Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Topic: Tura Tulcea - Sulina iulie 2011

Salut si felicitari pentru plimbare-multumim pentru impresii.
    M-a impresionat in mod deosebit partea in care spui " la plaja (am vazut pentru prima oara delfini langa mal, multi au inotat alaturi de delfini, a fost superb"
    Are you for real???-pana acum nu am mai auzit de asa ceva in Romania.
    Aveti cumva si cateva poze cu delfinii?

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

O sa raspund pe rand, ca nu am mai intrat aici de cateva zile :

Nu am vazut corturi de plaja, poate ca erau, dar mai departe de zona unde am fost eu. Plaja pare pustie spre sud, eu acolo mi-as pune cortul daca m-as duce.

Piticul are 7 ani si e deja la a 3-a expeditie mai serioasa.

Da, am vazut delfini for real, nu sunt asa bun pescar ca sa inventez povesti d'astea . Din pacate am fost ocupat sa imi tin piticul "in lesa" si sa il insotesc in apa sa nu faca prostii, aparatul foto ramanand pe plaja.
    Si pentru mine a fost o surpriza, am mai vazut delfini de pe mal in Grecia, insa la o distanta destul de mare si nu atat de dezinteresati de prezenta umana. In Marea Neagra am tot intalnit delfini (‪Sailing and Dolphins 2009‬‏ - YouTube) care sa se bucure de o barca si sa se joace in jurul ei in cel putin jumatate din iesiri (nu ca ar fi fost prea multe )

Pensiunile la care am stat au fost : Nada Apelor din Maliuc (http://www.cazare-delta.ro/) si Ovidiu din Crisan (http://www.pensiuneaovidiu.ro/). In Sulina am stat la "gazda". Nu stiu unde, am mers pur si simplu pe strada si am intrebat la poarta. Oricum, am mancat "la tanti" cea mai buna mancare de peste ...ever !
    Last edited by remyx; 19 Jul 2011 at 05:54 PM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Asta cu delfinii e o chestie extraordinar de frumoasa - cum le place lor sa vina pe langa ambarcatiunile oamenilor si pe langa oameni

Confirm că delfinilor le place să se joace pe lāngă ambarcaţii. Īn călătoria cu Promise Kept īn Marea Caraibelor au venit de cāteva ori sub etrava noastră.
    Life in colour!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Campingul este in partea de sud a plajei, intre terenurile de sport si canalul ce se varsa in mare.
    In perioada 3-10 iulie am fost si eu in Sulina si pe plaja intradevar nu erau corturi. Poate si din cauza ca toaleta de pe plaja era inchisa. In schimb am vazut cateva corturi prin vegetatia din spatele plajei, unde salciile pitice, sau ce neam de copacei or fi aia, asigurau putina umbra si adapost de vant.
    Faza cu delfinii este tare si nu cred ca o putem intalni in statiunile din sud unde poluarea de tot felul streseaza si pe oameni, daramite animalele din apa.
    In comparatie cu ce vad acum pe la TV ca se intampla prin statiuni, ma refer in special la invazia de alge, plaja din Sulina este Raiul plajelor.
    Apa este foarte curata si nisipul fin, chiar daca mai gasesti resturi vegetale aduse de Dunare in mare si scoici in nisip, adancimea apei este mica ceea ce o face sigura pentru copii iar plaja este lata si nu este aglomerata.
    Pentru mine este a doua iesire la Sulina, dupa cea de anul trecut inspirata de postarea lui Byteworks.
    Si pentru amatorii de senzatii tari va recomand o excursie pana la Letea cu microbuzul. De vazut padurea si de facut baie in Lacul sarat. Dupa aceasta experienta o sa ma huliti cu siguranta. Un indiciu: de la Sulina pana la podul de la Cardon, 9 km, cu mirobuzul am facut o ora iar a doua zi cu barca, 15 minute.

6.  

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

O faza interesanta : 2 ani la rand ne-am intalnit cu un grup de biciclisti (o data la Portita si acum la Sulina).

Pentru cine este interesat sa faca si altfel de miscare in afara de padelat, aici e descrisa tura lor : Plimbari cu bicicleta: Turul Deltei Dunarii, iulie 2011

Noi ne gandim serios sa le urmam exemplu si sa vedem Delta si din saua bicicletei in vara asta.

Un tur excelent cu bicicleta este: Tulcea (Tudor Vladimirescu) - Pardina - Stipoc - Schit - Chilia. Aveti numai mare grija la cainii ciobanilor, sunt la fel de handi precum stapanii.

PS: La Schit se poate si dormi, au ceva chilii si nu sunt deloc scumpe.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Tura Tulcea-Maliuc (Delta Dunarii)
    de Krisius īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 24 Aug 2011, 05:50 PM
  2. Tura cu caiacul in apropiere de Timisoara- 9 sau 10 iulie
    de Imi īn topicul Organizări īntālniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 7 Jul 2011, 08:24 PM
  3. Tura Ciclade mai 2011
    de fleosk īn topicul Poze