Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Topic: Lacul Paltinu

Default Lacul Paltinu

Inca din primavara aveam in plan o iesire pe lacul Paltinu, asa ca eu , Adrian si Daniel, ne-am vorbit, ne-am pregatit, si am dat fuga pe lac. Dimineata racoare, noroc cu vesta de salvare care imi tinea de cald, doar pescarii ce mai erau pe lac, dar mai tirziu am intilnit si alte caiace ( chiar si un barcaholic al carui ID din pacate l-am uitat). Liniste aer curat ,munte si fara motorizate. Poze la adresa urmatoare https://picasaweb.google.com/1149249...WjvpyG3aqZ4AE#

Unde e Paltinu asta?
    Life in colour!

Este pe Valea Doftanei, la 20km de Campina, in judetul Prahova

Senior Member bibicu13's Avatar
    Locația
    ... intre Saturn si Venus ...
    Posturi
    352

Sigur ne putem da cu barca pe acolo ?? Din cate stiu eu barajul Paltinu serveste in principal pentru alimentarea cu apa potabila si industriala a municipiilor Campina si Ploiesti.
    Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat ...

sigur va puteti cu barca pe paltinu dar numai la vasle sau motor electric. daca vreti sa si pescuiti este bine de stiutca ca este luat in administrare de o asociati de pescari din Ploiesti care se numeste Penes Curcanul. la fel si lacul Maneciu aflat intre valenii de munte si cheia.

6.  

Teoretic nu este voie pe lac cu barca, asa se spun oficial, neoficial nu te da nimeni afara de pe lac, mai mult in coada lacului exista un mic hotel care are in plan sa amenajeze iesirea la lac, si asta o spun "pe surse", cu o saptamina inainte propietarul spune asta intr-un interviu pentru tv. Pe malurile lacului tot mai spre coada lui au mai aparut 2-3 casute, care toate au o scarite sau ceva spre lac.
    Am intilnit un caaic care se lansa la apa la un astfel de ponton din spatele casei. Sper ca in viitore sa nu se "populeze" mai mult de atit. In ce priveste pescuitul este adevarat , pescuitul se plateste. Daca as fi pescar nu as pescui pe el, se stie ca este destul de adinc, si la lanseta trebuie fir nu gluma, iar din experienta personala, stiu ca nu prea trage pe acolo( cel putin asa se intimpla acum vreo 3-4 ani), dar daca te duci la coada lacului, mai sus decit locul de varsare in lac, mai sunt mici baltoace formate si acolo am pescuit, mai mult chiar vedeam pestele cind venea la undita sa muste. Mai e important si debitul cu care curge Doftana.

salut shindo!! eu eram cu gonflabilul.in nemernicia mea nu ti-am facut si eu poze. Poate data viitoare ma anuntati si pe mine ca n-am cu cine sa ma dau.Pe la Bolboci e un festival la sfarsitul lunii. S-ar putea sa va fie mai greu cu caratul caiacelor dar merita.
    Last edited by 66marian; 21 Aug 2011 at 03:40 PM.

Senior Member zaad's Avatar
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    347

la sfarsitul lunii cred ca o sa fie la TID sau pe aproape....

Nu suna rau, stiu lacul Bolboci, si este fain, tot lac de munte fara motorizate . Problema este de timp, nici la TID nu sunt sigura daca ajung. Daca sti mai multe de festivalul asta da mai multe amanunte, poate o zi ma descurc sa evadez de la munca.

M-am interesat de festivalul de la bolboci.A fost.Eu am fost acum 2 saptamani , am facut lacul in perimetru cu gonflabilul , si atunci montau scena.Asa stiam ca la sfarsitul lunii va sa fie dar a fost , l-am ratat.Oricum lacul e mai rece si mai vantos decat paltinu.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. lacul bicaz
    de rexsailor în topicul Poze
    Răspunsuri: 49
    Ultimul post: 14 Jul 2015, 10:50 PM
  2. Lacul Brates
    de Mihai în topicul Lacuri şi râuri din România
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 17 Mar 2011, 12:07 AM
  3. Lacul Trei Ape
    de Smokey în topicul Lacuri şi râuri din România