E OK o iesire cu caiacul Jurilovca-Gura Portitei? (sau e periculos) Ce imi recomanzi?

Si eu cred ce a spus Florio, se poate insa ca tu nu stii inca :).
Ma gandisem acum vreo doi ani sa fac doua caiace super solide pe care sa le leg cu doua grinzi demontabile si sa obtin un catamaran cand vreau sa navighez cu vela. trebuie insa, un caiac rigid , bine ranforsat care atunci cand devenea din nou caiac putea fi fara rost de greu. Am renuntat. Un schelet demontabil nu va duce ceea ce vrei, prin natura lui. Nu este o grinda cu zabrele ci doar un caiac.care abia se autosustine. cand e incarcat sta pe apa, pune-l pe doua capre cu doua sei(saddle) textile de vreo 10 cm late, baga tot bagajul in el si lasati-va brusc in el de la 0,5 m. Eu zic ca se poate indoi iremediabil sau rupe. Asta este efortul ce-l va suporta odata suspendat intre flotoare aflate pe val
La valuri mai mari de 2 m cred ca esti deja zdravan in afara limitelor de utilizare a unui caiac. Oricum, la asa valuri, caiacul vostru s-ar descurca mai bine fara stabilizatoare dar nu ai mai putea folosi vela. Daca ma gandesc ce vanturi ar produce valuri de 2 m, la asa vreme sa-ti petreci timpul sorbind o cafea si admirand maretia oceanului de pe tarm, mi se pare cel mai rational lucru.
Am pus un link cu scala beaufort pentru caiacisti pe threadul despre tehnica si siguranta. te rog arunca o privire, ar putea fi edificator.
Brate cu efort variabil sunt de o sofisticare ce depaseste acest forum.
Revenind la optimizarea constructiel actuale, ai putea face simplu scheletul pentru doua coci cu V-ul (deadrise) foarte pronuntat, pt a castiga la hidrodinamica,cu un raport lungime/ latime undeva la 10-12 obtinand ce volum vrei in fc de nevoia de spatiu dar cu rezerva ca cele doua coci sa nu devina un catamaran iar caiacul doar o nacela pentru pasageri. Scheletele se pot imbraca in prelata de camion, nu e nevoie de hypalon .Ai insa nevoie de un mod de acces care poate fi facut la fel ca la sacii pentru bagaje cu plieri succesive si totul acoperit de o platca cu velcro. Pt ca o placa de 30 cm latime, fixata solidar de cokpit si bratul flotoarelor, sa nu solicite doar rama cokpitului, ai putea trece o banda cat mai lata de tesatura rigida de poliester(dacron) pe sub caiac si sa o tensionezi pe placa.
Tema asta ar trebui dezvoltata pe un thread independent ca deja am iesit din ramele threadului actual.
 
astia de la wayland fac flotoare din hypalon, cam "dolofane" pentru lungimea lor, dar sistemul de prindere cu padela aia si cabluri de otel tensionate mi se pare aiurea.

Sailing sail rigs and outriggers for folding kayaks canoes

si se pare ca, desi nu au inca poze, vor face ceva cu prindere pe dedesupt.
,
al meu, spre deosebire de varul wayland si varul klepper, are coasta 4 "plina" pana sus si o pot folosi ca punct de legatura. Am fost si eu surprins cat de bine se comporta flexibilele astea pielea si osul la valuri.

da, am cam iesit din matca intrebarii initiale, scuze!

Oricum, multumesc mult pentru raspuns!
 
Ultima editare:
salutari!cu toate ca nu sint pasionat de caiace,urmaresc de ceva timp argumentele fiecaruia dintre voi.inainte de a continua pe tema,v-as sugera sa cautati pe internet cum construiau ,si probabil mai construiesc,polinezienii canoele cu balansuar.o sa vedeti moduri foarte simple de prindere a flotorului(arelor),nu mai vorbesc de materialele folosite.de aici puteti desprinde mai multe concluzii,ce-a mai importanta fiind ca prinderea de flotor este flexibila....si oamenii astia navigau in pacific,nu pe jurilovca!
sigur exista o gramada de poze pe net cu asa ceva.
bafta!
 
Ultima editare:
Faina, mai ales ca are "geam" prin care vezi incotro te indrepti :)
Cat a costat?
Rama din ce este?

PRET: 215 LEI la Hibiscus. Ca sa ti-o descriu : stii parasolarele de masina ? Exact pe acelasi principiu se strange si "vela" asta (Instructions pour monter une voile sur un kayak Bicsport - YouTube). Este mare, mult mai mare decat ma asteptam eu asa ca s-ar putea sa asigure totusi ceva portanta. Eu mi-am luat-o pe post de jucarie fara prea mari asteptari de la ea. O sa va dau feed-back deindata ce o dau pe apa. :sail:

Initial ma gandisem sa imi confectionez una dintr-un cort pe care nu il mai folosesc, apoi m-a lovit lenea asa ca l-am sunat pe Dragos si acum butonez cu vela intinsa in spate :))
 
..si pentru inspiratie: Moana Nui Polynesian Canoe & Paddles Canoes and Paddles - Gopher
daca dati pe gogu : polynesian canoe o sa aveti ochi si mai maaaari;)

o gasisem si eu pe blogul asta, si am inserat link-ul intr-un mesaj anterior. Din prima imagine se pare ca chiar iese cu ea pe valuri. Multumesc.

outrigger1a.jpg


Un alt blog intereseant al unui
impatimit de canoe de expeditii.
 
Ultima editare:
Asa ceva a avut Imi la TID. Doar ca nu a prea avut parte de vant favorabil :)

Am probat-o eu acum vreo 3 saptamani pe lacul Murighiol. Este foarte distractiv cu ea. Pana m-am prins cum se foloseste mi-a luat ceva dar in final am ajuns maestru emerit in caiac cu vela :)) . Am facut sanie din caiac. Practic, stateam in fata, tineam vela "la mana" ca pe un gennaker pe vant slab si tineam picioarele in apa asa cum tii picioarele jos la sanius. Si dadeam directia din picioare. Vantul a fost foarte puternic iar vela ma ducea cu o viteza cam de 2 ori mai mare decat am fi putut padela noi in cele mai bune momentele ale noastre.

Si ca sa revin ontopic, am incercat tot atunci sa trec Jurilovca - Cap Dolosman - Portita. Dupa 2 ore de lupta cu vant foarte puternic si valuri de 1 m din travers (E-V), am ajuns la Cap Dolosman epuizati si bucurosi ca am scapat cu viata si am renuntat la ceea ce parea o nebunie in conditiile alea.
Asa ca am ratat si a-2-a traversare a Razelmului (mai exact a Golovitei), de data asta asta inainte de a incepe propriuzis. Ale dracu' lacuri, parca au ceva cu mine ...

IMG_7655s.jpgIMG_7658s.jpg
 
Ultima editare:
salutari,
am intrat pe acest forum pt a intreba pe cineva cu experienta in zona.
as vrea sa ajung la GP pt o partida de pescuit la rapitor pe durata unui weekend prelungit.
intrebarea este legata de "ecluza" de la canalul 5 :
odata trecut in Sinoe, cu o gonflabila de 3.30, un motor de 10cp si 2 pers in barca pot sa inving curentul dinspre Sinoe spre Golovita?
sau trebuie sa ma dau jos pe mal si sa car barca pe uscat pt a trece inapoi in Golovita ?

multumesc
 
Si ca sa revin ontopic, am incercat tot atunci sa trec Jurilovca - Cap Dolosman - Portita. Dupa 2 ore de lupta cu vant foarte puternic si valuri de 1 m din travers (E-V), am ajuns la Cap Dolosman epuizati si bucurosi ca am scapat cu viata si am renuntat la ceea ce parea o nebunie in conditiile alea.
Asa ca am ratat si a-2-a traversare a Razelmului (mai exact a Golovitei), de data asta asta inainte de a incepe propriuzis. Ale dracu' lacuri, parca au ceva cu mine ...

Din cate se vede, nu-i tocmai o plimbare pe Herastrau traseul Jurilovca-Gura Portitei. Multumesc pentru postare!
 
Tocmai m-am intors de la mare (Eforie Sud). Am profitat de ocazie si am dat o fuga la Jurilovca si Gura Portitei sa vad zona si sa vad ce-i pe acolo. De la Jurilovca la Gura Portitei m-am dus cu un localnic cu o barca din aia de fibra care merge mult mai repede decat vaporasul. Desi valurile nu erau mari, busa foarte tare partea din fata (cei care stiau despre ce era ocupasera locurile din spate... norocul incepatorului...) asa ca m-am intors cu vaporasul. Am stat o noapte la complexul Lunca (aproape de Jurilovca) care mi s-a parut foarte OK pentru cine vine cu barca sau cu caiacul ca sa iasa 2-3 zile pe lac.

Cat despre traversatul de la Jurilovca la Gura Portitei cu caiacul... trebuie sa fi foarte bine antrenat... chiar si pe valuri de 20 - 30 cm trebuie sa fie 2 vaslasi bine antrenati. Iar daca prinzi valuri de 1 m deja devine anventura pura. Oricum, e de preferat sa nu-ti fortezi norocul.
Cand am traversat, vantul batea ceva dinspre mare spre Jurilovca. Cu o barca/caiac cu vela te ducea vantul fara probleme de la Gura Portitei la Jurilovca... mai greu era sa ajungi de la Jurilovca la Portita...
 
Tocmai m-am intors de la mare (Eforie Sud). Am profitat de ocazie si am dat o fuga la Jurilovca si Gura Portitei sa vad zona si sa vad ce-i pe acolo. De la Jurilovca la Gura Portitei m-am dus cu un localnic cu o barca din aia de fibra care merge mult mai repede decat vaporasul. Desi valurile nu erau mari, busa foarte tare partea din fata (cei care stiau despre ce era ocupasera locurile din spate... norocul incepatorului...) asa ca m-am intors cu vaporasul. Am stat o noapte la complexul Lunca (aproape de Jurilovca) care mi s-a parut foarte OK pentru cine vine cu barca sau cu caiacul ca sa iasa 2-3 zile pe lac.

Cat despre traversatul de la Jurilovca la Gura Portitei cu caiacul... trebuie sa fi foarte bine antrenat... chiar si pe valuri de 20 - 30 cm trebuie sa fie 2 vaslasi bine antrenati. Iar daca prinzi valuri de 1 m deja devine anventura pura. Oricum, e de preferat sa nu-ti fortezi norocul.
Cand am traversat, vantul batea ceva dinspre mare spre Jurilovca. Cu o barca/caiac cu vela te ducea vantul fara probleme de la Gura Portitei la Jurilovca... mai greu era sa ajungi de la Jurilovca la Portita...

Cand mai ajungi pe acolo, da de stire din timp. E imposibil sa gasesti cativa prieteni sa te ajute.
Lacurile se traverseaza usor. Important e sa nu pleci la drum fara sa consulti site-urile meteo care iti dau informatii despre vant.
Cel mai amuzant va fi pentru cei ce doresc sa mearga in zona saptamana asta. Se anunta vant de pana la 35 nd :) . Asta da aventura ! :d
 
Ultima editare:
Canal Mustaca - Canal Dunavat - Insula Popina - Sarichioi - Calugaru - Gura Potitei in caiac cu valuri de peste 1 m si vant puternic din sud (mareanu')... se poate!
 
cu flotoare, caci cu vela sus nu se putea altfel... chiar si tertarolata e mare... in rafale scufunda flotoarele complet, unul s-a desprins, alea, alea... dar am avut o viteza maxima de deplsare de 14.6 noduri (dupa gps)
 
cu flotoare, caci cu vela sus nu se putea altfel... chiar si tertarolata e mare... in rafale scufunda flotoarele complet, unul s-a desprins, alea, alea... dar am avut o viteza maxima de deplsare de 14.6 noduri (dupa gps)

Inviu eu topicul

Sa inteleg ca ai luat 14 noduri cu vela eia de la Bic ? Intreb pentru ca tare as lua si eu una, pare o jucarie la prima vedere.
 
Inviu eu topicul

Sa inteleg ca ai luat 14 noduri cu vela eia de la Bic ? Intreb pentru ca tare as lua si eu una, pare o jucarie la prima vedere.

Asa indica GPS-ul. Nu stiu ce e vela de la Bic, a noastra e destul de maricica si bine construita pentru un kayak. Problema este ca odata iesit pe apa, cel putin in cazul meu, nu mai poate fi tertzarolata.
 
Mea culpa
Era cam seara cind am citit si am comfundat problema, am vazut vela lui @remyx si am crezut ca despre ea e vorba, ... oare o fi buna de ceva ? ca tare ma atrage simplitatea constructiei.

vela-caiac.jpg
 

Back
Sus