caiacisti din zona moldovei : ADUNAREA

Canal de intrare: urci pe bratul Cravia, lasi pe stanga insulita aceea ingusta si cam in dreptul punctului in care insulita se termina, pe malul drept (al Insulei Fundu Mare) vei vedea Panouri informative cu Balta Mica a Brailei. Trebuie sa mai urci in curent putin, 5-10 metri, si vei vedea un indicator in forma de sageata. Acest indicator iti arata canalul.
 
Am incercat mai multe rute dar am ramas la urmatorul traseu pentru lansare.
In Braila, pe soseaua Vizirului, dinspre centru spre iesirea din oras, la LUKoil, intri pe Vizirului, pe dreapta dai de un parc, apoi blocuri cu 10 etaje si pe stanga o unitate militara, cum se termina unitatea incepe un bloc cu 10 etaje, pe dreapta este o bisericuta, cand se termina acest bloc se face o straduta la stanga(nu are corespondent la dreapta). Intri pe straduta asta mica, pe stanga ai unitatea militara iar pe drepta dai de o relicva de uzina comunista(laminor daca nu ma insel). Treci de niste sine de cale ferata industriala si drumul coteste 90 de grade la dreapta. Mergi inainte(oricum nu ai de ales :) ) pana se termina toate curtile/constructiile si vezi o rampa, plina de moloz si alte resturi de pe la constructii/demolari care coboara spre Dunare. Lasi masina la strada, poti sa o tragi la umbra pe sub copaci pe acolo, ar trebui sa fie in siguranta, de obicei este plin de pescari pe acolo si daca este vreun amator de spargeri o sa presupuna ca este a lor, mai ales daca nu lasi ceva tentant la vedere.
Aici poti lansa caiacele foarte usor, tii malul pana te apropii de unitatea militara navala, traversezi bratul pana in varful insulei Harapu, traversezi si Dunarea navigabila (aici te ajuta putin curentul) si ai ajuns in varful insulei Fundu Mare, ocolesti varful si incepi sa tragi in contra curentului, stai aproape de mal si o sa vezi dupa cateva zeci de metri un canal, eu te sfatuiesc sa intri pe el, nu te mai lupti in curentul de pe bratul Cravia si deja pare ca ai intrat in alta lume, liniste totala, posibil sa mai dai de cate 1-2 pescari ancorati pe acolo. Canalul asta doar te scoate mai sus pe Dunare. Dupa ce iesi din nou in bratul Cravia mai ai de tras putin, asa cum a zis si danielsg74 mai sus, dai de o insulita pe stanga, cam unde se termina insulita asta o sa vezi sus pe mal, oarecum in padure, un panou informativ. Imediat dupa panou este canalul care te duce pe lacurile interioare. Eu am gasit canalul blocat, o data cu un copac, nu stiu daca natural sau doar anti barci cu motor si o data cu un stavilar. Cand in copacii de pe mal observi o colonie de cormorani esti foartea aproape de iesirea pe lac. In ambele ocazii am scos caiacul pe mal, am depasit obstacolul si am reintrat pe apa. Peste copacul cazut sit in-ul de o persoana a trecut, Trinidad-ul meu cu doar persoane la bord nu avea sanse asa ca l-am scos pe mal. Cele doua canale de care am povestit sunt accesibile cand Dunarea este peste 450-500 cota. La fel si lacurile interioare, au apa pe care te poti plimba cam tot pe la aceasta cota, cand nivelul este mai mic dai peste o mocirla din care nu stiu cum iesi daca apuci sa pui piciorul jos. Cand Dunarea este suficient de mare cat sa alimenteze lacurile ele comunica intre ele. Daca te uiti la prietenul "Gugal Pamant" gasesti canalul dar ai ceva de cautat pentru ca este ascuns in vegetatie. De fiecare data cand am oprit la gura canalului, in zona panoului informativ am dat de niste furnici imense extrem de enervante si agresive. Nu cred ca este o idee buna sa campezi in zona. Evident, daca Dunarea este ca acum o luna la cota peste 600, de la punctul de lansare poti alege drumul scurt si mergi drept prin padure pana in interiorul insulei. :) eu unul asa planuiam sa fac. Daca ai cumva idei sa inconjori insula Fundu Mare la intoarcere, aproape de varf sa traversezi pe celalalt mal pentru ca este un curent infernal. Cam 50 de metri tragi cat poti si cam stai in loc. Daca te-ai oprit te duce apa instant cativa metri inapoi, malul opus este muuult mai calm, mergi pe el cam pana in dreptul firelor de inalta tensiune, te pui pe directie si te trece curentul Dunarii pe celalalt brat.
Mai poti intra pe lacul de pe insula Calia, acces de la bacul Gropeni, traversezi bratul si iei caiacul in brate pe insula. Stiam un punct unde malul era daramat si se putea intra spre lac dar nu este un canal in adevaratul sens al cuvantului asa ca nu garantez ca mai este viabil. Insula este si in curs de exploatare forestiera asa ca nu cred ca gasesti ceva intersant pe acolo.
Tot de la Gropeni poti intra pe lacurile de pe insula Cucova. Lansezi pe dreapta punctului de trecere bac si tragi contra curentului pe malul Gropeniului pana ajungi la un canal de irigatii, este zona de unde trage apa statia de repompare si exact in dreptul acestei zone o sa gasesti un canal pe insula Cucova care te duce pe lacurile interioare.
Pentru lacurile din zona Giurgeni-Vadu oii recomand lansare de la Gura Calmatuiului si astfel ai acces la ambele canale, care te duc mult in interior in ambele directii.
 

Back
Sus