Vasle articulate pentru caiac? (2 vasle ca la barca cu sistem de schimbarea sensului)

Am vazut intr-un film american o urmarire a unor fugari - dintre care unul ajunge la un rau si fuge cu o barca cu vasle. Chestia interesanta era sistemul de vasle articulate, care schimba sensul de vaslire - astfel incat omul statea cu fata spre prova si vaslea inainte (nu cum e in barca ca trebuie sa stai intors invers, ca barca sa mearga inainte)

Vaslele aveau o articulatie si inca niste pargii care ajutau la schimbarea sensului.

La caiac o parte din viteza de inainte si efortul caiacistilor se pierde prin padelarea alternativa stanga dreapta.

La caiacele cu echipaje gen "8 plus carmaci" eficienta vaslirii e mult mai buna - parca fiecare are cate o vasla pe un sens singur sens si trag toti sincron vaslind in acelasi timp unul pe stanga altul pe dreapta, in funtie de partea pe care are vasla --- sau daca au fiecare cate 2 vasle, iarasi eficienta e mult mai buna ------ singurul aspect fiind ca stau cu spatele la directia de inaintare.

Ma gandesc la posibilitatea montarii unui cadru usor din teava de aluminiu pe caiacul sit-on-top ca suport pentru vasle separate stanga dreapta, dar trebuie un sistem de schimbare a sensului de vaslire, ca doar nu poti merge cu caiacul invers

LE: am atasat si o schita
 

Atașamente

  • kalao_3.jpg
    kalao_3.jpg
    27.4 KB · Vizualizări: 59
  • kalao_3.jpg
    kalao_3.jpg
    31.2 KB · Vizualizări: 58
Ultima editare:
Incurci sporturile. Adica sportul numit:
1. "Kaiac-canoe" unde sunt folosite caiace (cu padela "dubla", adica cu doua lopatele la capetele unui bat) sau canoe (in care stai intr-un genunchi si sapi cu lopatica pe o singura parte);
cu sportul numit:
2. Canotaj academic, unde se folosesc schifuri (skiff-uri, skif-uri) si canotorul sta pe un carucior mobil, cu spatele la directia de inaintare, si trage la rame (in cazul in care "o are" pe o singura parte) sau la vasle, in cazul in care are doua. In aceste cazuri, eficienta inaintarii este sporita de faptul ca sunt angrenate mult mai multe grupe musculare decat in cazul kaiacului sau canoei, respectiv aprox. 65% din efort este asigurat de muschii picioarelor, aprox 30% de muschii spatelui si aprox 5% de muschii bratelor.
De echipaj de 8+1 la caiac, eu nu am auzit.
 
Scuze pentru inexactitati. Nu stiu foarte multe despre sportul respectiv - varianta academica... stiu ca erau niste competitii cu X (5 sau mai multi), iar unele din ele si cu carmaci

Culmea e ca am cautat pe google imagini si abia am gasit cateva poze - o sa mai caut caiac academic - probabil ca voi gasi.

Nu stiu terminologia specifica sporturilor nautice - am vazut aici ca foarte multi sunt familiarizati.

E au propus doar cateva idei pe aici, scuze pentru lipsa termenilor de specialitate.

Astept totusi idei si recomandari - cred ca se poate face ceva - asa cum am atasat in schita. Pacat ca nu am retinut in filmul respectiv cum era gandit sistemul de parghii care schimba sensul de miscare al vaslelor

Apropos de modificari - pana la urma nu e mare lucru sa montezi pe un caiac sit-on-top un scaun cu carucior si culise - daca e sa fie...
 
S-a mai discutat subiectul. Vezi trimiterile facute de:


"rexsailor
Senior Member

--------------------------------------------------------------------------------

Membru din:Sep 2008
Posturi:206 vasle articulate
recent am ( re)vazut un film americanesc, in care vaslasul statea cu fata la directia de mers, desi folosea vasle, si iata ce am gasit pe net:
http://rowingforpleasure.blogspot.co...cing-oars.html
Forward Facing Rowing System
‪Rowing face against the wind.‬‏ - YouTube
Frontrower forward facing rowing system. Drop-in rig includes frame seat and oars. Why row backward?

cred ca ar fi interesant de aplicat la jucariile pentru tid, si nu numai!"
 
Ultima editare:
Multumesc pentru linkuri - foarte interesant

Am gasit filmuletul urmator unde se vede foarte bine sistemul clasic, fara schimbarea sensului de vazlire
‪Jim Rowing the 1x‬‏ - YouTube

@ BogdanTimisoara - sigur nu ar fi vorba despre un echipaj 8+1 caiac... Am un caiac de 3 persoane, asa ca un echipaj de 2 sau 3 "caicacisti" cu 4 respectiv 6 vasle cu schimbare de sens, cred ca ar propulsa caiacul mult mai usor decat cu padela
 
Ultima editare:
La canotaj (care este alt sport decat kaiac-canoe) cursa manerului vaslei este foarte lunga (de peste 1 metru). Asta inseamna ca este necesara o cursa lunga a canotorului, care nu poate fi asigurata dintr-o pozitie fixa a lui. De aceea el sta pe un carucior mobil, iar la capetele cursei acestui carucior, miscarea continua prin extensia spatelui si aductia bratelor.
Toate astea nu pot fi adaptate la caiac, unde pozitia scaunului este fixa, iar scaunul nu iti prea permite nici extensia spatelui. Asa ca trebuie sa te multumesti cu o cursa scurta a vaslelor, ceea ce inseamna o scadere a eficientei, scadere ce va aduce randamentul mai jos decat randamentul caiacului cu padele clasice.
Presupun ca vikingii si eskimosii ar fi gasit solutii mai eficiente in miile de ani cat au folosit caiacul, daca existau solutii mai eficiente.
P.S. Nu mai cauta pe google "caiac academic" ca nu vei gasi nimic. Nu exista acest sport. Exista "kaiac-canoe" si "canotaj" (sau canotaj academic), care sunt complet diferite. In mod impropriu, unii dpun canotaj la toate sporturile in care este implicata o ambarcatiune si propulsia prin forta musculara. Diferenta e cam aceeasi ca intre "fotbal" si "fotbal american"
 
Ultima editare:
Bogdan, multumesc pentru precizari.

Cred ca padela si modul de vaslire specific caiacului si respectiv canoe, e foarte eficient pe rauri, in special pe ape repezi (unde in general nu vezi pe nimeni cu barca cu vasle)

Padelatul asigura o manevrabilitate foarte buna.

In schimb daca ne dam cu caiacul pe lacuri sau ape foarte linistite, unde se preteaza mersul cu barca, putem vorbi de eficienta vaslelor (2 vasle in loc de 1 padela cu care se vasleste alternativ stanga-dreapta)

Daca vorbim despre un caiac dublu - practic sunt 4 vasle care imping caiacul la un moment dat, fata de 2 vasle pe o singura parte, urmate de inca 2 vasle pe partea cealalta, si tot asa alternativ --- de asta consider ca eficienta poate fi mai mare cu 4 vasle decat cu 2 padele. Daca pe caiacul sit-on-top nu se monteaza spatarele, se poate vasli la fel ca in barca, unde miscarea bratelor si a spatelui asigura o cursa buna a vaslelor. Dar pana nu testez...
 
Ultima editare:

Back
Sus