Eurosail - Cursuri RYA
Results 1 to 6 of 6

Topic: Barci pneumatice made in China

Default Barci pneumatice made in China

Salut,
    Am gasit un film interesant, despre calitatea barcilor pneumatice fabricate in China.Vizionare placuta si atentie la cumparaturi! ‪IMPRESSIVE IINFLATABLE BOATS MADE IN CHINA 1‬‏ - YouTube

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Salut,
    Am gasit un film interesant, despre calitatea barcilor pneumatice fabricate in China.Vizionare placuta si atentie la cumparaturi! ‪IMPRESSIVE IINFLATABLE BOATS MADE IN CHINA 1‬‏ - YouTube
    hahahah...cumva era de asteptat. Curios lucru ca in China se fabricau si inca se fabrica lucruri de mare calitate. Dar probabil ponderea e mica, fata de "junk merchandise ", care inunda globul .

Un alt lucru curios este ca materialul barcii si accesoriile nu arata rau. Or fi diluat adezivul ?

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Chinezii invata repede. Au copiat forma, vor copia si calitatea. Vorbim peste cativa ani. Oricum, exista o piata si pentru "prost si ieftin" asa ca asa ceva vei gasi intotdeauna pe piata. Oare cati nu cumpara gomflabile RCO in Romania ...

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Filmul e interesant, dar nu neaparat elocvent. Asa cum zice Florio, sunt fabrici si fabrici in China. Majoritatea produselor pentru brandurile puternice sunt supravegheate direct de reprezentantii acestora, europeni/americani/australieni, iar produsele finale respecta standardul de calitate impus. Generalizarea, ca peste tot, e periculoasa

Un pic de offtopic: Acum doi ani cred am avut o misiune in China pentru a face o astfel de supraveghere si testare in fabrica pentru ceva produs de-al grupului unde lucrez. Produsul respectiv (seamana cu un gps de masina pe dinafara, dar face altceva), avea o placa electronica cu display, carcasa de plastic care peste care venea vopsita un logo si butoanele. Totul ajungea la fabrica care facea carcasa, care avea o linie de asamblare finala, testare, ambalare, etc. La astia am ajuns eu, pe post de "supra-control", aveam deja o firma australiana care supraveghea productia.

Ca impresie generala, inginerii si cei din conducerea fabricii pot spune ca erau la acelasi nivel cu orice echivalent european, daca nu chiar mai isteti. In schimb la banda de asamblare - sclavagism cu forma umana, lucrau in ture de 16 ore, pauza de 1 ora, din care 1/2 de ora masa, 1/2 de ora somn cu capul pe masa de asamblare (adica efectiv dormeau cu capul pe masa de lucru). Cum spuneam, cei din conducere stiu problema vestica a "calitatii" si sunt dispusi sa faca totul pentru asta, in limita capabilitatilor tehnice, dar cu costul aferent.

De ex, am avut probleme initial cu plasticul, flamba usor, am comentat si au schimbat complet tehnologia de injectare, matritele, totul - dar cu un cost, pe care ni le-am asumat. Apoi am avut ceva probleme in teste cu bateria care se descarca, si am cerut testare suplimentara. Fara nicio problema (resursele umane nu sunt o problema in China), au pus o echipa sa incarce peste noapte toate echipamentele care ieseau din linia de asamblare, apoi sa le lase o zi, apoi sa le reverifice din nou. Bineinteles, cu costul aferent.

A venit o sarja de butoane (de la alta fabrica) care aveau o mica bavura. Fara a comenta noi (albii) ceva, chinezul responsabil cu calitatea a rejectat tot lotul, stia ca vesticii au mana fina si nu suporta asta. Dar apoi a fost ceva care m-a socat oarecum, a venit o sarja de carcase de la imprimat sigla, toate blurate, dar totusi inteligibile. Australienii se dadeau de ceasul mortii sa-i explice chinezului ca sunt "blurate", in ceata, nu sunt scrise "sharp". Omul nu intelegea care e problema, doar se poate citi foarte bine, efectiv nu avea setat in minte ca asa ceva ar putea constitui o problema.

Inca o faza care mi-a ramas in minte: dupa ce-am cerut mai multe posturi de testare finala, in loc de 4 oameni au pus 12 (!), sa fiu multumit. Cu toate asta noi (albii) faceam o validare suplimentara, si am descoperit o scula care avea textul in oglinda (ecranul inserat gresit in placa de baza). Fac scandal de cum a trecut scula de 12 oameni, vine chinezul sef, analizeaza si-mi explica oarecum jenat: oamenii de la banda nu inteleg ce scrie, pentru ei caracterele noastre sunt la fel si normale si in oglinda ... ce sa mai zic la asta.

Per ansamblu procesul lor intern era foarte bine controlat, aveau 1001 certificari de la diverse organizatii vestice. Pe alte benzi se asamblau diverse alte produse care in mod sigur majoritatea dintre noi le folosim zi-de-zi. Din motive de confidentialitate nu pot sa spun care sunt sau ce branduri, dar pot sa zic ca in mod sigur le folositi (poate nu chiar pe alea, dar similar), iar brandurile respective sunt peste tot.

In final am putut livra totul linistit clientului final, o firma importanta vestica din domeniul nostru de activitate, dar la un cost corect. Nu a fost cel mai ieftin produs posibil, era un produs destinat pietei europene high-end, unde calitatea slaba s-ar fi sanctionat urat de tot.

Dar nu toate fabricile sunt la fel, asa cum nu toti clientii vestici sunt la fel. Cum spuneam si la inceput, brandurile importante tin la calitate si o controleaza drastic, iar daca mai scapa ceva cu probleme remediaza problema imediat (asta in tarile civilizate, bineinteles). Micii afaceristi care vor sa dea un tun vor cumpara ceva contrafacut, ieftin si prost, si-l vor vinde fraierilor care nu stiu sau nu-i intereseaza.

Revenind, exemplul de mai sus e elocvent pentru istetimea chinezilor: au copiat exact totul, probabil plasticul si panza sunt de calitate mai slaba, dar nu se poate vedea cu ochiul liber fara anumite teste de stres, iar adezivul la fel. Probabil adezivul scump care rezista la apa, soare, UV folosit a fost inlocuit cu unul ordinar, scazant pretul de productie, dar suficient de bun incat sa tina cativa ani, pana se vor prinde clientii si va pica afacerea.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Nu ar fi o problema daca un lucru prost ar fi ieftin, dar din pacate ,este doar cu cateva procente mai ieftin decat un lucru de calitate si aici este marea pacaleala.Oamenii ar trebui sa se informeze mai mult si sa aleaga produse la care raportul pret-calitate este corect(comerciantul se adapteaza pietei).PVC-ul,materialul din care sunt fabricate majoritatea pneumaticelor de pe piata romaneasca, in bataia razelor solare elimina chimicale, care in timp dezlipesc lipiturile facute manual.Firmele mari(ex.Quicksilver, Honwave) termosudeaza imbinarile(mai putin partea cu oglinda barcii), fiind eliminata dezlipirea daca barca este tinuta mult timp la soare.La temperaturi scazute PVC-ul devine casant si poate sa crape(la cute) mai ales daca barca este tinuta impachetata.Aceste neajunsuri sunt eliminate la barcile din hypalon,dar in schimb este descurajant pretul, dublu ,fata de pneumaticele din PVC.

6.  

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Nu are probleme mari, suporturile de vasle si manerele se pot lipi relativ usor. Probabil au fost montate defectuos (fara ca suprafetele de contact sa fie smirgheluite) dupa ce barca a fost construita. Multe din aceste accesorii se vand separat spre a fi lipite de catre utilizator, asa ca juma de ora de munca si barca e ca noua.

Cand ai insa un Zodiac Futura Mark IIC din 2004 si se dezlipeste fundul si un pic pe la oglinda, atunci ai probleme!

Sau un Zodiac Cadet Fastroller nou cu oglinda montata shui cam 3cm, sau un Zodiac Yachtline FR care nu gliseaza pentru ca are chila prea scurta... atunci ai iar probleme!!

Alte topicuri asemănătoare

1. VAND BARCI PNEUMATICE RUSESTI MARCA KOLIBRI
    de serghei14 în topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 30 Aug 2012, 09:48 PM
  2. elice home made
    de Rumpi în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 31
    Ultimul post: 16 May 2011, 01:53 PM
  3. Barci pneumatice.Informatii utile tuturor.
    de ovidiu66 în topicul Barca mea
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 21 Apr 2011, 04:57 AM
  4. Made in China
    de stavride în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24 Jan 2011, 01:57 AM
  5. ningbo china
    de adrian.n în topicul Poze
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 17 Jan 2010, 05:46 AM

Tags for this Thread