Padela WEST SPORT din carbon DE VANZARE.

stavride

Mediterraneus Ponticus
Vand padela din carbon. Firma WEST SPORT. Pret 100 euro negociabil. Greutate (din spusele producatorului) in jur de 800 grame.
 

Atașamente

  • Padela-West-Sport.jpg
    Padela-West-Sport.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 127
Cum imi dau seama daca este pentru dreptaci sau stangaci?
Unghiul dintre pale ... o sa ma uit diseara sa ,,aproximez,,.
Lungimea - maine iti spun.
 
tine padela orizontal la piept(high brace ready) pala din dreapta este in plan vertical, pala din stanga va fi rotita inainte(sensul acelor de ceasornic)cu x grade pentru dreptaci si inapoi(sens trigonometric) pentru stangaci.
cu unghiul ar fi bine sa aproximezi cat de precis :)
lungimea te-as ruga sa o masori.
 
o cunosc eu pe padela asta:
este cu rasucirea pe dreapta
are 2.17m
si unghi de 10.5cm la jumatea palei
face cel putin 150 euro
 
multumesc Bogdan, vrei sa spui ca este pentru dreptaci? . Nu stiu ce este cu west sport ca nu-i gasesc. probabil distribuitor iar padela produsa de altii? Pentru ce este construita?
 
WEST-SPORT :::Kajaks, Padles and Canoes maker:::
pentru kaiac-ul competitional west-sport este cam singura firma de ambarcatiuni accesibila(pret, locatie si amabilitate)
Cel care are firma, West este numele lui de familie, face barci si padele in Romania de foarte multa vreme.

Padela este pentru orice lateralitate, rasucirea pe dreapta e cel mai des intalnita in romania, dar o pot face usor si stangacii. Iar padela este produsa de west, copie dupa bracsa IV de la bracsa-sport.hu.
 
ca tot ai facut greseala sa rostesti prea multi termeni de specialitate , te-as ruga sa-mi explici ce inseamna lateralitate. si ce inseamna rasucire pe dreapta. Eu inteleg ca mana dreapta are priza fixa si face rasucirea cand e sa padelezi pe stanga.
Nu am vreo scoala de caiac si nu cunosc terminologia incetatenita la noi.
eu sunt dreptaci, merg mai mult pe ape repezi dar fac cu placere si fluvii daca-mi ies in cale. pentru ww e clar prea lunga dar pt pouch-ul meu rx 85, ar merge cred.
Ba chiar ma gandesc ca daca forma lamelor e ok, as putea s-o scurtez pt ww la o adica
mai aveam o nelamurire cu unghiul de 10,5 cm asta a fost de fapt 10 grade, sau e iarasi ceva ce nu stiu eu
 
E faina padela, dar e padela olimpica stil "aripa".

Padelele stil "aripa" genereaza (si) tractiune la fel ca aripa unui avion atunci cand sunt utilizate cum trebuie. Sunt padele destul de greu de utilizat pentru incepatori si nu prea permit miscarile (strokes) de manevrare, ca de exemplu "high brace". Padelele aripa sunt padele pentru viteza in linie dreapta, pentru sprint. Iar avantajul in materie de performanta nu e decat de oridinul a cateva procente la un vaslas foarte bun.

Acestea fiind spuse, mie personal imi place cum se simte o asemenea padela si detin una fabricata in serie f mica. Imi place ca nu are deloc alunecare. E o padela la polul opus padelei groelandeze pe care o foloseste Legendarul la TID.
 
ca tot ai facut greseala sa rostesti prea multi termeni de specialitate , te-as ruga sa-mi explici ce inseamna lateralitate. si ce inseamna rasucire pe dreapta. Eu inteleg ca mana dreapta are priza fixa si face rasucirea cand e sa padelezi pe stanga.
Nu am vreo scoala de caiac si nu cunosc terminologia incetatenita la noi.
eu sunt dreptaci, merg mai mult pe ape repezi dar fac cu placere si fluvii daca-mi ies in cale. pentru ww e clar prea lunga dar pt pouch-ul meu rx 85, ar merge cred.
Ba chiar ma gandesc ca daca forma lamelor e ok, as putea s-o scurtez pt ww la o adica
mai aveam o nelamurire cu unghiul de 10,5 cm asta a fost de fapt 10 grade, sau e iarasi ceva ce nu stiu eu

lateralitatea este caracteristica unei persoane de a avea indemanare mai multa pe una din partile corpului(stangaci, dreptaci sau ambidextri)
rasucirea este exact cum ai zis, cu mana dreapta fixa pe bara, dar asta nu ii incurca pe stangaci
unghiul la padelele de forma asta e greu de exprimat in grade pentru ca muchiile palelor nu sunt paralele, iar la varful padelei unghiul este diferit de cel de la mijlocl ei si de cel de la manson. 10,5 poate fi apropiat de 78-80grade(aproximex eu)
 
Stavridule, de ce o vinzi? simti ca te depaseste?
daca nu esti cumva profesionist al padelei, cum se simte pentru un amator care poate nu face mai mult de 10 km pe zi?

cum spuneam, sunt interesat, dar nu am mai avut o astfel de padela si ma simt cam complexat: ale mele de la RZ85 sunt din lemn.
la caiacul de WW am un Bravo la 30grade cu lg de 194 cm si am mai incercat o padela egalis de 210 cm dar care avea un flatter(flutura in apa la efort mai mare)
Pot eu un amator sa ma arunc la asa scula sau trebuie o tehnica anume?
 
Stavridule, de ce o vinzi? simti ca te depaseste?
daca nu esti cumva profesionist al padelei, cum se simte pentru un amator care poate nu face mai mult de 10 km pe zi?

cum spuneam, sunt interesat, dar nu am mai avut o astfel de padela si ma simt cam complexat: ale mele de la RZ85 sunt din lemn.
la caiacul de WW am un Bravo la 30grade cu lg de 194 cm si am mai incercat o padela egalis de 210 cm dar care avea un flatter(flutura in apa la efort mai mare)
Pot eu un amator sa ma arunc la asa scula sau trebuie o tehnica anume?

Padela, ca si performante, este superioara uneia clasice, demontabile - indraznesc sa zic. Este o chestie de obisnuinta folosirea (cu randament) a unei astfel de padele.
 

Back
Sus