiindca nu poti sti cand mai apare vreo fisura :)
Bafta !
 
Am gasit 2 solutii de lipit ... care nu se gasesc pe piata :).
1. EURODEZ AP 31 - un adeziv poliuretanic bicomponent - Facut de unii EUROPLASTIC (in Bucuresti) dar nu vand decat cantitati mari
si
2. ADEROM

Daca dati de urma lor...multumiri.
 
Pentru ce vrei tu, este o solutie simpla si foarte eficienta: Glue-gun. E un soi de pistol de lipit care functioneaza cu baghete de plastic pe care le topeste si adera excelent la polietilena. Eu m-am chinuit sa astup patru gauri la caiac (respectiv gaurile de la suruburile care imi tineau vechile "foot-rest", pe care le-am schimbat cu niste sisteme reglabile insa care au necesitat alte puncte de prindere). Pe polietilena nu adera aproape nimic, asa ca am umplut gaurile respective cu plastic topit, care a aderat perfect la polietilena caiacului, nu reusesc sa le dezlipesc (bine, asta era si ideea, sa nu reusesc nicicum sa le mai dezlipesc de acolo). Trebuie sa ai grija insa cand aplici plasticul topit, sa nu atingi polietilena cu partile incinse ale ciocului aparatului, ca sa nu faci si alte gauri in plus.
 
Am rezolvat problema. Am cumparat din zona Foisorului de Foc de la un magazin cu furnituri pentru pantofi etc, un adeziv poliuretanic ARES pe numele lui care este perfect pentru ceea ce am eu nevoie.
 
te rog sa ne spui cum a lipit polietilena adezivul asta, Ares. Ma intereseaza ca vreau sa lipesc bidonasul de ulei de la drujba. Am incercat s-l lipesc cu tot ce am gasit pe piata, inclusiv cu plastic topit, si n-a tinut.
 
Am decupat un petic de plastic din colac (asadar am pus un petic din acelasi material ca si balonul), am dat cu adeziv colacul si peticul, le-am lasat 45 de minute sa se usuce, le-am incalzit cu feonul, le-am pus unul peste altul, tinut 10 sec presat si ... DONE.
 
Pana la urma ce material ai lipit, PVC sau poliuretan?

DA :) Asta a fost cel mai greu. Sa dau un nume materialului din care sunt facute ,,flotoarele,,. Daca stii cum arata folia aia de sera (un plastic transparent mai gros si totusi destul de elastic) ... ala e materialul.
 
Vad tarziu postul asta.
Cred ca ceea ce ai lipit este PU sau PVC . La sere folia folosita este polietilena care nu are adeziv, se lipeste prin topire. Cu siguranta sacii nu erau din PE
 

Back
Sus